Inženjerska škola nauke, koja već šestu godinu zaredom okuplja mlade iz Crne Gore i regiona, otvorena je u ponedeljak, u Pljevljima.
Tokom narednih sedam dana, 30 učesnika i učesnica imaće priliku da kroz predavanja, radionice i diskusije razvija interesovanje za nauku, istraživački rad i praktična znanja, ali i da se međusobno umrežava.
Već šest godina, školu organizuje nevladina organizacija Korak sa naukom, koja svake godine unapređuje njen sadržaj kako bi bio savremeniji, inovativniji i privlačniji srednjoškolcima.
Učesnici tokom sedmodnevnog programa imaju priliku da slušaju predavanja uglednih profesora iz Crne Gore i inostranstva iz oblasti elektrotehnike, mašinstva, građevine, hemije, medicine i fizike. Obrađuju se savremene i aktuelne teme poput chatbotova, primjene vještačke inteligencije u medicini i poslovanju, obnovljivih i održivih izvora energije, vjetroelektrana i energetskih sistema budućnosti.
Kroz interakciju sa stručnjacima iz ovih oblasti, učesnicima će biti omogućeno da steknu dublje razumijevanje globalnih izazova i savremenih tehnologija. U saradnji sa fakultetima Univerziteta Crne Gore, biće organizovane i praktične radionice koje na interaktivan i pristupačan način približavaju različite naučne discipline.
Srednjoškolci i srednjoškolke će kroz teme poput hemijskih eksperimenata, digitalne kontrole, konstrukcije mostova i upravljanja dronovima, moći da teorijska znanja primijene u praksi, te da razvijaju vještine koje su ključne za njihov budući profesionalni razvoj. Program škole obuhvata i dvije panel diskusije posvećene digitalnoj i zelenoj tranziciji, te održivom transportu i mobilnosti.
Iskusni predavači će predstaviti savremene trendove, izazove i moguća rješenja, podstičući učesnice i učesnike na aktivno uključivanje u diskusiju i razmjenu mišljenja. Tokom boravka u Pljevljima, mladi će se upoznati sa gradom i njegovom kulturnom baštinom, a planirane su i posjete značajnim privrednicima. Među njima je i Rudnik uglja, čija će posjeta na edukativan način prikazati funkcionisanje ovog kompleksnog industrijskog sistema.
Veliku zahvalnost Inženjerska škola nauke duguje svojim partnerima i sponzorima: opštini Pljevlja, Rudniku uglja, Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori, Programu Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori, kompanijama Čikom, Telekom, Monteput i CGES. Posebnu zahvalnost dugujemo fakultetima Univerziteta Crne Gore: Elekrotehničkom, Mašinskom, Prirodno-matematičkom i Građevinskom, koji su ove godine aktivno doprinijeli organizaciji praktičnih radionica, te time obogatili program.
Foto galerija ⬇




