Ljekari savjetuju pacijentima koji imaju plućna i srčana oboljenja da ostanu u zatvorenim prostorijama dok traju velike vrućine, prenosi Glas Amerike. Doktorka Kausalija Pendijal preporučuje svojim pacijentima u Ričmondu, u Virdžiniji, da prije nego što izađu napolje provjere indeks kvaliteta vazduha - odnosno procjenu američke vlade koliko je vazduh zagađen.
"Ako je moguće izbjegavajte aktivnosti na otvorenom prostoru, posebno sredinom dana i predveče", kaže dr Pendijal. Naučna istraživanja u oblasti medicine, zajedno sa istraživanjima koje je sprovela američka Agencije za zaštitu prirodne sredine, potvrđuju snažnu vezu između zagađenosti vazduha, srčanih oboljenja i moždanog udara.
"Pošto su kardiovaskularna oboljenja najveći uzročnik smrti na svijetu, ne samo u zemljama u razvoju, već svuda, uloga koju zagađivači vazduha imaju u tome je ogromna i odražava se na ukupnu stopu smrtnosti u svijetu", kaže dr Robert Bruk, specijalista kardiovaskularne medicine na univerzitetu Mičigen. On dodaje da samo jedan do dva sata udisanja izduvnih gasova automobila u saobraćaju može da bude kobno.
"Tokom nekoliko godina izloženosti, rizik od razvijanja kardiovaskularnih oboljenja, srčanih napada, moždanih udara, otkazivanja srca, povećava se pet do deset puta u odnosu na to kada je izlaganje samo nekoliko sati", objašnjava dr Bruk. Američko udruženje za borbu protiv bolesti srca preporučuje smanjenje vremena provedenog u saobraćajnim gužvama, trčanje tokom saobraćajnog špica, ili u blizini prometnih puteva, i bolji tretman za kardiovaskularne faktore rizika.