Sci/Tech

Vremeplov: 18. februar 1930.

Na današnji dan: Otkriven Pluton

Na današnji dan: Otkriven Pluton Foto: arhiva
Vremeplov Analitike
Vremeplov AnalitikeAutor
Portal Analitika - ArhivaIzvor

Američki astronom Klajd Tombo na današnji dan prije 91 godinu otkrio je devetu planetu u Sunčevom sistemu – Pluton, dok je proučao fotografije snimljene u januaru.

Pluton je udaljen 39,5 astronomskih jedinica ili 5.913.520.000 kilometara od Sunca i ima prečnik od 2.370km i masu od 1,27 × 1022kg.

Manji je od sedam satelita Sunčevog sistema (Mjeseca, Ioa, Evrope, Ganimeda, Kalista, Titana i Tritona). Ima pet satelita, od kojih je najveći Haron koji ima orbitu od 19.640 km od Plutonovog središta, prečnik od 1.172 km i masu od 1,90 × 1021 kg. S obzirom na koeficijent prečnika Plutona i prečnik Harona, Haron je najveći satelit koji kruži oko jedne planete u Sunčevom sistemu. U naučnim krugovima postoje dileme o odnosu između Plutona i Harona.

Pluton i Haron zajedno kruže oko Sunca i treba im oko 247 godina da ga obiđu.

Postoje tvrdnje da Pluton i Haron čine dvojnu planetu, a svoj argument grade po opažanjima putanje Plutona i Harona koja je sinhrona oko jedne središnje ose, ali ovaj dokaz još nije prihvaćen.

O atmosferi Plutona se vrlo malo zna. Pretpostavlja se da se sastoji uglavnom od azota, ugljen monoksida i metana. Specifičnost njegove atmosfere je i ta što je izuzetno rijetka, te je i pritisak veličine svega nekoliko mikrobara. Plutonova atmosfera je u gasovitom stanju samo kada je Pluton najbliži Suncu. Udaljavanjem od Sunca atmosfera se kondenzuje, dijelom pada na površinu planete, dijelom „izvjetrava“ u svemir. Rotacija oko ose plutona traje nešto više od šest zemaljskih dana.

Dileme su dugo postojale oko definisanja Plutona kao planete. S obzirom na veličinu, a i na nedavna otkrića, može se smatrati samo jednim od većih tijela Kojperovog pojasa. Međutim, iz tradicionalističkih razloga, Međunarodna astronomska unija smatrala ga je planetom sve do 24. avgusta 2006. kada mu je status promijenjen i od tada pripada novoj klasi objekata — patuljastih planeta.

Portal Analitika