Poljoprivreda

Od prvog vrtnog centra do lidera u poljoprivrednoj industriji

Dvije decenije posvećenosti znanju i kvalitetu: Kalia - porodični brend koji je promijenio lice crnogorske poljoprivrede

U objekte Kalije prvenstveno se dolazi po stručnost i znanje, a tek nakon toga po proizvod. Zato, kako poručuje izvršni direktor Veleteksa Miloš Golubović, Kalia nikada nije bila samo trgovina, već mjesto gdje kupci dolaze po savjet, edukaciju i sigurnost u odabiru proizvoda

Dvije decenije posvećenosti znanju i kvalitetu: Kalia - porodični brend koji je promijenio lice crnogorske poljoprivrede Foto: Privatna arhiva
Biljana Roćen-Knežević
Biljana Roćen-KneževićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Dvadeset godina nakon što je otvorila vrata prvog vrtnog centra u Crnoj Gori, Kalia je izrasla u sinonim za kvalitet, inovaciju i znanje u poljoprivrednoj industriji. 

Iza uspjeha stoje jasna vizija, stručan tim i porodične vrijednosti koje su, i pored rasta i širenja, ostale temelj poslovanja. 

Tim povodom, izvršni direktor kompanije Veleteks, u čijem sastavu posluje Kalia, Miloš Golubović, za Portal Analitika govori o počecima, izazovima, vrijednostima koje njeguju, kao i planovima za budućnost.

Novi format na crnogorskom tržištu

Prvi vrtni centar Kalia otvoren je u aprilu 2005. godine u Podgorici. Bio je to pionirski poduhvat, jer sličan koncept tada nije postojao u Crnoj Gori.

„Vrtni centar Kalia na otvaranju je bio prvi takve vrste kod nas. To je bio potpuno novi format. Naša prva pomoć stigla je iz partnerske kompanijeSemenarna Ljubljana. Na osnovu njihovog znanja i tehnologije pokrenuli smo sada već veoma prepoznat lanac vrtnih centara Kalia“, prisjeća se Golubović.

kalia-99

Ubrzo su shvatili da moraju razvijati sopstveni put, prilagođen lokalnom tržištu.

„Shvatili smo da ono što funkcioniše u Sloveniji nije u potpunosti primjenjivo ovdje. Naši kupci imaju drugačija očekivanja i navike. Odlučili smo da sami definišemo pravce razvoja, poslovnu politiku i standarde kvaliteta. Koristili smo znanje kolega, ali smo trasirali sopstveni put“, kaže on.

Od jedne radnje do nacionalne mreže

Kalia je počela s deset zaposlenih, a danas broji skoro 80 radnika, među kojima je više od polovine diplomiranih inženjera agronomije. Kroz strateško širenje maloprodajne mreže prisutni su u svim većim crnogorskim gradovima. 

„Prvo smo u Podgorici otvorili još dvije maloprodaje – cvjećaru u Ulici Svetozara Markovića i poljoprivrednu apoteku u okviru Gintaša. Potom smo otvorili objekte u Baru, Herceg Novom, Bijelom Polju, Danilovgradu, Pljevljima i Beranama. Druga po veličini Kalia nalazi se u Nikšiću i jedna je od naših najreprezentativnijih“, navodi Golubović.

kalia-Picture1

Zaposleni temelj uspjeha

U srcu svakog objekta Kalije nalazi se znanje – ono koje se nudi kupcima i ono koje posjeduju zaposleni.

„Zaposleni su nosioci uspjeha Kalije. Naš direktor Đorđe Marković sa nama je od samog početka. Zahvaljujući njegovom integritetu i jasnim stavovima, nismo skrenuli s puta kvaliteta i znanja“, naglašava Golubović.

Kako ističe, u objekte Kalije prvenstveno se dolazi po stručnost i znanje, a tek nakon toga po proizvod. Zato, kaže, Kalia nikada nije bila samo trgovina, već mjesto gdje kupci dolaze po savjet, edukaciju i sigurnost u odabiru proizvoda.

„Nismo klasična trgovina. Ljudi dolaze kod nas da porazgovaraju sa stručnjacima, da dobiju savjet. Imidž koji imamo danas, da smo važna adresa za rješenja u poljoprivredi, doživljavam kao veliki uspjeh“, dodaje on.

kalia-22

Smatra da bi bez takvog imidža i pristupa njihova poslovna politika, koju njeguju 20 godina, bila ugrožena.

Kalia je, kaže, danas najveći sektor Veleteksa, sa najvećim brojem zaposlenih. 

“I od krucijalnog je značaja za razvoj Veleteksa, koji postoji već 33 godine. Naša je ambicija da postanemo prva adresa kada naš kupac ima potrebu za proizvodima iz segmenta poljoprivrede i hortikulture, kao i kada mu je potrebna pomoć za rješavanje određenog problema u ovim oblastima”, poručuje Golubović. 

