
Ako planirate putovanje kroz Dalmaciju, nemojte propustiti posjetu Šibeniku i obližnjem Nacionalnom parku Krka.
Na prvi pogled, Šibenik izgleda kao i mnogi drugi primorski gradovi u Hrvatskoj. Ali kada se probijate kroz lavirint prolaza, stepenica i uličica u istorijskom centru, gdje nisu dozvoljeni automobili, utisak je nevjerovatan – naćićete se u gradu koji je u potpunosti napravljen od kamena!
Stari grad Šibenik
Šibenik ima bogatu istoriju - prvi put se pominje 1066. godine u povelji kralja Petra Krešimira IV, a gradska prava i sopstvenu biskupiju dobija 1298. godine.
Ako želite da upoznate grad, možda vam je najljepše da besciljno lutate i istražujete skrivene tajne istorijskog centra, koji je prepun arhitektonskih i kulturnih dragulja, od drevnih crkava do raskošnih palata. Sve ove građevine su povezane velikim brojem popločanih i kaldrmisanih ulica.
Najpoznatija znamenitost u Šibeniku je katedrala Svetog Jakova. Izgrađena je između 1431. i 1535. godine i jedna je od najznačajnijih sakralnih objekata u Evropi. Ona je jedina katedrala u Evropi koja je izgrađena samo od kamena.
Nije ni čudo što je katedrala Svetog Jakova 2000. godine upisana na UNESCO-vu listu svjetske baštine. Apsidi katedrale su poznati u istoriji Renesanse po svom frizu od 71 ljudske i tri lavlje glave, koje je isklesao Jure Dalmatinac u prirodnoj veličini.
Ovo je kamena galerija psiholoških portreta. Nevjerovatno je pomisliti da su ovi građani iz 15. vijeka i danas ovdje, ovjekovečeni u kamenu.
Preko puta trga okrenutog ka katedrali vidjećete bronzanu statuu samog majstora radova, Jure Dalmatinca, koju je uradio poznati vajar 20. vijeka, Ivan Meštrović. Jure stoji tamo sa svojim kamenorezačkim alatom, ponosno gledajući svoje remek-djelo.
Ali na srednjovjekovnom trgu nalazi se još jedna divna renesansna građevina: Gradska vijećnica Šibenika. Izgrađena je između 1533. i 1546. godine. Njena fasada sastoji se od stubova i lukova, balustrade i balkona. Lijepo je popiti kafu na terasi ispred ove istorijske zgrade.
Iako je Gradska vijećnica potpuno sravnjena sa zemljom tokom savezničkog vazdušnog napada 1943. godine, pažljivo je obnovljena i sada izgleda tačno kao prije Drugog svjetskog rata.
U blizini možete vidjeti i crkvu Svete Barbare sa satom na fasadi (naslovna fotografija).
Nemojte propustiti posjetu Centru za interpretaciju Civitas Sacra, koji vam omogućava da se divite mnogim eksponatima vezanim za izgradnju katedrale Svetog Jakova. Nećete ovdje vidjeti samo srednjovjekovne skulpture i ikone, već ćete naučiti mnogo i o tehnologiji izgradnje te lijepe kamene građevine bez vezivnog materijala.
Ako imate dovoljno vremena, možete posjetiti tvrđave Svetog Mihaila, Barone i Svetog Ivana, koje se nalaze iznad grada i pružaju lijep pogled na okolinu.
I na kraju, da li ste znali da je Šibenik prvi grad na svijetu čija je javna rasvjeta bila napajana električnom energijom? To se dogodilo 1895. godine!
Nacionalni park Krka
Nacionalni park Krka, koji se ne nalazi u Šibeniku, ali je dovoljno blizu da se smatra lokalnom znamenitošću, lociran je samo nekoliko kilometara sjeveroistočno od grada - oko 15 minuta vožnje automobilom. Ovaj nacionalni park obuhvata dio rijeke Krke i šume na njenim obalama.
Postoji nekoliko ulaza u nacionalni park. Najbliži vodopadima je ulaz u Lozovac, ali najinteresantnije je da priđete parku kod sela Skradin, najslikovitijeg ulaza, jer otuda imate vožnju brodom od 4 km duž rijeke Krke.
Nacionalni park Krka sadrži divna jezera i impresivne vodopade, ali glavna atrakcija je Skradinski buk sa 17 vodopada. Voda je bistra i možete vidjeti mnogo riba, vodenih zmija i žaba.
Parkirajte automobil na velikom parkingu. Odavde možete se ukrcati na brod koji polazi svakog sata. Ulaznica (uključujući brod) košta 40,00 €. Karte se mogu kupiti i onlajn.
Nakon lijepe vožnje brodom preko rijeke Krke, možete prošetati uz vodu. Staza od 2 km vodi preko dasaka i malih ostrva u smaragdno zelenoj rijeci i završava se kod najvećeg vodopada u parku, Skradinskog buka. Ovaj vodopad, dug 800 metara, pada skoro 46 m prije nego što se ulije u donje jezero. Nekada je ovdje bilo moguće plivati, ali od 2021. godine to je zabranjeno kako bi se sačuvale vode parka.
U blizini se nalazi grupa mlinskih kućica pretvorenih u radionice, prodavnice suvenira i restorane. Inače, hidroelektrana Jaruga na vodopadima Krke je prva hidroelektrana u Evropi i druga u svijetu, otvorena samo dva dana nakon prve na Nijagarinim vodopadima!
(Fotografije: Marianne van Twillert-Wennekes, Paul Wennekes)
Tekst i fotografije su zaštićene autorskim pravima, prenošenje je dozvoljeno uz postavljanje linka i isticanje autora i izvora.