Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Vukčević: Izbori nikad izvjesniji, partije procrnogorskog bloka da iskoriste šansu i vrate Crnu Goru na put EU

„Umjesto donošenja neustavnih zakona lakše je podići ruku i izabrati sudije Ustavnog suda“

Vukčević: Izbori nikad izvjesniji, partije procrnogorskog bloka da iskoriste šansu i vrate Crnu Goru na put EU

Sagovornik Analitike ističe da predstavnici većine ne mogu povući nijedan drugi potez koji bi spriječio raspuštanje Skupštine i raspisivanje izbora od strane predsjednika Crne Gore… Stava je i da partije proevropskog bloka treba da imaju zajedničkog nestranačkog kandidata koji će objediniti opoziciju donijeti pobjedu na izborima

Vukčević: Izbori nikad izvjesniji, partije procrnogorskog bloka da iskoriste šansu i vrate Crnu Goru na put EU Foto: TV E
Jovana Vuković
Jovana VukovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

„Shodno članu 92 Ustava Crne Gore, ukoliko ne dođe do izbora nove Vlade 90 dana nakon utvrđivanja Lekića za mandatara, Skupština se raspušta. U pitanju je imperativna norma Ustava i predsjednik je dužan da donese ukaz o raspuštanju Skupštine“, ocjenjuje za Portal Analitika advokat i redovni profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta Mediteran dr Miloš Vukčević.

Prema njegovim riječima, dan nakon raspuštanja Skupštine, predsjednik države ukazom raspisuje izbore.

„Kako Ustavom nije propisana nijedna druga mogućnost osim raspuštanja Skupštine i raspisivanja izbora, predstavnici skupštinske većine ne mogu povući ni jedan drugi potez koji bi spriječio raspuštanje Skupštine i raspisivanje izbora od strane predsjednika Crne Gore“, ističe Vukčević.

Neće biti nastavljeni pregovori o formiranju Lekićeve vlade

Komentarišući propale pregovore aktuelne parlamentarne većine o sastavu nove Vlade, na čijem čelu je trebalo da bude Miodrag Lekić, Vukčević kaže da ishod pregovora za njega nije iznenađujući.

„Već na početku se znalo da su pregovori o formiranju nove Vlade osuđeni na neuspjeh i da aktuelna parlamentarna većina neće uspjeti da je formira. Nakon ozbiljnih upozorenja sa više međunarodnih adresa, za mene ne predstavlja nikakvo iznenađenje činjenica da političke partije koje čine parlamentarnu većinu i čiji programi se značajno razlikuju nijesu bili u stanju da se dogovore oko formiranja nove Vlade“, kaže Vukčević.

Stava je i da neće doći do nastavka pregovora o formiranju Lekićeve vlade posebno, kako ističe, ne nakon Lekićeve izjave da Vlade neće biti, kao i izjava čelnika DF-a koji su optužili koaliciju Crno na bijelo za neuspjeh pregovora, a čiji predstavnici su odbili da potpišu zahtjev za sazivanje vanredne sjednice Parlamenta na kojoj bi se biralo novo rukovodstvo izvršne vlasti.

Prije održavanja izbora potrebno je izabrati sudije Ustavnog suda

„Jasno je da predstavnici Ure i SNP-a ne žele formiranje nove Vlade čiji legitimitet je upitan, koja nema podršku međunarodne zajednice i koja ne bi bila priznata od strane naših euroatlantskih partnera“, napominje sagovornik Analitike.

Ura i SNP u izbornu trku žele s pozicije vlasti

Vukčević podsjeća da su predstavnici međunarodne zajednice bili više nego jasni u porukama da parlamentarna većina ne pokušava formiranje nove Vlade na osnovu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o predsjedniku Crne Gore i da takva Vlada, ukoliko bude formirana, neće biti njihov partner u procesu evropskih integracija.

„Koalicija Crno na bijelo i SNP ne žele konfrontaciju sa međunarodnom zajednicom, a takođe žele da u izbornu trku uđu sa pozicije vlasti. Demokratski front, poučen iskustvom iz prošlosti, ovog puta nije htio da odugovlači proces formiranja Vlade za koju unaprijed zna da neće dobiti podršku Ure i SNP-a, već je stvari izveo na čistac tražeći njihove potpise za zakazivanje vanredne sjednice Skupštine na kojoj bi se birala nova Vlada. Kako su predstavnici Ure i SNP-a to odbili, jasno je sada svima da nova Vlada nema podršku cjelokupne parlamentarne većine i da, zajedno sa predsjedničkim, treba raspisati i parlamentarne izbore. Izbori su jedino rješenje za izlazak iz novonastale krize“, smatra Vukčević.

