
Jedno od mjesta koja najviše volim u Podgorici je Spomenik prirode Park šuma Gorica, koji se nalazi na samo nekoliko minuta hoda od centra grada. Omiljeno je mjesto za rekreaciju lokalnog stanovništva i turista, savršen bijeg od ljetnih vrućina, mjesto gdje možete prošetati u hladu drveća i uživati u svježem i čistom vazduhu – nije ni čudo što je brdo Gorica (130 m visoko) poznato kao pluća grada.
Od ranog jutra do kasno uveče, tu uvijek možete vidjeti mnogo posjetilaca. Duge staze za pješačenje i biciklizam, oprema za trening, fudbalsko igralište, avanturistički park – sve to omogućava ljudima da ovdje provedu malo aktivnog vremena ili samo da predahnu. Štaviše, sa vrha brda se pruža prekrasan pogled na desnu stranu rijeke Morače, kao i na obrise mosta Milenijum.
Park šuma Gorica je privlačan posjetiocima tokom cijele godine, a posebno tokom vrelih ljetnjih dana kada se temperatura penje i do 40 stepeni Celzijusa i svi stanovnici glavnog grada Crne Gore žele da se malo rashlade. Svakog dana stotine mještana i turista posjećuju ovaj prelijepi park, daleko od gradske vreve. Inače, boravak u prirodi je terapeutski, posebno u šumama poput borove šume na Gorici: dokazano je da borovi emituju hemijske supstance koje pročišćavaju vazduh.
A da li ste znali da je Podgorica dobila ime po ovom brdu, jer Pod-Gorica doslovno znači „Pod brdom“?
Ako želite da posjetite ovaj spomenik prirode, parkirajte automobil na prostranom parkingu iza stadiona 'Budućnost' i pogledajte mapu ispred kapije parka, gdje možete vidjeti najvažnije lokacije.
Počnimo od najstarije i najlepše podgoričke crkve u podnožju brda Gorica. Crkva Svetog Đorđa podignuta je između 9. i 11. vijeka. Tokom burne istorije više puta je rekonstruisana, tako da njen prvobitni izgled nije u potpunosti očuvan. Unutrašnjost je jednostavna, ali naos iz 16. vijeka krase ikone iz 19. vijeka i freske nepoznatog umjetnika. Crkva Svetog Đorđa je jedina crkva od istorijskog značaja u Podgorici.
Po predanju, ovdje je nekada bio jedan veliki manastir koji je bio povezan podzemnim tunelom sa rijekom Moračom. Podzemni prolaz se nalazio pod kamenom pločom iza oltara i kroz njega se jedva mogao provući odrasli čovjek. Međutim, nikad nije zvanično potvrđeno da li taj prolaz i sada postoji.
Nasuprot Crkve Svetog Đorđa nalazi se popularni kafić Boćari, idilično mjesto gde možete popiti kafu ili točeno pivo u sjenci gustog lišća.
Kod Avanturističkog parka, koji je veoma popularan kod djece i omladine, nalazi se još jedan lijep kafić sa terasom na otvorenom – tu možete doći do daha i uživati u okolini. Inače, ovaj adrenalinski park se sastoji od pet vazdušnih staza, od kojih su tri namijenjene djeci.
Mediteranska bašta, koja je nedavno očišćena poslije zimskih mjeseci, ostaje mjesto gdje možete pronaći mir i tišinu, uživajući u netaknutoj prirodi.
Najznačajniji lokalitet na Gorici je, bez sumnje, Mauzolej palim partizanskim borcima, koji sadrži posmrtne ostatke 97 narodnih heroja i posvećen je hiljadama poginulih tokom Drugog svjetskog rata. Nakon izgradnje ovog Mauzoleja na brdu Gorica, on je odmah postao jedan od najvažnijih simbola grada Titograda. Spomenik je bio prikazan na skoro svakoj razglednici koja je promovisala grad.
Inače, ovaj monumentalni spomen-kompleks partizanu borcu je najznačajniji spomenik posvećen junacima Drugog svjetskog rata u Crnoj Gori. Projektovali su ga arhitekta Vojislav Đokić i vajar Drago Đurović. Otvoren je povodom obilježavanja 13. julskog ustanka 1957. godine. Spomenik je i danas centralno mjesto za obilježavanje značajnih državnih praznika i godišnjica događaja iz Drugog svjetskog rata.
U vrijeme izgradnje spomenika, brdo Gorica je uglavnom bilo bez drveća. Zbog toga je spomenik konstruisan tako da se može lako vidjeti iz centra Titograda, sa stepenicama koje se spuštaju niz brdo direktno ka glavnom gradskom trgu.
Kako je brdo u drugoj polovini 20. vijeka bilo pošumljeno, stepenište je izgubilo prvobitnu funkciju, iako je i dalje impresivno.
Danas na brdu Gorica dominiraju šume alepskog bora i čempresa, a u manjoj mjeri makedonskog hrasta, jasena i drugih borova. Ove šume su glavni potencijal koji doprinosi poboljšanju uslova života u gradu.
Pošto je Gorica stanište brojnih biljnih i životinjskih vrsta, 2022. godine proglašena je zaštićenim područjem. To je takođe veoma važno, jer u posljednje vrijeme ima brojnih pritisaka koji predstavljaju prijetnju za ovaj prostor, a posebno građevinski projekti.
Ne treba ni spominjati da je na brdu Gorica zabranjena upotreba otvorene vatre, jer postoji stalna opasnost od šumskih požara – posljednji se dogodio u julu 2024. godine i izazvan je vatrometom.
I na kraju još jedan savjet za ljubitelje rekreacije u prirodi: svake nedjelje u 8.30 h možete ovdje besplatno učestvovati u vježbanju Tai chi i Qigong kod spomenika. Tai chi je tradicionalna metoda vježbanja, koja je osnovana u Kini u 13. vijeku, a u zapadnjačkim kulturama se takođe prezentira kao 'meditacija u pokretu'. Vježbe, koje vodi prof. John Rogers, traju 1.5 sata.
Vidimo se na Gorici!
(Fotografije: Marianne van Twillert-Wennekes, Paul Wennekes)
Tekst i fotografije su zaštićene autorskim pravima, prenošenje je dozvoljeno uz postavljanje linka i isticanje autora i izvora.