Politika

Stav

Đe ću sad, moja ružo?

Urušavanje nekad velike partije se nastavlja, prije svega zbog nemanja stava kako dalje. Na koju stranu? Ni na istok, ni na zapad...

Đe ću sad, moja ružo? Foto: Foto: Dobrilo Malidžan/Pobjeda
Alek Barović
Alek BarovićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Završi se još jedan izborni ciklus u Crnoj nam Gori. Iskreno, manje zanimljiv nego u prošlih par, ali svakako opet bitan. 

Nakon nikšićke epopeje izgleda da lokalni izbori postaju dosadna pojava. Viđelo se i po izlaznosti, dosta manjoj nego 2020. kad se digla kuka i motika da odbrane vaskoliko srpstvo i svetinje od „krvožednih“ Montenegrina. No, svako vrijeme ima svoje heroje. I antiheroje.

Možda su izbori bili neinteresantni jer se uglavnom znao pobjednik. Makar onaj nacionalni. 

S jedne strane imamo Ulcinj, u kojem je jasno da će grad voditi pripadnici albanskog naroda, a s druge Berane đe će vladati Srbi, samo je, u oba slučaja, pitanje iz koje partije. Zbog toga i nije bilo bitke kakva je bila nikšićka.

Pirova pobjeda im je što gođ izabrali. Više Pirova, no pobjeda

Za šira državna pitanja bitniji su beranski izbori, jer prikazuju kretanje srpskog biračkog tijela, i njegove stavove po raznim aktuelnim pitanjima. I mislim da je odgovor dat.

Poslije skoro deceniju, vlast u Beranama može biti formirana bez SNP-a. Partije koja je toliko godina bila poznata po lokalnom lideru koji je bio na čelu opštine i njegovoj popularnosti. Toga više nema.

Kako su proteklu godinu i kusur cijelom crnogorskom društvu iźeli četnici, tako je izgleda i manjinska vlada iźela koalicioni kapacitet SNP-u. Makar kad je riječ o ideološki bliskim strankama.

Jednostavno, sa njima neće niko. Barem ne dok se javno ne odreknu učešća u manjinskoj vladi i bilo kakve saradnje s partijom Dritana Abazovića. Posebno one koja ne uključuje ostale činioce koji su državnu vlast dobili na račun ''veličanstvenih litija''.

S druge strane, SNP više nije neki faktor. Iźeli su skakavci i one ucjenjivačke mogućnosti ovog nekad opozicionog giganta proistaklog iz jedinstvenog DPS-a. Pitanje je, ko ih više shvata ozbiljno? I ko će se više igrati s njima mačke i miša, toplo-hladno ili oćeš-nećeš politike? Mislim - niko.

SNP je u ozbiljnom problemu. Zapravo, bolje je reći da je u problemu Vladimir Joković. Većem nego njgova partija. Od dvije sigurne pobjede uspjeli su da izgube obje. Jednu u vidu nastavka vršenja vlasti u Beranama i drugu kao dobit u državnoj vlasti i to mnogo većoj nego što im pripada. Nešto kao da su se trkali sami sa sobom, a stigli treći.

Postojala je mogućnost da u manjinsku vladu SNP uđe uz prihvatanje učešća SDP-a. U tom slučaju dobili bi manje pozicija nego što su htjeli, ali bili bi stabilan dio te vlasti i imali korist. I to pozamašnu.

S druge strane, da su odbili bilo kakvo učešće u tome i stali na stranu ''đedovih tekovinaša'' vjerovatno se sad o čelniku srca Vasojevića ne bi ni razmišljalo, nego bi bio siguran.

I kako sad?

Iźeli su skakavci ucjenjivačke mogućnosti nekad opozicionog giganta proistaklog iz jedinstvenog DPS-a

Opcije su sljedeće. Uzmi ponuđeno od Abazovića i ne buni se, dovoljno si i dobio. Naravno, uzmi na sebe i odgovornost i potencijalnu opasnost da će ti tih par ministarskih mjesta na „nos izaći“. Jer, učešće u vlasti ne garantuje dobar rezultat na sljedećim izborima. Śetimo se Pozitivne.

Druga opcija je odbiti ulazak u manjinsku vladu, naknadno se ''opametiti'' i vratiti izvornim tragovima. Nije ni ova opcija Bog zna koliko sigurna, jer očigledno je da, makar što se Berana tiče, s vlašću SNP-a u tom gradu je završeno. 

Među velikosrbima se povjerenje teško vraća, skoro nemoguće. Crnogorska politička praksa je i ođe bogata. Śetimo se Narodne stranke. Iako su Popović i Šoć barem tri klase bolji političari od onih koji danas čine političke predstavnike Srba u Crnoj Gori, to im nije bilo dovoljno. Glasači nisu zaboravljali 1997. i 2001.

Kako god, Pirova pobjeda im je što gođ izabrali. Više Pirova, no pobjeda. Urušavanje nekad velike partije se nastavlja, prije svega zbog nemanja stava kako dalje. Na koju stranu? Ni na istok, ni na zapad...

Svakako, čeka nas nekoliko zanimljivih neđelja u Crnoj nam Gori. A ako ne prođe sve kako bi trebalo, uskori i parlamentarni izbori. Do tada, stari profesor će još brojati premijerske dane, a podmladak mu razmišljati o natalitetu i budućim generacijama, u Palminom stilu – 1.000 za gospođu i blagoslov gratis.

Portal Analitika