Literatura

O zbirci eseja „Hronika propasti“, Andreja Nikolaidisa

Hronika jednog zduhača

Nije ovo samo priča o Crnoj Gori i njenim demonima već i precizno svjedočanstvo o samom srcu tame koje već duže od tri decenije generiše ključne probleme na prostoru bivše Jugoslavije

Hronika jednog zduhača Foto: PA
Aleksandar Radoman
Aleksandar RadomanAutor
Portal AnalitikaIzvor

 

Kao žanr srednjovjekovne istoriografije hronika najčešće hronološki opisuje događaje od postanka svijeta do vremena kad spis nastaje. 

Žanrovski karakter hronike možda je najpreciznije definisao Šustorovič riječima: „U osnovi filozofske koncepcije hronike obično se nalazi ideja o proviđenju i predodređenju, koje se tijesno prepliće s idejom neprekidnog svjetsko-istorijskog procesa, stalnog razvitka i usavršavanja ljudskog društva.“

Knjiga Andreja Nikolaidisa Hronika propasti (Shura publikacije, Opatija, 2021) zaista jeste hronika, no baš onako kako je istaknuto u naslovu – ona svjedoči ne o postanku svijeta i njegovu razvitku, već o njegovoj propasti, potonuću poznatog nam svijeta u mrkli mrak srednjega vijeka.

Zato prvi tekst središnjeg dijela knjige, kao hronike, nosi datum 5. januar 2020. godine, notirajući trenutak početka Klerikalne kontrarevolucije u Crnoj Gori, što je navijestio civilizacijski sunovrat neslućenih razmjera. 

U pedesetak eseja koji čine ovu osobenu antihroniku zabilježen je zapravo prometejski otpor posrnuću i propasti, što ga je kao jedan od posljednjih džedaja Andrej Nikolaidis svojim zvonima na uzbunu kontinuirano gradio u protekle dvije i po godine. Pritom, nijesu ti tekstovi bili samo „pjevanje u pustinji“, pa ni pisma upućena onima koji će poslije nas željeti da saznaju nešto o porijeklu kataklizme koja je kanila satrijeti i preoblikovati crnogorsko društvo. 

Više od svega to su bili gotovo proročki vapaji da se sunovratu stane na kraj, a ako ćemo pravo, i potvrda da moć teksta nikad ne treba potcijeniti. Dok su zamukle građanske partije u čudu i nevjerici pasivno posmatrale kako je đavo došao po svoje, dok su nevladine organizacije šaptom pratile civilizacijski pad, Andrej Nikolaidis je tekstovima objašnjavao, upozoravao, kuražio i usmjeravao kako se oduprijeti zlu nacionalizma i klerofašizma. 

Njegovi su pozivi, poput manifesta, uz brojne veće ili manje grassroots akcije, bili ključni vjetar u jedra nikad imenovanom niti formalizovanom crnogorskom građanskom pokretu otpora. 

U pedesetak eseja koji čine ovu osobenu antihroniku zabilježen je prometejski otpor posrnuću i propasti

Zato je ovo s jedne strane i knjiga koja svjedoči o usponu zla, ali i o njegovom neuspjehu i transformaciji u nove forme, pa njegov posljednji esej u knjizi nosi datum 28. 9. 2021, zaokružujući period od pokretanja Klerikalne kontrarevolucije do njenoga septembarskog cetinjskog sloma i nove faze koja i danas traje, a karakteriše je transformacija srpskog velikodržavnog projekta iz njegove rigidne klerikalne forme u perfidniji, „inkluzivniji“ oblik, čiji je ključni cilj stvaranje Otvorenoga Balkana, kao zamaskirane varijante Velike Srbije, podržane ovoga puta i Prirodnom Albanijom. 

O svemu tome i mnogo čemu drugom raspravlja Nikolaidis u svojoj Hronici, knjizi na osnovu koje bi se, da kojim slučajem nestane drugih izvora, mogla do u detalje rekonstruisati istorija crnogorskoga potonuća, sasvim svojim ideološkim, političkim i mentalitetskim značajkama. 

nikolaidis

No nije to samo priča o Crnoj Gori i njenim demonima već i precizno svjedočanstvo o samom srcu tame koje već duže od tri decenije generiše ključne probleme na prostoru bivše Jugoslavije.

Prepoznat u prvome redu kao jedan od najznačajnijih savremenih pripovjedača u okviru savremene južnoslovenske interliterarne zajednice, Andrej Nikolaidis je knjigom Hronika propasti pokazao da pripada krugu najlucidnijih i najboljih esejista na južnoslovenskim jezicima. 

Nikolaidis je tekstovima objašnjavao, upozoravao, kuražio i usmjeravao kako se oduprijeti zlu nacionalizma i klerofašizma

Fokusiran na društveno-političke događaje koji su obilježili region u protekle dvije godine, Nikolaidis u tekstovima objavljenim u knjizi Hronika propasti nadilazi ograničenja koja nameće pisanje o savremenim događajima, bogateći svoje oglede književnim i istorijskim paralelama te suptilnim asocijacijama iz domena istorije ideja, stvarajući osobene eseje visoke literarne vrijednosti koji djeluju kao upozorenje i poziv na otpor zlu koje po ko zna koji put u formi rigidnoga šovinizma i kleronacionalizma prijeti crnogorskome društvu, ali i cijelome regionu.

Nadijevajući Nikolaidisovoj knjizi oznaku jedne od najrazornijih i najlucidnijih kritika nacionalizma i etnoklerikalizma napisanih na „našem jeziku“, Viktor Ivančić s pravom primjećuje: „Ovom zbirkom rafalno ispaljenih i briljantno napisanih eseja Nikolaidis nastupa kao angažovani intelektualac u zamalo zaboravljenom, dakle najčasnijem smislu riječi: od one vrste koja poput svitaca prkosi kolektivnim mrakovima i podsjeća na nepobjedivost ljudske težnje za slobodom.“

Hronika propasti Andreja Nikolaidisa ide u red onih knjiga koje intelektualno provokativno i literarno superiorno razobličavaju ideološke i političke matrice skovane s ciljem dovršetka prljavih velikodržavnih poslova započetih ranih 90-ih. 

Crnogorska književnost, ali i južnoslovenska interliterarna zajednica, odavno nijesu imali tako moćnu, angažovanu i najposlije uticajnu knjigu eseja, knjigu koja dokumentuje da čak i kad ne vjerujemo u sposobnost teksta da promijeni svijet, svjedočimo njegovim dragocjenim, subverzivnim moćima, koje su jedan od temelja otpora društvenome posrnuću. 

Zato se o Andreju Nikolaidisu više ne može govoriti kao o tamo nekom ciničnom, samozatajnom piscu, jer – magijom svojih tekstova on je danas jedan od najvrednijih glasova intelektualne savjesti crnogorskoga društva, jedan od brižnih zduhača koji ne dozvoljavaju da ova kultura bespovratno potone u okean mržnje i zla. 

Portal Analitika