Sci/Tech

Potkapina javnosti poznata od pedesetih godina XX vijeka

Nastavljena arheološka istraživanja Crvene stijene

Dobijeni podaci će biti dragocjeni za stručnu javnost, tim prije što se u Evropi nalazi neznatan broj lokaliteta sa ovakvom koncentracijom srednje paleolitskih slojeva

Nastavljena arheološka istraživanja Crvene stijene Foto: UZKD
PobjedaIzvor

Sistematska arheološka istraživanja Crvene stijene nastavljaju se i ove godine, planirano je da traju četrdeset šest radnih dana, što potvrđuje da je ovaj lokalitet i dalje neiscrpan izvor saznanja za arheologe iz zemlje i svijeta, navode iz Uprave za zaštitu kulturnih dobara Crne Gore.

Uprava za zaštitu kulturnih dobara donijela je Rješenje kojim se JU Narodni muzej Crne Gore odobrava sprovođenje sistematskih arheoloških istraživanja, koja bi trebala da traju do 9. avgusta 2025. godine.

“Tokom istraživanja biće nastavljeno uzorkovanje više slojeva, za različite vrste analiza, (FTIR, sedimentološke, mikrobiološke, mikrobotaničke i ostale), čiji će rezultati pomoći pri interpretaciji procesa koji su se odvijali u pećini i aktivnosti ljudskih zajednica u njoj. Dobijeni podaci će biti dragocjeni za stručnu javnost, tim prije što se u Evropi nalazi neznatan broj lokaliteta sa ovakvom koncentracijom srednje paleolitskih slojeva”, saopštili su iz UZKD.

Potkapina Crvena stijena, koja se nalazi u selu Petrović, u nikšićkoj opštini, javnosti je poznata od pedesetih godina XX vijeka, kada su je istraživali ugledni arheolozi Đuro Basler, Alojz Benac, Karl Brunaker i drugi.

Kako navode iz Uprave, rukovodilac istraživanja je arheolog Goran Pajović.

Portal Analitika