Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Kahari: Popisne podatke Vlada da koristi u interesu građana, posljedice zloupotreba mogu biti dugoročne

“Izgubili smo dosta vremena, na novoj Vladi je da radi ubrzano i to nadoknadi”

Kahari: Popisne podatke Vlada da koristi u interesu građana, posljedice zloupotreba mogu biti dugoročne

Sagovornik Analitike poručuje da je birajući koalicione partnere, Spajić uspio da nadigra zapadne predstavnike koje su se zalagali da Vlada bude pro-evropska, u prvih pet minuta utakmice, ali bez postignutog gola 

Kahari: Popisne podatke Vlada da koristi u interesu građana, posljedice zloupotreba mogu biti dugoročne Foto: Privatna arhiva
Zilha Kalač
Zilha KalačAutorka
Portal AnalitikaIzvor

“Spajić je odlukom da se pomjeri datum popisa pokazao zrelost, kao što je blok opozicije na čelu sa Živkovićem, takođe uz kompromisna rješenja doprinio da se ovaj popis stanovnistva i održi, bez političkih i građanskih nemira”, poručio je za Portal Analitika finansijski analitičar iz Njujorka, Džavid Kahari.

Ističe kako se nada da će nova Vlada, za razliku od prethodne, biti mnogo ozbiljnija, te da će statističke podatke koristiti za donošenje valjanih odluka u interesu svih građana Crne Gore.

Uslovi za popis fer onoliko koliko to građani žele 

Govoreći o uslovima za održavanje popisa, Kahari kaže da su fer onoliko koliko to građani žele, te da od njih zavisi da li će upitnik biti popunjen istinitim podacima donesenim na osnovu razumne ocjene što je nacionalno, vjersko ili jezičko i koliko je za njih i za budućnost njihove djece od važnosti taj odgovor. 

“Od popisa stanovništva i prikupljenih podataka umnogome bi trebalo da zavise odluke na nivou države - gdje će se graditi nove ustanove, osnovne i srednje škole, gdje će se graditi novi zdravstveni objekti, objekti za smještaj starih ili nezbrinutih građanja, koliko i gdje ulagati u infrastrukturu, a nikako gdje ćemo i koliko graditi vjerskih objekata”, ističe Kahari. 

Govoreći o integritetu podataka, Kahari kaže da je najveća odgovornost na Monstatu, a zatim i Vladi i Skupštini. 

“Svaka zloupotreba ili manipulacija takvih podataka je kratkoročna, a posljedice su dugoročne za one, koji iz ličnih ili političkih pobuda to čine. Pojedinci se mogu izmanipulisati, ali ne i narod. Pojedinci glasaju, a narod bira. Oni na vlasti zloupotrebama slabe svoje pozicije i opoziciju jačaju, a time smanjaju mogućnost reizbora. Mišljenja sam da je popis odložen i za još nekoliko mjeseci, u trenutnoj političkoj realnosti Crne Gore, to ne bi mnogo uticalo na rezultate. Osoba koja želi da nacionalnu pripadnost svojeg prađeda, đeda i oca zamijeni za sebe nekom drugom, i to iz nekih svojih ubjeđenja, je njeno zakonsko pravo i teško da bi se takvo ubjeđenje promijenilo za nekoliko mjeseci”, navodi Kahari.

Mandić je sad u sasvim drugoj ulozi

Komentarišući najavu predsjednika Skupštine i lidera NSD-a Andrije Mandića da se, nakon popisa, pokrene dijalog o jeziku u parlamentu, Kahari kaže da je on na političkoj sceni zahvaljujući retorici zasnovanoj na podjelama i predstavljajući interese drugih aktera iz političkog okruženja odnosno druge države. 

“Ali, takve stavove je lako predstavljati kada si u opoziciji. Kao predsjednik Skupštine, i dio vladajuće koalicije, sada ne predstavlja samo svoje istomišljenike, već i narod Crne Gore, i umnogome njegove odluke se odražavaju na rad Vlade i legitimitet premijera Spajića. Kada se tome doda i osjećaj slasti pozicije, polako nastupa i politička metamorfoza. Mandić je u sasvim drugoj ulozi, mnogo težoj od one opozicione, a sada se mora i zaraditi dnevnica, a i sačuvati mir u Skupštini”, poručuje Kahari. 

Strahujem da nam EU može izmaći 

Način na koji je, kako dodaje, Spajić formirao Vladu rezultat je izbora, a da li će to, kako ističe, biti pravi način za budućnost Crne Gore ostaje da se vidi.

