Ujedinjena reformska akcija će ostatit građanski integralistički pokret i kao građanska lista nastupati na narednim parlamentarnim izborima, kazao je u razgovoru za Portal Analitika nezavisni poslanik i kandidat za potpredsjednika URA Dritan Abazović povodom osnivačke konvencije URA koja će se održati u subotu.
Abazović je naglasio da će URA biti otvorena za saradnju sa drugim opozicionim strankama i da bez toga nema smjene režima ali da se treba izboriti sa određnim problemima.
„Ideološko-političke razlike su, reklo bi se, manji problem za saradnju opozicije, od ’spavača’ vlasti u opoziocionim redovima, kao i ponekih neozbiljnih ili radiklanih pojedinaca koji nesmotrenim aktivnostima predstavljaju remetilački faktor jedinstva. Ako se opozicija izbori sa ovim fenomenima, a čini mi se da se tim putem krenulo, može se nadati uspjehu“, rekao je Abazović za Portal Analitika.
Govoreći o vladi u sjenci čije su formiranje najavili, Abazović ističe da će nju sačinjavati iskusni pojedinci, zavidnih profesionalnih biografija - bivši ministri, ljudi iz biznisa, kulture, civilnog sektora, Univerziteta i da će funkcionisati u okviru Koordinacionog odbora URA.
„Kao što je to praksa u drugim državama, djelovaće kroz paralelnoo davanje prijedloga, sugestija i kritika u odnosu na ono što aktuelna Vlada radi“, ističe Abazović.
ANALITIKA: Osnivačka konvencija Ujedinjene reformske akcije održaće se u subotu. Kakav će biti vaš način djelovanja, da li će vaša organizacija ostati na nivou građanskog pokreta, kako je najavljivano, ili ćete se transformisati u klasičnu političku partiju koja će učestvovati na izborima?

ANALITIKA: Možete li izdvojiti neke od glavnih odrednica iz vašeg programa i koji to novi kvalitet URA može da ponudi građanima?
ABAZOVIĆ: Jedan od noviteta kojeg će građanski pokret URA ponuditi građanima je Vlada u sjenci. Da se razumijemo, nije to nikakva želja da se pretencioznim idejama i igranjem sa funkcijama izaziva javnost. To prije svega treba da bude pečat kredibilnosti pokreta i fer ponuda sa kojom ćemo izaći pred građane. Na taj način ćemo potpuno obesmisliti ono pitanje: ko bi došao na vlast ako ovi već jednom odu? Druga važna odrednica je što će akcenat biti na ekonomskim reformama. URA će prevashodno svoj politički angažman bazirati na ekonomiji, a tek će se nakon toga baviti i drugim važnim pitanjima po društvo. Treće, ponudićemo ljude koji nijesu direktno involvirani u politici, niti im je stalo do politike, ali su spremni da se založe za Crnu Goru u ovom kritičnom momentu... Jednostavno, bićemo različiti u odnosu na ostale subjekte.
ANALITIKA: SDP je nedavno tokom posljednjih pregovora sa opozicijom rekao da insistira na tome da turbulencije na političkoj sceni nijesu poželjne dok ne postanemo članica NATO-a. Da li bi eventualnim učlanjenjem u NATO lakše došlo do smjene vlasti u Crnoj Gori?

ANALITIKA: Govorite da je potrebno formirati vladu u sjenci i da ćete to uraditi na osnivačkoj konvenciji. Ko će biti u toj vladi i po kom će principu funkcionisati?

ANALITIKA: S obzirom da su i iz Demokratskog fronta takođe najavili formiranje vlade u sjenci, da li ćete sarađivati na tom projektu i što vašu vladu u sjenci izdvaja u odnosu na ono što nude iz DF-a?
ABAZOVIĆ: Svako ima pravo da radi ono što misli da je najbolje. Društvo se idejno mora takmičiti, to čuva njegovu vitalnost. Prostora za saradnju ima, ali je URA zainteresovana samo za ozbiljne projekte, ne i za političke avanture. Mi ćemo za početak ponuditi svoje rješenje, ali to ne znači da će ona biti zatvoren sistem. Svima kojima je cilj progresivna Crna Gora koja se ekonomski oporavlja i stabilizuje, a želi i može pomoći na tom putu, naš je saveznik.
ANALITIKA: Da li smatrate da je saradnja opozicije korisna kada je u pitanju borba protiv režima? Da li vidite mogućnost ujedinjenja opozicije i što je za to potrebno?
ABAZOVIĆ: Naravno, bez saradnje opozicije nema smjene režima, to je valjda svakome jasno. Niko pojedinačno ne može osvojiti više od polovine glasova neophodnih za promjene. Međutim, ideološko-političke razlike su, reklo bi se, manji problem za njenu saradnju, od „spavača“ vlasti u opoziocionim redovima, kao i ponekih neozbiljnih ili radiklanih pojedinaca koji nesmotrenim aktivnostima predstavljaju remetilački faktor jedinstva. Ako se opozicija izbori sa ovim fenomenima, a čini mi se da se tim putem krenulo, može se nadati uspjehu.
ANALITIKA: Kad kažete „spavači vlasti“ i „neozbiljni ili radiklani pojedinci“, na koga konkretno mislite?
ABAZOVIĆ: Mislio sam na one koji su do sada svojim djelovanjem dokazali da rade za režim. Bilo da je to predajom vlasti u najvećim gradovima Crne Gore, bilo da je glasanjem za prodaju zemljišta i plaža, ili na neke druge načine. Kada dođe vrijeme imenovaću ih pojedinačno, ili će se oni, vjerujem, i prije toga sami prepoznati. A ne bi trebalo da čudi ako i naprave predizborni savez kako bi još jednom pomogli DPS-u.
ANALITIKA: Da li vidite mogućnost saradnje sa najvećom opozicionom grupacijom, Demokratskim frontom, s obzirom da je lider PzP-a i član predsjedništva DF-a Nebojša Medojević rekao da je Građanski pokret direktno uperen protiv Pokreta za promjene? Kakva je vaša saradnja sa ostalima u DF-u?
ABAZOVIĆ: Saradnja sa DF-om je sadržajna i korektna, a sa predsjednikom DF-a gospodinom Lekićem izvanredna. URA nije svađalačka organizacija, već naprotiv, pouzdan partner svima onima koji žele dobro ovom društvu. Ne ulazimo u unutrašnje stvari drugih stranaka, niti na to imamo pravo. Naš odnos prema najvećem, ali i prema ostalim opozicionom subjektima, je odnos poštovanja. Žao mi je ako neko od činilaca tog subjekta drugačije ovo doživljava. To već nije naš problem.
ANALITIKA: Medojević je takođe kazao da vlasnici "Vijesti" Miodrag Perović i Željko Ivanović stoje iza projekta stvaranja Građanskog pokreta odnosno sad URA. Kako to komentarišete?
ABAZOVIĆ: Nemam komentar. Trudim se da komentarišem samo realne društvene pojave, kao i izjave koje posjeduju makar minimalnu dozu ozbiljnosti.
Balša KNEŽEVIĆ