Postavili su, kaže, standard za kvalitet i tu ne prave kompromise. 

“Nismo prodavci niskokvalitetnih proizvoda, niti je to ikada bila naša poslovna orijentacija. Mi nećemo prodavati nešto što sami ne bismo kupili i ponijeli kući, svojoj porodici”, ističe Golubović.

Znanje koje se nesebično prenosi i dijeli

Kalia danas nudi više od 10.000 aktivnih proizvoda u 14 grupa i 54 podgrupe. Asortiman se stalno prilagođava tehnološkim inovacijama i potrebama tržišta, ali oslonac ostaje isti – znanje i usavršavanje.

„Naši agronomi redovno idu na sajmove, studijske posjete i prate trendove širom Evrope. To znanje ne zadržavamo za sebe. Dijelimo ga sa poljoprivrednicima, jer želimo da ojačamo cijelu zajednicu. Naša želja je da budemo pioniri u poslu kojim se bavimo, i da trasiramo put za razvoj crnogorske poljoprivrede“, kaže Golubović.

Kao primjer inovativnosti, navodi njihovu plantažu jabuka površine 36 hektara u Župi Nikšićkoj, gdje su, uvođenjem novih tehnologija, podigli najmoderniji voćnjak u Crnoj Gori.

„Primijenili smo italijansku tehnologiju guste sadnje. Time smo petostruko povećali prinos u odnosu na tradicionalne voćnjake. To znanje i iskustvo dijelimo s drugim proizvođačima i stojimo im na raspolaganju tako da ne moraju da prolaze baš sve korake koje smo mi morali“, objašnjava sagovornik Analitike.

Od savjeta do terenskog rada

Galubović ističe da se savjetodavna uloga Kalije ne završava na prodajnom mjestu. Njihovi stručnjaci redovno izlaze na teren, u voćnjake, vinograde, povrtnjake…, kako bi pružili konkretna rješenja.

„Znamo da se svaki problem ne može riješiti u poljoprivrednoj apoteci. Naš posao je i da prepoznamo problem prije nego što se desi. Stručna služba Kalije zato je uvijek dostupna. Kada riješimo jedan problem, kupac zna gdje će se vratiti kad mu zatreba pomoć ponovo. Tako gradimo lojalnost“, poručuje Golubović.

Porodični biznis s dušom

Iako je Kalia izrasla u veliki sistem, ostala je porodična firma. To je, prema riječima Golubovića, njihova najveća snaga. Ponosno ističe da su, kao druga generacija u kompaniji, uspjeli da se odupru korporacijskoj hladnoći i sačuvaju etiku porodičnog biznisa.

Milos-Milan-1010

„Veleteks su osnovali moji roditelji prije 33 godine. Danas brat i ja vodimo kompaniju. Ponosni smo što, iako rastemo, nismo izgubili duh malog biznisa. Zaposleni ostaju kod nas decenijama, jer smo, kako su nas naučili roditelji, uspjeli da sačuvamo bliskost i dobre međuljudske odnose“, ističe naš sagovornik.

Zelenilo koje mijenja lice gradova

Golubović napominje i da se već 15 godina Kalia bavi i projektovanjem i održavanjem zelenih površina – od Porto Montenegra i Portonovog do Luštice. Tu prepoznaje veliki potencijal Kalie i pojašnjava da i u ovoj oblasti prate trendove koji stižu iz inostranstva. 

“Klijenti, kojih najviše ima u sektoru turizma, dolaze nam sa specifičnim zahtjevima i projektima koje je napravio neko u zapadnoj Evropi i koji nama služe kao novi izvor znanja. Kroz te projekte konstantno učimo i uvodimo nove standarde u uređenje prostora“, kaže Golubović.

Spremni za budućnost

Sagovornik Analitike najavljuje da za naredni period planiraju rekonstrukciju postojećih objekata, ali i investicije u nove logističke kapacitete kako bi bolje servisirali kupce van Podgorice. Ipak, kako napominje, najveći izazov ostaje – kvalifikovani kadar.

„Finansije nisu problem. Imamo stabilnu podršku banaka i veliko iskustvo u investiranju. Ali ne možemo otvoriti objekat dok ne nađemo kvalitetne saradnike – agronome, vješte cvjećare... Možda zvuči apsurdno, ali mi prvo tražimo ljude, pa tek onda poslovni prostor“, kaže on.

kalia-3445

U narednom periodu, kako naglašava, planiraju i rekonstrukciju objekata Kalije.

“To će se prvo desiti sa “velikom” Kalijom. Prošlo je 20 godina, zub vremena čini svoje, pa očekujem da već tokom ove godine počnemo sa rekonstrukcijama i renoviranjem. To će nam biti praksa i za ostale maloprodajne objekte kako bude dolazilo vrijeme za to”, poručuje Golubović. 

Portal Analitika