Sonda je 28. maja lansirana iz Xichanga pomoću rakete Long March 3B te je krenula ka zagonetnom asteroidu pod nazivom Kamo'oalewa. Nedugo nakon polaska na put je iskoristila priliku za testiranje svojih kamera.
Nacionalna kineska svemirska administracija (CNSA) je objavila saopštenje ovog mjeseca zajedno s fotografijama Zemlje i Mjeseca. Naša planeta je fotografisana 30. maja s udaljenosti od 590.000 kilometara, a dan kasnije je sonda snimila i Mjesec sa slične udaljenosti.
Tianwen 2 se nalazi u orbiti Zemlje duže od 30 dana, a CNSA tvrdi da je udaljena više od 12 miliona kilometara te da je u dobrom stanju. Cilj sonde je da prikupi uzorke asteroida Kamo'oalewa, jednog od sedam Zemljinih "kvazimjeseca", a njen dolazak do svemirske stijene očekuje se oko jula 2026. godine.
Nakon toga će proučavati mali asteroid kako bi se odredila moguća mjesta za slijetanje prije nego prikupi uzorke i krene nazad ka Zemlji, kako bi isporučila dragocjeni teret u kapsuli koja će ući u atmosferu krajem 2027. godine. Analize uzoraka bi mogle baciti svjetlo na radne dane Sunčevog sistema.
"Ovaj asteroid vrlo vjerovatno sadrži originalne informacije o ranom Sunčevom sistemu, što ima veoma veliku naučnu vrijednost za razumijevanje njegovog materijalnog sastava, uključujući proces njegovog formiranja i evolucijsku istoriju", rekao je Han Siyuan iz CNSA-e.
Međutim, misija sonde Tianwen 2 se tu neće završiti, nego će ona iskoristiti svoj povratak na Zemlju da napravi manevar "gravitacijske praćke" i krene na sljedeće putovanje, odnosno prema kometi 311P/PANSTARRS u glavnom asteroidnom pojasu. Taj susret će se dogoditi 2035. godine.
Misija je druga serija Tianwen planetarnog istraživanja. Tianwen 1 je lansiran 2020. godine, kada su rover i orbiter poslani na Mars. Ta svemirska letilica je izbacila malu letilicu na svom putu ka Crvenoj planeti, kako bi napravila selfie u dubokom svemiru.