Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Juratović: Crna Gora mogla bi zauvijek zatvoriti sebi vrata za EU, građani da ne nasijedaju na populističke politike

„Aktuelna vlast očigledno spremna da dovede u pitanje i pretpristupne pregovore“

Juratović: Crna Gora mogla bi zauvijek zatvoriti sebi vrata za EU, građani da ne nasijedaju na populističke politike

Sagovornik Analitike smatra da je za izlazak krize potrebno proaktivno učestvovanje crnogorskih institucija iza kojih mora stajati politička volja koju, kako kaže, trenutno niko u EU ne vidi

Juratović: Crna Gora mogla bi zauvijek zatvoriti sebi vrata za EU, građani da ne nasijedaju na populističke politike Foto: Foto: CGO
Zilha Kalač
Zilha KalačAutorka
Portal AnalitikaIzvor

„Aktuelna vlada i njeni politički akteri kršeći demokratska pravila igre po mišljenju mnogih u Evropskoj uniji nemaju šta tražiti u EU i sve je jače razmišljanje da se pretpristupni procesi stave na led tako dugo dok Crna Gora opet ne otpočne poštovati demokratska pravila igre“, poručio je u razgovoru za Portal Analitika Josip Juratović, poslanik Bundestaga i bivši predsjednik parlamentarne grupe Bundestaga za Jugoistočnu Evropu. 

On je komentarisao nikad eksplicitnije poruke koje već neko vrijeme stižu sa najviših adresa međunarodne zajednice, odnosno EU, među kojima su i one o opasnosti blokade pregovaračkog procesa ukoliko u ovom krugu ne budu izaberane sudije Ustavnog suda.

Kako ukazuje sagovornik Analitike, Ustavni sud u demokratskom društvu nadzire rad državnih institucija, odnosno da li se pridržavaju temeljnih društvenih načela, tj. Ustava jedne zemlje, u ovom slučaju Crne Gore.

„Osmatrajući društveno-političke procese i rad Vlade u Crnoj Gori, postaje sve očiglednije da Vlada radi nekontrolisano od Parlamenta, te da pokušava na sve načine da izbjegne uspostavljanje funkcionalnosti Ustavnog suda kako bi na kraju izbjegli i prijevremene izbore koji su, s obzirom na aktuelnu situaciju u Crnoj Gori, neizbježni“, kaže Juratović. 

Berlin sa zabrinutošću posmatra procese u Crnoj Gori

Naš sagovornik napominje da i zvanični Berlin, kao i EU, s ogromnom zabrinutošću posmatra političke i društvene procese u Crnoj Gori. 

„Mišljenja sam da su vlasti u Crnoj Gori jako dobro shvatile da im je situacija izmakla van kontrole i da ne znaju kako izaći iz nje, a održati vlast“, ocjenjuje Juratović.

Kako ističe, to je i glavni razlog blokade uspostavljanja Ustavnog suda. 

„U nadi da će na predstojećim izborima uspjeti da odnesu pobjedu da bi onda sproveli parlamentarne izbore koje će ionako morati da sprovedu. Očigledno su spremni i po tu cijenu dovesti i pretpristupne pregovore u pitanje“, smatra Juratović. 

Zamrzavanje pregovora znači i prekid finansijske pomoći 

Upitan kakve reperkusije bi nastale po Crnu Goru ukoliko bi bio stopiran pregovarački proces o pristupanju EU, Juratović podsjeća da je u posljednjih deset godina Crna Gora od EU dobila više od pola milijarde eura, što je, kako dodaje, veliki iznos za malu zemlju poput naše. 

„Stavljanje pregovora na led znači i prekid finansijske pomoći, s tim što će Crna Gora biti prisiljena da traži nove izvore finansija u obliku kredita, a kako se takvi finansijski odabiri mogu loše pokazati po društvo primjer može biti kredit Kine koji se pokazao kao dužničko ropstvo. Upoređujući situaciju Crne Gore sa Srbijom, Vučić javno iznosi svoj strah od prekida pregovora s EU napominjući da bi time najveću štetu Srbija podnijela radi ukidanja investicija u Srbiji i finansijskih transakcija“, pojašnjava Juratović. 

I SAD želi da se uspostave funkcionalne institucije

Osvrnuo se i na nedavnu izjavu specijalnog izaslanika SAD-a za Zapadni Balkan Gabrijela Eskobara da je “Crna Gora blizu institucionalnog kolapsa kakav skoro nije vidio”. 

Juratović ističe da Sjedinjene Američke Države takođe za cilj imaju da se u Crnoj Gori uspostavi demokratski sistem sa funkcionalnim državnim institucijama koje su kompatibilne sa EU. 

„EU i SAD su bliski partneri po pitanju mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu, pa tako i u Crnoj Gori. SAD apsolutno podržava put Zapadnog Balkana u EU, odnosno u red država demokratskog sistema i načela i zato se isto tako kao EU zalaže da ti procesi na putu u EU svih zemalja Zapadnog Balkana, pa tako i Crne Gore što brže postignu cilj“, ističe Juratović. 

Naš sagovornik napominje da i SAD i EU pružaju maksimalnu pomoć koju politički odgovorni u Crnoj Gori moraju prihvatiti i koristiti instrumente koje im nude, što oni trenutno, kako ističe, ne rade. 

„A puno su opasniji oni politički akteri koji se predstavljaju zvučnim nazivima da su proevropski, a zapravo svojim populističkim potezima rade sve suprotno“, naglašava Juratović. 

Komentarišući predsjedničke izbore u našoj zemlji, koji će biti održani 19. marta, Juratović napominje kako raspisivanje izbora samo po sebi ne bi trebalo da je sporno u demokratskom društvu.

„No, kada uzmemo u obzir ustavnu blokadu koja trenutno pogađa Crnu Goru i kad se traže prvo predsjednički izbori, onda je to jasan pokazatelj kako trenutna vlada taktizira i forsira prvo predsjedničke, u nadi da će ih dobiti, kako bi se s puno većim olakšanjem išlo na prijevremene parlamentarne izbore“, ocjenjuje Juratović.

Nasijedanje na jeftine politike – najgore što se može desiti

Govoreći o mogućnosti posredovanja EU u rješavanju društveno-političke krize u našoj zemlji, Juratović napominje da je međunarodna zajednica cijelo vrijeme Crnoj Gori pri ruci, kroz pretpristupne pregovore, odnosno institucionalno usklađivanje crnogorskih institucija s evropskim. 

„Međutim, da bi se postigao cilj potrebno je i proaktivno učestvovanje crnogorskih institucija iza kojih mora stajati politička volja koju trenutno niko ne vidi u EU. Najgore što se može Crnoj Gori dogoditi je da građani Crne Gore, bez obzira na njihovo svjetonazorno opredjeljenje, nasjednu na jeftine politike pogotovo one populističkog tipa - velikih obećanja bez pokrića“, poručuje Juratović.

Sagovornik Analitike napominje da je sada bitno za svakog pojedinca u Crnoj Gori da u politici ne nasjeda na ono što želi da čuje, već da sagleda što je realno moguće da se stvori mir i sigurnost, kao i prosperitet u Crnoj Gori. 

„Pri tome, moramo biti oprezni da Crna Gora ne krene putem iz autoritarnog režima u anarhiju i s time zauvijek sama zatvori vrata za ulazak u EU“, zaključuje Juratović. 

Portal Analitika