„Javnost će uskoro biti obaviještena detaljnije o ovoj sudskoj presudi na konferenciji koju Savjet uskoro planira da organizuje u Ramadi“, rekao je Vujošević za Portal Analitika, ne želeći da otkriva više detalja.
Podsjetimo, grupa građana iz dijaspore organizovala je potpisivanje peticije za poništenje svih nezakonitih upisa Srpske pravoslavne crkve nad crnogorskim manastirima i crkvama i njihovo vraćanje u vlasništvo državi Crnoj Gori.
Danas se građanska akcija prikupljanja potpisa koja je započela elektronskom peticijom 13. januara ove godine proširila u većini crnogorskih opština.
Iako je sakupljeno na hiljade potpisa, ova akcija i dalje traje, jer su interesovanja u javnosti velika.
U Crnoj Gori ovom akcijom sada rukovodi tijelo pod nazivom “Savjet za praćenje građanske inicijative peticije”, sa članovima koji dolaze iz raznih oblasti kao što su umjetnost, književnost, sport, novinarstvo, medicina, kibernetika i inženjering.
Jedan od koordinatora je kibernetičar Vesko Vujošević koji u razgovoru za naš portal govori o dosadašnjim i budućim aktivnostima Savjeta za praćenje aktivnosti na projektu građanske akcije pod nazivom “Peticija za poništenje svih nezakonitih upisa SPC nad crnogorskim manastirima i crkvama i vraćanje u vlasništvo državi Crnoj Gori”.
ANALITIKA: Da li je Savjet je formiran kao podrška onlajn peticiji?
VUJOŠEVIĆ: Jeste. Savjet je formiran kao podrška onlajn peticiji koja je potekla od gospodina Karadžića iz Kanade i pretočila se, danas to možemo slobodno reći u jedan masovni pokret, masovnog potpisivanja na ovom našem prostoru. Možemo reći da su građani odlučili da posegnu za još jednim mehanizmom ne bi li prisilili institucije da crnogorsku imovinu vrate Crnoj Gori.
Upravo zbog toga nijesmo htjeli da bude nikakva vladina, nevladina organizacija nego smo se definisali kao građanski savjet koji je okupio ugledna imena.
Na prijedlog Inicijalnog odbora koji koordinira akcijom prikupljanja potpisa za peticiju, početkom februara konstituisan je i Savjet za praćenje aktivnosti u kojem su, pored brojnih uglednih ličnosti iz javnog života Crne Gore i predstavnici dijaspore. Predsjednica ovog tijela je rediteljka Ana Vukotić.
Sami savjet, da bi mogao što bolje da funkcioniše, formirao je operativnu grupu. U okviru te operativne grupe svako je dobio određeni zadatak. Meni je dodijeljena dužnost da razmotrim pitanje završenih sudskih presuda protiv SPC i da li je moguće nešto uraditi u tom pravcu. Znači nastupam kao koordinator rada u okviru savjeta za završene pravne procese.
ANALITIKA: S obzirom da je savjet skoro osnovan, a time i vaš angažman, koja su vaša saznanja, koliko ima tih dobijenih sudskih postupaka vođenih protiv SPC koji nisu nikada dospjeli na realizaciju, doživjeli sudski epilog?
VUJOŠEVIĆ: Iako mi praktično postojimo nešto više od četiri nedjelje, u ovom momentu znamo da ima dosta tih predmeta. Pošto je ovo pitanje koje traje duže vremena, izgledalo je da crnogorsko Tužilaštvo, za sada, nije našlo da je u bilo kojem slučaju prepisa imovine na SPC u Crnoj Gori bilo kršenja zakonskih procedura.
Međutim, pokojni advokat Otašević koji je radio pravno na tim predmetima posjedovao je dokumentaciju o ovim predmetima koja je predata advokatu Marjanoviću.
Predstoje nam kontakti sa advokatom Marjanovićem, jer znamo da ima takvih predmeta, a u najnovije vrijeme je i nađena presuda u kojoj je država vratila CPC jedan manastir. Ta presuda može postati reper za sve ostale presude.
Javnost će uskoro biti obaviještena detaljnije o ovoj sudskoj presudi na konferenciji koju savjet uskoro planira da organizuje u Ramadi.
ANALITIKA: Koliko ste zadovoljni dosadašnjim radom na prikupljanju potpisa za peticiju, kakav je odziv po vašem mišljenju...?
VUJOŠEVIĆ: U potpunosti sam zadovoljan. Sa on-line potpisivanja prešli smo na potpisivanje direktno na liste po gradovima u Crnoj Gori.
Po neformalnim saznanjima peticija je prešla cenzus za podnošenje u Skupštinu Crne Gore i to ćemo takođe objaviti na konferenciji.
Tada ćemo iznijeti tačan broj potpisnika peticije, tako da sam potpuno zadovoljan odzivom. Potpisivanje peticije će nam dati smjernice u daljem radu, jer će nam Cetinje, to jest potpisi skupljeni na Cetinju biti reper za naše dalje djelovanje u toj drugoj fazi nakon konferencije u Ramadi.