
Kad putujete automobilom iz Podgorice u pravcu Zapadne Evrope tokom ljetnje sezone, mnogo je lakše izbjeći zakrčene puteve na crnogorskom primorju i krenuti preko Nikšića i Trebinja dalje ka hrvatskom autoputu. Ali Trebinje je atraktivno i za jednodnevni izlet, jer je udaljeno od Podgorice samo 115 km.
Na putu do Trebinja možete se diviti lijepom pejzažu oko Slanskog jezera kod Nikšića i stjenovitim planinama blizu Ilinog brda, graničnog prelaza sa Bosnom i Hercegovinom.
Nakon što pređete bosansku granicu, nastavite putovanje duž Trebišnjice, rijeke ponornice koja je poznata po svojim starim vodenicama.
Vidjećete da u okolini Trebinja ima više stotina hektara vinograda, na kojima se najčešće uzgajaju autohtone sorte kao što su žilavka i vranac. Kamenita zemlja i specifična mikroklima u ovom području daju vinima poseban karakter.
Ogroman potencijal Trebišnjice za hidroenergiju rezultirao je, između ostalog, izgradnjom brane Grančarevo, oko 15 km sjeveroistočno od Trebinja, koja je trebalo da proguta čuveni Arslanagića most (1574), jedan od najljepših primjera osmanske arhitekture u regiji. Da bi se spasio most, on je, kamen po kamen, odnijet iz sela sedam kilometara uzvodno i obnovljen u centru Trebinja.
Inače, naziv mosta potiče od Arslan-age, uglednog čovjeka koji se krajem 17. vijeka doselio iz Herceg Novog u Trebinje i dobio pravo da naplaćuje mostarinu na tom mostu.
Pošto je veći dio Starog grada zatvoren za saobraćaj, auto možete ostaviti na velikom parkingu u blizini gradskog parka. U parku je prominentan ogroman socrealistički spomenik palim borcima iz Drugog svjetskog rata, a u blizini je i Saborna crkva. Ovdje se takođe nalazi spomenik Jovanu Dučiću, velikom pjesniku koji je rođen u ovom gradu.

Atmosfera u Starom gradu Trebinje je mirna i relaksirana. Unutar gradskih bedema iz 18. vijeka, mještani i turisti se odmaraju u kafićima i restoranima sa otvorenim terasama. Kamene kuće u kasno-osmanskom stilu i sat-kula su lijepo restaurirane, a tu je i Oman-pašina džamija iz 1729. godine, koja je uništena u posljednjem ratu ali uspješno obnovljena.

Naravno, postoje i druge znamenitosti u Trebinju, kao što je manastir Hercegovačka Gračanica – replika manastira Gračanica na Kosovu – koji je završen 2000. godine i nalazi se iznad grada. Katolička katedrala Rođenja Marijinog nalazi se u blizini Starog grada, a manastir Tvrdoš – nekoliko kilometara od centra grada – predstavlja duhovni i kulturni centar Hercegovine.

Ali, po mom mišljenju, najatraktivnije mjesto u Trebinju je centralni trg sa starim sjenovitim platanima, koji su zasađeni krajem 19. vijeka. Ovaj trg sa živopisnom pijacom je često prvo mjesto gdje se mještani i turisti okupljaju da popiju kafu i uživaju u hladu ovih starih stabala. Ovo dodatno potvrđuje njihov status kao simbol grada sunca, vina i platana.
Zelena pijaca nudi raznovrsno voće i povrće, ali i duvan, kobasice, sir i 'skorup' u vrećama od životinjske kože. Pijaca je postala i važna turistička atrakcija zbog njene autentičnosti i kvaliteta proizvoda.
Trebinje je posljednjih nekoliko godina postalo popularna turistička destinacija, zahvaljujući njenom autentičnom ambijentu koji spaja mediteranske i orijentalne uticaje. Grad je čist, lijepo uređen, posjeduje dovoljno parking prostora i ima jasnu viziju razvoja sa definisanim planovima za narednih 15 godina. Sve u svemu: grad kao primjer za razvoj turizma!
(Fotografije: Marianne van Twillert-Wennekes, Paul Wennekes)
Tekst i fotografije su zaštićene autorskim pravima, prenošenje je dozvoljeno uz postavljanje linka i isticanje autora i izvora.