Društvo

Stav

Vrijeme popova, topova i botova

(Portret jedne profesije)

Vrijeme popova, topova i botova Foto: PA
Danilo Marunović
Danilo MarunovićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Bot je skraćeno od robot. Najčešće označava artificijelnu “osobu” ili personalni servis u online prostoru. Međutim, najčešće, kolokvijalno značenje se odnosi na ideološke ili političke “robote”. Oni su stvarne osobe lažnog identiteta, koje umjesto sopstvenih, zastupaju tuđe ideje, mišljenja i stavove. Preko lažnih profila na socijalnim mrežama, skriveni iza pseudonima u online prostoru, botovi po naručenim instrukcijama distribuiraju naručene, “artificijelne” narative, za korist trećeg lica. Plaćeni od strane određenog centra moći, botovi su surogat za misaono biće koje na internetu djeluje po inerciji svojih ubjeđenja.

Da li ste se nekad zapitali kakva ličnost mora biti osoba koja pristaje na takvu profesiju? Kako izgleda, ima li djevojku/momka, ili živi sam? Koji je socijalni ritam jednog bota? Šta mislite, da li poznajete jednog? Koji je to karakterni okvir čovjeka koji bi mogao kod sebe pobijediti etičku dilemu i pristati da nosi lažno ime, tuđe mišljenje, sve to za tuđe interese i po nečijim instrukcijama? Da li je bot vezan za samo jednu ideologiju (političku misao) ili kao profesionalac obavlja posao za svaku koja ga plaća. Može li bot ujutru postojati kao “Belvederski soko”, a uveče kao “Srpska Sparta”?

Postoji puno toga oko čega možemo nagađati zamišljajući jednog profesionalnog bota, ali hajde da se fokusiramo na ono što on sigurno mora biti da bi taj posao i obavljao. Prije svega, bot mora biti na intelektualnoj razini nekog ko odlično razumije političku situaciju u zemlji. To je bazični preduslov. 

Da bi bot odabrao svoj plijen, a to je uspješan neprijateljski “opinion maker”, bio on pojedinac ili čitav medij, on mora biti i čovjek visoke socijalne inteligencije. Dakle, on mora razumjeti čiji narativi neprijateljske sfere efikasno podrivaju, razotkrivaju i narušavaju ugled ili uticaj njegovog nalogodavca. Bot je zapravo nepogrješiv u toj procjeni efikasnosti određene ličnosti, profila, kolumniste, političara… Bot prepoznaje talenat. Mudrost. Pronicljivost. Dakle, bot je u određenom smislu lovac na talente. Iz drugačijih pobuda, doduše. Kada detektuje ove vrijednosti, on je ujedno i odredio svoju žrtvu.

Bot uvijek uzima djelić istine kako bi cijela njegova laž dobila istinitiji prizvuk

Bot razumije psihologiju mase. On će razumjeti na kom narativu treba da “jaše” da bi se kamuflirao u dominantu vrjednosnu optiku prosjeka – optiku većine. Bot savršeno dobro razumije kome se obraća, ko je prosječan konzument interneta i ko svoju dnevnu dozu informacija, politike, prljavog veša i senzacije traži na njemu. On je lovac, a internet je njegova šuma. U odnosu na mediokritetstvo kao platformu kojoj se udvara, obraća i koju oblikuje, on kreira konfllikt svoje žrtve sa tom vrjednosnom platformom. 

On je majstor kamuflaže. Kako bi se “prosječni” efikasnije poistovjetio sa njegovim stavovima, bot preuzima jezik svojih meta, njihove emotivne, nacionalne ili političke “trigere”. Bot dakle ima duboku svjesnost socijalnog profila okruženja u kom operiše. Bot je, skraćeno rečeno, odličan sociolog. On se zna kamuflirati u gluplje od sebe, ali nikad i u pametnije! To je jedan od metoda kako ga prepoznati. 

Profesionalni bot u svakom trenutku ima više aktivnih profila, a svaki od njih je reprezent različitih ili sličnih političkih stavova. On je svojevrsni reditelj koji svoj “komad” režira u prostoru komentara na portalima ili mrežama. Oni sa malo više medijske pismenosti će lako prepoznati najezdu botova na određeni tekst, novinara, političara, aktivistu, kolumnu ili kolumnistu. Botovska najezda je, u tom paradoksalnom smislu, odraz određenog priznanja. Ako se sam nađeš kao meta istih, to je siguran signal da to što radiš ima smisla i da je tvoja misija uspješna. Kad vidiš da si žrtva botova, osjećaj se dobro. To je znak da si sjajan!

