Društvo

Pravni rat protiv Vojske i Ministarstva odbrane

Ministarstvo odbrane, tokom 2017. godine, tužilo je čak 1.083 osobe u ukupno 822 tužbena zahtjeva, pokazuje zvaničan Izvještaj. Podsjetimo, junskom sistematizacijom u Ministarstvu odbrane je sistematizovano 249 radnih mjesta, dok u formacijskom sastavu Vojske su predviđena 1.950 formacijskih mjesta, što matematički znači da je polovina zaposlenih ili nekada zaposlenih tužila matično ministarstvo. Da li se u državi ne poštuju prava zaposlenih ili je u pitanju nešto drugo?
Pravni rat protiv Vojske i Ministarstva odbrane
Predrag Zečević
Predrag ZečevićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Poslovično staloženi premijer Duško Marković je bio neuobičajeno ljut i verbalno oštar na prošloj sjednici Vlade.

Ukazao je na zabrinjavajući odnos službenika prema državi i njenoj finansijskoj stabilnosti.

U diskusiji je navedeno postoje slučajevi da državni službenici tuže državu za iznose od desetak eura te da razrađena šema sa advokatima umnogostručuje iznose na štetu budžeta.

Prema dostupnim  podacima, državu su tužbe zaposlenih službenika u protekle četiri godine koštale oko 70 miliona eura, dok je samo u posljednjem kvartalu po tom osnovu iz budžeta se odlilo čak 6,1 miliona eura. Na sjednici Vlade pominjane su sudije, advokati, a kasnije u javnosti i pojedini gradonačelnici kao negativni primjeri tužitelja...

vladanovaZavjera ili nepoštovanje prava zaposlenih: Premijer je otišao i korak dalje. Najavio je da će vrlo povjerljiva Informacija, o tome ko je tužio državu i koliko je dobio novca, biti javna i objavljena do četvrtka.

Dok se čeka objavljivanje povjerljivih podataka, zvaničan Izvještaj Ministarstva odbrane pokazuje da je lani tu instituciju i vojsku tužilo čak 1.083 osobe (!) što je matematički - polovina zaposlenih.

Pretragom na internetu, potpisnik ovih redova nije uspio pronaći slučaj da je neku sistemsku i veoma važnu instituciju tužila matematička polovina zaposlenih. Naročito ne iz srca sistema - bezbjednosnog sektora.

Indikativno je da je politički background aktuelnog ministra odbrane Predraga Boškovića takav da on kategorički i praktično insistira na strogom poštovanju prava zaposlenih.

Ministarstvo odbrane i Vojska Crne Gore su, po prirodi, veoma zatvoren i konzervativan sistem iz koga praktično ne cure informacije, ali od ranije postoje priče da u vojsci ima ne baš patriotski nastrojenih kadrova iz prošlog sistema, da je bilo zaposlenih sa državljanstvima susjednh država ali i da je izuzetno nepovoljna starosna struktura vojnika.

Tužbeni zahtjevi protiv Ministarstva odbrane: Svaka elaboracija ovih priča bi bila u sferi nagađanja, ali ono što je sigurno je da je tokom prošle godine 80 tužbenih zahtjeva usvojeno, od čega 72 u drugostepenom postupku.

ministar

U Izvještaju piše da je 115 tužbenih zahtjeva za 133 lica povučena, te da su 52 tužbena zahtjeva odbijena, od čega 46 odlukom prvostepenog suda, a šest odlukom drugostepenog suda. Pet tužbenih zahtjeva je djelimično usvojeno, u postupku po jednom tužbenom zahtjevu sud se oglasio nenadležnim, dok je 565 postupaka u toku pred prvostepenim sudom. U Izvještaju se ne navodi koliko je novca traženo tužbenim zahtjevima, niti koje su prirode tužbi.

Pred Agencijom za mirno rješavanje radnih sporova pokrenuta su 23 postupka, od čega je okončano 20 postupaka i to 14 obustavljeno i šest usvojeno, a u toku su tri postupka za devet lica.

Postupano je po aktima Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Crne Gore i nadležnih sudova Crne Gore, vezano za postupke po tužbama lica za poništavanje rješenja o dodjeli stanova i u vezi sa tim sačinjeno 30 akata.

Zvaničan podatak je da je u 2017. godini radni odnos prestao za 155  zaposlenih u sektoru odbrane. U Ministarstvu odbrane je prestao radni odnos za devet državnih službenika i namještenika, a služba u Vojsci je prestala za 25 oficira, 73 podoficira, 40 vojnika po ugovoru i osam civilnih lica.

112sudVlada kao negativan primjer navela sudije: Zanimljivo je da Vlada, na sada već čuvenoj sjednici, u negativnom kontekstu najviše pominjala sudije.

Kao upečatljiv i posebno negativan primjer istaknuto da su pojedine sudije iz nekoliko sudova različitog nivoa, tužbom tražili dosuđivanje razlike zarade u iznosu zarade stručnih saradnika za vrijeme dok su bili pripravnici, pozivajući se na koeficijente propisane kolektivnim ugovorom.

Vlada je usvojila zaključke o hitnom obrazovanju radne grupe za izradu zakona o zaštitniku državnih interesa kao normativnom rješenju koje bi trebalo da preduprijedi ovu pojavu i da Ministarstvo finansija formira, u skladu sa preporukama Državne revozorske institucije, posebne račune korisnika budžeta kako bi dosuđeni iznosi padali na teret odgovornih korisnika budžeta, a ne državnog trezora kako je sada slučaj.

Nakon neuobičajenog  saoštenja Vlade krenula su licitaranja o tome ko je tužio državu i dobio novac..

Tako su iz Sindikata uprave i pravosuđa su pomenuli gradonačelnike koji kao sebi smanje platu i to saopšte javnosti, kao da su pomogli Opštini, a onda tuže sami sebe, odnosno Opštinu, za neiskorišćene odmore, i dobijaju mnogo više od onih sredstava od kojih su odustali.

U javnosti je pomenut i direktor Uprave za nekretnine koji je tužio državu zbog neisplaćenih honorara kao članu Komisije za izdavanje licenci, ali je veliko pitanje da li ovaj slučaj ima veze sa cijelom pričom. Do sada, zvanično nije niko pomenuo bezbjednosni sektor, iako je broj tužbenih zahtjeva - ogroman.

U iščekivanju objavljivanjanja Vladine zvanične informacije o tužbama protiv države i dok javnost licitira ko će se sve na njoj naći, nezvanično se spekuliše u medijima da bi odgovorni za ovu aferu mogli dobiti krivične prijave i da bi mogli biti brzo procesuirani.

S druge strane, jedan od stubova bezbjednosnog sektora Ministarstvo odbrane trebalo bi da sve uradi kako bi ublažilo posljedice ovog svojevrsnog pravnog rata koji se vodi protiv tog sektora ali i da, ukoliko ima nekih manjkavosti, obezbijedi strogo poštovanje prava zaposlenih...

Predrag ZEČEVIĆ

 

Portal Analitika