Bilo je to godinu nakon što je obnovljen Šahovski savez Jugoslavije, kada je formirana republička asocijacija osmišljena da okuplja klubove poklonika drevne igre iz gotovo svih crnogorskih gradova.
Vjeruje se da šah, najstarija od svih savremenih igara, potiče iz drevne Indije, a u Evropi je dobio na popularnosti tokom 17. vijeka, posebno u Francuskoj.
U Crnoj Gori se igrao od druge polovine 19. vijeka, a među najstarijim klubovima na prostoru današnje Crne Gore su ŠK Herceg Novi i ŠK Nikšić.
Nakon Drugog svjetskog rata šah je u Crnoj Gori doživio snažnu ekspanziju, a u novije vrijeme crnogorski šahisti su ekipno i pojedinačno bilježili značajne rezultate na domaćoj i međunarodnoj sceni.
Nakon što su po završetku rata izmijenjeni su društveno ekonomski odnosi Crna Gora je dobila status republike u sastavu nove jugoslovenske države, a šah je bio u velikom usponu i o njemu je počelo sbve više da se piše i govori.
U Republici, sreskim i mjesnim odborima vlasti otvarala su se mjesta referenta za šah. Osnivanjem Šahovskog saveza Crne Gore i klubova, nadležnosti referenata za šah prešlie su na organe Saveza i uprave klubova.
Za nekoliko poslijeratnih godina osnovani su šahovski klubovi u skoro svim mjestima Crne Gore. Danas aktivni su ŠK Budućnost (Podgorica), ŠK Elektroprivreda (Nikšić), ŠK Rudar (Pljevlja), ŠK Mimoza (Tivat), ŠK Rokada (Bijelo Polje), ŠK Prosvjeta (Podgorica), ŠK 7. oktobar (Podgorica), ŠK Herceg Novi 1949, ŠK Kotor, ŠK Omladinac Budućnost (Podgorica), ŠK Cetinje, OŠK Mladost (Nikšić), ŠK Gambit (Berane), ŠK Berane, ŠK Dijagonale (Podgorica), ŠK Zora (Podgorica), ŠK Brskovo (Mojkovac), ŠK Jedinstvo (Bijelo Polje), ŠK Bihor (Petnjica), ŠK Dama (Budva), ŠK Plavsko jezero (Plav), ŠK An pasan (Kolašin), ŠK Komovi (Andrijevica), ŠK Mornar Bar, ŠK Osnovne i srednje škole (Pljevlja) i ŠK Rumija (Bar).
Šahovski savez odmah po osnivanju ulagao je napore na osnivanju klubova, obnovi republičkog pojedinačnog i kasnije ekipnog prvenstva i kupa, kao i organizovanju velikih šahovskih priredbi.
Prvo pojedinačno seniorsko prvenstvo Republike Crne Gore nakon osnivanja ŠSCG organizovano je 1951. godine (prvo je održano 1946. godine). Pauziralo se 1947., 1949. i 1950. godine, i od tada se neprekidno održavaju seniorska prvenstva. Veliki broj klubova objedinjenih u Savezu šahu daje osnovu za napredak i pojavljivanje šahovskih talenata.
Vremenom su se posebno izdvajala pionirska prvenstva i omladinski šah. Ranije su omladinski prvaci Crne Gore dobijali to zvanje ukoliko bi bili učesnici na seniorskom prvenstvu. Prvo pionirsko prvenstvo Crne Gore održano je 1949. godine u Herceg-Novom.
U pionirskoj konkurenciji novo prvenstvo organizovano je tek 1963. godine. Tada je omladinski šah dobio posebno mjesto. Takođe, tada je počeo da se razvija i ženski šah, iako je na sceni bio mali broj žena. Tek osamdesetih godina ženski šah dobija školovane i jake šahistkinje, posebno iz klubova „Radonja Bojović“, „Montenegro banka“, koje su nastupale u tadašnjoj Drugoj saveznoj ligi.
U to vrijeme organizovana su ekipna prvenstva, kup takmičenja, šahovske radničke olimpijade, dopisni šah, a stvorena je i sudijska organizacija.