“Za mene je mnogo poraznije to što su izabrani ministri ispod nivoa prosjeka po kvalifikacijama, radnom iskustvu i stručnosti potrebne za te pozicije. Birajući koalicione partnere, Spajić je uspio da nadigra zapadne predstavnike koje su se zalagali da Vlada bude pro-evropska, u prvih pet minuta utakmice, ali bez postignutog gola. Nisam veliki navijač tih zapadnih predstavnika, ali Spajić je tek na početku, a mi baš mnogo sreće nemamo u fudbalu sa ekipama zapadnih zemalja”, ukazuje Kahari. 

kahari

Prema tome, kako dodaje, u drugom poluvremenu utakmice nema baš mnogo dobrih rezervnih igrača koji bi mogli da nam donesu pobjedu na kraju meča.

“Čak se bojim da ćemo primiti i autogolove. Bolje rečeno, odlukom o izmjenama i rekonstruciji tima, cilj da se što prije priključimo Evropskoj uniji ostaje sve više van dohvata i strahujem da će nam i izmaći”, upozorava sagovornik Analitike. 

Krivicu nose i zapadni politički akteri 

Naglašava i da veliku krivicu nose i zapadni politički akteri, zapostavljajući zemlje Zapadnog Balkana, iako su, kako kaže, po svemu bliže evropskim standardima danas nego što su bile Rumunija i Bugarska kada su primljene u EU. 

“Neodlučnost Evrope da u ubrzanom procesu priključi zemlje Zapadnog Balkana dovodi političke aktere u tim zemljama sa gledištima koji su suprotni evropskim. Kolateralna šteta takvih pogleda Evrope je narod Zapadnog Balkana i njihove buduće generacije”, smatra Kahari.

Reputacija i investicioni imidž grade se svakodnevno 

Premijer Spajić je nedavno kazao da je Crna Gora izbjegla sivu listu Manivala, te da će “jačati borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma”. 

Sagovornik Analitike ističe da bi Vlada bila uspješna, mora se raditi na dopunama, izmjenama i donošenju novih zakona u regulisanja svih anomalija. 

“Zatim, stvarati povoljne i fer uslove za strane investicije, omogućiti i ubrzati povoljne uslove privređivanja za domaće privrednike, smanjiti preveliku, lokalnu i državnu administraticiju, modernizovati administraciju i upravu na svim nivoima društva. Svaki pozitivan korak u tim pomacima se budno prati, a reputicija i investicioni imidž se gradi svakodnevno”, navodi Kahari. 

Saradnici premijera ne obećavaju, opoziciji slijedi zbijanje redova

Osvrnuo se i na rad prethodnih vlada i navodeći da smo izgubili dosta vremena, te da je na novoj izvršnoj vlasti da radi ubrzano i da nadoknadi bar dio tog vremena. 

“Samim izborom saradnika premijer ne obećava mnogo, no timskim radom se nedostatak stručnosti, radnog iskustva i kvalifikacija može nadoknaditi. Naravno, transparetnost u radu Vlade je od velikog značaja, a informisanjem javnosti, pa i kada su poteškoće u pitanju jača povjerenje i javna podrška ne izostaje. Mnogo toga predstoji da se uradi, a što je najvažnije na pravi način, političke kalkulacije se moraju zamijeniti ekonomskom odlučnošću i planskim predstavljanjem budućnosti. Prazna obećanja zamijeniti realnom predstavom, pa i kada takva predstava nije najpopularnija”, poručuje Kahari. 

Ističe da je za vođenje jedne zemlje potrebna dobra vladajuća koalicija, a još važnija zdrava opozicija. 

“Samo zdrava opozicija čini Vladu boljom, sebe konkurentnijom i spremnom da stupi na scenu kada je narod izglasa. Zato sadašnjoj crnogorskoj opoziciji predstoji zbijanje redova. Moraju biti principijelni i zastupati interesa svojih članova, insistirati na svojim zahtjevima i biti spremni na kompromisna rješenja sa Vladom, kada su takva rješenja, ili odluke u interesu većine građana Crne Gore”, kaže Kahari.

Pouke izgubljenog vremena

Ukazuje da je ponekad izgubljeno vrijeme potrebno da bi se izvukle pouku iz njega.

“Međutim ukoliko budemo ponovili iste greške, onda nam povratka nema. Odlučnost i usmjerenost napora svih aktera političkog miljea Crne Gore u rješavanju potreba građana, od onih najelementarnijih, kao što su Ustavom zagarantovana lična sigurnost, ravnopravnost, pravo na zdravstvo, pravo na jednake uslove prilikom zapošljavanja i pravo da se zakonske odredbe primjenju na svakog prekršioca, bez obzira na nihov status i poziciju u društvu. Kada se unaprijed zna odredište putovanja, svi putevi vode tom odredištu. Evropa nije daleko, uz dodatne napore, ispravan rad i riješenošću onih koji odlučuju u Crnoj Gori, tamo se i stiže”, zaključuje Kahari. 

Portal Analitika