Ako namjeravate ovog ljeta da provedete nekoliko dana na dubrovačkoj rivijeri, obavezno posjetite Elafitska ostrva - mali arhipelag koji se proteže sjeverozapadno od Dubrovnika.
Arhipelag se sastoji od trinaest ostrva sa ukupnom površinom od oko 30 kvadratnih kilometara i populacijom od 850 stanovnika. Samo tri ostrva su naseljena: Šipan, Lopud i Koločep. Šipan je najveće ostrvo koje je poznato po maslinjacima i vinogradima.
Lopud je poznat po pješčanoj plaži Šunj, dok je Koločep omiljeno izletište Dubrovčana, jer je najbliže Dubrovniku.
Brdovita ostrva imaju karakterističnu mediteransku zimzelenu vegetaciju sa gustim šumama. Naziv potiče od starogrčke riječi za jelena (elaphos), koji su nekada u velikom broju naseljavali ova ostrva. Rimski autor Plinije Stariji je prvi pomenuo Elafitska ostrva - ili Jelenska ostrva – u 1. vijeku u svom dijelu Naturalis Historia.
Ako želite da obiđete ostrva, najlakše je uzeti jedan od redovnih trajekata koji svakodnevno polaze iz Dubrovnika. Međutim, organizovani brodski izlet iz obližnjeg mjesta Slano sa obilaskom Šipana i Lopuda je takođe izuzetno iskustvo.
Brod vas provodi kroz slanski zaliv i ubrzo ćete se približavati prelijepim zelenim ostrvima Jakljanu i Šipanu. Šipan se takođe naziva 'Zlatnim ostrvom', jer su ovdje u vrijeme Dubrovačke republike izgrađene mnoge vlastelinske kuće.
Predviđena je pauza u Šipanskoj Luci, jednoj od dvije ribarske luke na ostrvu. Uspavano selo sastoji se od starih, trošnih kamenih kuća, crkve sa lijepim pogledom i slikovite luke sa nekoliko restorana i kafića. Mirno mjesto, vjerovatno zato što nema pješčanih plaža. Međutim, iako nećete imati dovoljno vremena da obiđete cijelo ostrvo, jasno je da stjenovita obala predstavlja posebnu atrakciju za kajakaše. Možda ćete ih vidjeti kako istražuju pećine u blizini.
Interesantan je podatak da Šipan drži Ginisov rekord po broju maslina u odnosu na površinu i broj stanovnika; 1999. godine zabilježen je rekordna berba od oko 116.000 kg maslina.
Vožnja brodom se nastavlja duž stjenovitih litica sa zadnje strane Šipana, a sljedeća stanica će biti na Lopudu, drugom ostrvu po veličini i najpoznatijem po pješčanim plažama. Iako je ovo ostrvo bez automobila, turizam je očigledno dobro razvijen, sa nekoliko hotela i brojnim restoranima i kafićima koji su raštrkani duž obale i gledaju na male plaže.
Luka je puna jahti, motornih čamaca i kajaka. Ovdje se možete odmoriti na plaži i uživati u čistoj morskoj vodi. Možete posjetiti i arboretum, prolazeći kroz stara vrata okružena kamenim lavovima. Ako želite da posjetite plažu Šunj na drugoj strani ostrva i tvrđavu na vrhu brda, biće vam potrebno više vremena.
Na kraju možete posjetiti Suđurađ, malo mjesto na drugoj strani ostrva Šipan. Ovo selo je povezano sa Dubrovnikom svakodnevnim trajektom i zato ima dosta turista. Ali u svakom slučaju, to je šarmantno ribarsko selo sa starom tvrđavom i lijepim starim kućama oko luke.
Sve u svemu, ovo je veoma zanimljiva tura. Prije svega, vidjećete da je kajakarenje na moru postalo novi trend aktivnog turizma u Hrvatskoj. Štaviše, primijetićete da se mnogo novca ulaže u rekonstrukciju starih imanja, tvrđava i crkava u svim selima koja budete posjetili, a to je svakako pozitivno za razvoj turizma, posebno zato što je očigledno zabranjeno graditi 'moderne' kuće ili visoke zgrade. Po mom mišljenju, ovo je pravi način za razvoj turizma!
(Fotografije: Marianne van Twillert-Wennekes, Paul Wennekes)
Tekst i fotografije su zaštićene autorskim pravima, prenošenje je dozvoljeno uz postavljanje linka i isticanje autora i izvora.