Društvo

Ugledna beogradska virusološkinja o mutacijama koronavirusa

Gligić: Vakcine će štititi i od novih sojeva korone, ali će biti manje efikasne

„Sve korone imaju u osnovi zajedničko ʼstabloʼ. Onaj dio virusa koji je nepromijenjen – stvaraće imunitet, pa će djelimično štititi i od novih sojeva, iako procenat zaštite neće ići visoko“, naglašava sagovornica Portala Analitika

Gligić: Vakcine će štititi i od novih sojeva korone, ali će biti manje efikasne Foto: Foto: Nedeljnik/Igor Pavicevic
Nikola Dragaš
Nikola DragašAutor
Portal AnalitikaIzvor

Ugledna virusološkinja i nekadašnja šefica laboratorije u beogradskom Institutu „Torlak“ u vrijeme epidemije variole vere, dr Ana Gligić, kazala je da će postojeće vakcine štititi i od novih sojeva koronavirusa, ali da će u tom slučaju njihova efikasnost biti manja.

Ona kaže da vakcine sigurno neće biti odbačene zbog mutacija korone.

Manja zaštita

„Sve vakcine će ʼhvatatiʼ mutaciju i pružati zaštitu protiv novih sojeva virusa – ali ne preko 90 odsto, kako je bilo izračunato i predviđeno. Zaštita će možda biti oko 70-80 odsto, ali to tek treba utvrditi“, kazala je dr Gligić Portalu Analitika.

Podsjetimo, nepune dvije sedmice nakon što je u Velikoj Britaniji počela vakcinacija protiv korone, u toj državi registrovan je novi soj pomenutog virusa koji se, prema navodima tamošnjih zdravstvenih vlasti, širi mnogo brže. Više evropskih država prekinulo je saobraćaj s Britanijom, a Svjetska zdravstvena organizacija pozvala je na oprez i pojačavanje kontrola. Zbog toga je otvoreno pitanje – hoće li postojeće vakcine moći da suzbiju i novi soj virusa?

Govoreći o mutacijama korone, dr Gligić napominje da je riječ o istom virusu, kod kojeg je došlo do promjena na određenom genomu.

„Sve korone imaju u osnovi zajedničko ʼstabloʼ. Onaj dio virusa koji je nepromijenjen – stvaraće imunitet, pa će djelimično štititi i od novih sojeva, iako procenat zaštite neće ići visoko“, objašnjava naša sagovornica.

Britanski zvaničnici su saopštili da je novi soj korone otkriven u decembru, te da je u novembru četvrtina slučajeva u Londona bila uzrokovana upravo tom vrstom virusa, koja je, prema njihovim navodima, 70 odsto zaraznija od prethodne.

Ipak, pojedini naučnici dovode u pitanje te tvrdnje.

„Količina dokaza koje smo dobili ostavlja pitanje da li je ovaj soj zaista povećao zaraznost“, rekao je virusolog s Univerziteta u Notingemu, Džonatan Bol.

Epidemija u epidemiji

Danska, Holandija i Australija u nedjelju su saopštile da su registrovale slučajeve nove vrste koronavirusa, dok Francuzi ne isključuju mogućnost da novi soj kruži i njihovom zemljom. Mediji prenose da se slična vrsta korone nedavno pojavila u Južnoj Africi, ali se čini da ipak nije povezana s onom iz Velike Britanije.

Dr Gligić kaže da već neko vrijeme upozorava da se virus koji sad kruži, razlikuje od onog s početka epidemije.

„Po svoj prilici, ovo je krenulo iz Španije. Dogodile su se neke promjene na virusu, pa sad imamo epidemiju u epidemiji“, ističe ona, dodajući da je neophodno što prije „pročitati“ genom sadašnjeg virusa.

Britanski naučnici su kazali da nema dokaza da je novi oblik virusa smrtonosniji ili da će drugačije reagovati na vakcine koje su u upotrebi.

No, ne dijele svi to mišljenje. Profesor Dejvid Robertson s Univerziteta u Glazgovu, smatra da će virus vjerovatno stvoriti mutacije koje će biti otporne na vakcine.

Njemačka vlada saopštila je da su stručnjaci EU zaključili da su vakcine efikasne i za novi soj virusa.

„Prema onome što trenutno znamo i poslije razgovora koji su vodili stručnjaci EU, novi soj koronavirusa nema uticaja na vakcine, koje ostaju efikasne“, kratko je kazao njemački ministar zdravlja, Jens Špan.

Evropska agencija za ljekove (EMA) juče je odobrila prvu vakcinu protiv kovida-19 u EU, koje su proizvele američka kompanija Fajzer (Pfizer) i njemačka Bajontek (BioNTech). Direktorka EMA-e, Emer Kuk, saopštila je da nema dokaza da ova vakcina neće djelovati protiv novih sojeva virusa.

„Sad znamo mnogo više o virusu, nego prije devet mjeseci. Čak i više nego prije tri mjeseca, ali i dalje dolaze nove informacije koje treba evaluirati. Dobili smo izvještaj i o novom soju koronavirusa, i to još moramo evaluirati na naučni način, ali zasad nema dokaza da vakcina neće djelovati protiv novih sojeva“, poručila je ona.

Portal Analitika