Vrijeme koje nam dolazi samo će razvijati ovu profesiju, samim tim i njen toksični uticaj

Ima nešto duboko patološko, sociopatsko u toj profesiji. U toj travestiji ličnosti. Adikciji prema anonimnosti, otuđenosti, a ipak dinamičnom socijalnom interakcijom. 

Kompjuter freak? Razveden? Usamljen, bez djevojke, ružan, švorc? Svakako, bez moralnih skrupula. Vjerujem da sklonost prema takvom modelu ponašanja i spremnost na tu vrstu amoralnosti, logično sugeriše na potencijalno teške patološke slučajeve. Takvi karakteri su u kinematografiji namijenjeni serijskim ubicama, voajerima, konzumentima dječije pornografije…

Majstor “puštanja balona”, gosipa, lažnih informacija, upakovanih tako da “osrednji” bude brzo i lako upecan. On “pakuje” spin na način na koji žrtva želi: da navodno bude “informisan” prvi, eksluzivno, da može da bude TAJ koji prvi u čaršiju iznosi “gossip tajnu”, bez svijesti da u istom trenutku makar 500 drugih žrtava, isto to radi. Tako se kreira kolektivna laž. Tako bot dolazi do svoje ultimativne ostvarenosti. Bot uvijek uzima djelić istine kako bi cijela njegova laž dobila istinitiji prizvuk.

Bot živi na relaciji ekstremne izolacije i anonimnosti sa jedne i ekstremne potrebe za pažnjom sa druge strane. Šta li se dešava kada bot ostane sam? Kad za praznike, poput Božića, svi sa portala odlete pravom životu, svojim porodicama, najmilijima…? Kad bot ostane sam za tastaturom i zalud doziva javnost… A nje nema. Nema ni nikog oko njega. Botovi mrze tuđu sreću. Botovi su osuđeni na mržnju.

Bot prepoznaje talenat. Mudrost. Pronicljivost. Bot je u određenom smislu lovac na talente

Iako nesumljivo osobe duboke izopačenosti, ta profesija zahtijeva cijeli niz vještina i znanja, obrazovanja i inteligencije. Oni su inteligentni desperadosi novog vremena. Najvjerovatnije, sa bremenom prethodne profesionalne neostvarenosti?

Neuspjeli pisci, novinari, pravnici, političari? Ali, vođeni svim navedenim pretpostavkama, neostvareni i na ličnom, ne samo profesionalnom planu? “Preživjeli” sa nekog životnog brodoloma… Da li bi bilo moguće čuti nešto poput “moj suprug je bot”. O, ne! Obično je to: “Radim u IT sektoru”. Obavezno “sa strancima, online…” “Radim sa softverima, web dizajn, održavam sistem u jednoj stranoj kompaniji”. Tek će malo hrabriji reći da rade u sektoru PR-a, što je najbliže istini. 

Vrijeme koje nam dolazi samo će razvijati ovu profesiju, samim tim i njen toksični uticaj. Komentari postaju čitani i relevantni kao i sam tekst. Kao što je pojava fotografije uslovila pojavu impresionizma sa tehnikom perspektive, tako je i pojava komentara lansirala uticaj bota, kao motora ideološkog oblikovanja janih paradigmi. Razvijanje slobode govora je srazmjerno širenju ovog fenomena.

Borba protiv botova ujedno će postati i budućnost borbe za etiku u novinarstvu. Da li politički stav sa sobom nosi i obaveznu odgovornost? Jer sloboda bez odgovornosti postaje legalan fašizam! To je botu dozvoljeno. Botovska misao nasuprot one hrabre individue koja se suočava sa centrima moći su poput utamničenog viteza i pacova koji mu grizu noge.

Da vidimo kako će botovi reagovati na refleksiju sebe samih, dok budu čitali ove redove. Mislim da će se razbježati kao miševi od mačke. Žao mi je što Dante nije živ. Smjestio bi ih u “sedmi”! Sa silovateljima i ubicama. Malo je profesija koje zahtijevaju toliko beščašća, licemjerja i oholosti. Ali jedno je sigurno - u duhu je ove Crne Gore “na koju ćemo se morati navići”. 

Portal Analitika