Na Institutu za onkologiju Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) danas je pušten u rad novi linearni akcelerator „TrueBeam“, najsavremeniji uređaj ove vrste u svijetu, čime je crnogorski zdravstveni sistem napravio značajan iskorak u liječenju malignih bolesti.
Vrijednost ovog uređaja, koji je nabavljen preko Uprave za kapitalne projekte, iznosi oko četiri miliona eura, a njegova instalacija i edukacija stručnog kadra završeni su u predviđenom roku.
Ministar zdravlja, dr Vojislav Šimun, poručio je da ovaj projekat simbolizuje odlučnu i sistemsku borbu države protiv karcinoma.
„Nabavka ovog linearnog akceleratora omogućava primjenu najsavremenije forme transkutane zračne terapije – visoko precizne, brze i efikasne, uz minimalno oštećenje zdravog tkiva. Zahvaljujući 4D tehnologiji, sada možemo sa velikom preciznošću tretirati tumore u organima koji se pomjeraju tokom disanja, kao što su pluća, dojke, jetra i nadbubrežne žlijezde – što ranije nije bilo moguće. Onkološke bolesti su, nažalost, vodeći uzrok smrtnosti u našoj zemlji. Svaki napor koji činimo u borbi protiv malignih bolesti nije samo ulaganje u zdravstvo – to je ulaganje u život, nadu i dostojanstvo svakog pacijenta. Upravo zato je Ministarstvo zdravlja prepoznalo onkologiju kao jednu od ključnih strateških oblasti, usmjeravajući resurse ka savremenoj dijagnostici, inovativnim terapijama, dostupnosti liječenja i izgradnji kapaciteta unutar Crne Gore“, kazao je Šimun.
TrueBeam uređaj koji je danas stavljen u funkciju, prema riječima Šimuna, opremljen je najnovijom generacijom onkološkog informacionog sistema i softverom za kompjutersko planiranje terapije.
Zahvaljujući ovim nadogradnjama, omogućena je veća brzina tretmana, preciznija dozimetrija i individualizovano planiranje – što za pacijente znači kraće trajanje terapije i veću efikasnost u tretiranju tumora.
Direktor KCCG, dr Aleksandar Radović, istakao je da je danas otvoreno novo poglavlje u zdravstvenoj zaštiti.
„Puštanjem u rad ovog aparata, naši pacijenti više neće morati da traže liječenje van granica Crne Gore. Edukovali smo više od 20 stručnjaka, obavili više od 40 edukativnih sesija, i sada možemo s punim kapacitetima pružati terapiju u vlastitom sistemu“, kazao je on.
Direktorica Instituta za onkologiju, dr Gordana Bašović, naglasila je da se radi o tehnologiji koja omogućava brže, preciznije i sigurnije tretiranje najkompleksnijih tumorskih lokalizacija – uključujući mozak, toraks i abdomen – kao i tretman više metastaza istovremeno u malom broju seansi, bez dodatnog oštećenja zdravog tkiva.
„Za naše pacijente, ovo nije samo nova oprema – to je nova šansa. Šansa za bolje ishode, manje nuspojava, kraću terapiju i kvalitetniji život. Zahvaljujući ovom iskoraku, Crna Gora staje rame uz rame sa savremenim evropskim zdravstvenim sistemima“, zaključila je dr Bašović.