To je, kako kaže, nakon neuspjelih pregovora oko nove Vlade jedini logičan slijed događaja i zasigurno su sada izbori izvjesniji nego što su bili do prije samo desetak dana. 

„Sada se jasno vidi da se iz institucionalne i pravne krize ne može izaći donošenjem neustavnih zakona i da takvi neustavni potezi ne mogu riješiti krizu, već je samo produbiti. Zalažem se za dosljedno poštovanje Ustava i zakona, jer samo strogim poštovanjem Ustava i zakona može se prevazići institucionalna kriza u kojoj se Crna Gora nalazi“, ističe Vukčević.

Naš sagovornik ukazuje da je aktuelna parlamentarna većina uložila mnogo energije i vremena u donošenje neustavnog Zakona o izmjenama Zakona o predsjedniku, da bi nakon njegovog usvajanja efekti izostali – nijesu uspjeli da formiraju Vladu.

„Sada se pokušava usvojiti Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj samoupravi, koji takođe nije u skladu sa Ustavom (članom 117) i u suprotnosti je sa Zakonom o izboru odbornika i poslanika koji ne može biti izmjenjen bez kvalifikovane dvotrećinske većine poslanika u Skupštini, da bi upravljanje Glavnim gradom preuzeli povjerenici umjesto odbornika koji su legitimno izabrani na nedavno održanim izborima, a čiji mandati još nijesu verifikovani. Umjesto donošenja neustavnih zakona mnogo je lakše podići ruke i izabrati sudije Ustavnog suda koje bi potom odlučili o podnijetim izborim žalbama, ocjeni ustavnosti spornih zakona, te prijedlogu da li je predsjednik Đukanović povrijedio Ustav“, naglašava Vukčević.

Objediniti predsjedničke i parlamentarne izbore

Stava je i da treba objediniti predsjedničke s parlamentarnim izborima, kako u cilju uštede budžetskih sredstava, tako i da bi se relaksirali građani Crne Gore od učestalih izlazaka na birališta.

„Prije održavanja izbora potrebno je izabrati sudije Ustavnog suda i smatram da zaista sada svi poslanici moraju pokazati veći stepen odgovornosti i iskreno i ozbiljno pristupiti izboru sudija Ustavnog suda. Bez izbora sudija Ustavnog suda ne može se ići na izbore, jer u krajnjem rezultati izbori se ne mogu proglasiti do donošenja konačnih odluka od strane Ustavnog suda po podnesenim izbornim žalbama“, ističe Vukčević.

Abazovićeva vlada, kako objašnjava, nastaviće da obavlja funkciju sve do izbora nove, što uključuje i organizaciju eventualnih vanrednih parlamentarnih izbora.

„Vlada kojoj je izglasano nepovjerenje nastavlja sa radom sve do izbora nove i u tom smislu naš Ustav je jasan, bez obzira na činjenicu da partije koje trenutno čine Vladu ne uživaju podršku građana Crne Gore i da je njihova podrška na granici cenzusa“, napominje naš sagovornik.

Nestranački kandidat da objedini opoziciju

Mišljenja je i da naši međunarodni partneri na početku nijesu bili svjesni opasnosti i dubine političke i institucionalne krize u kojoj se Crna Gora nalazi, ali da nakon posljednjih događaja, sve više shvataju da se radi o ozbiljnoj krizi koja, kako upozorava, može da preraste u sukobe i trajno uruši institucije i društvene odnose u Crnoj Gori, dok pregovori o pristupanju Crne Gore EU mogu biti stopirani. 

„Partije procrnogorskog/proevropskog bloka na narednim izborima moraju iskoristiti šansu što aktuelna parlamentarna većina nije u stanju da postigne dogovor, što je poprilično raznovrsna i razjedinjena, te imati zajedničkog nestranačkog kandidata koji je u stanju da objedini opoziciju, odnese pobjedu na izborima i vrati Crnu Goru na put evropskih integracija i konačnog pristupanja Evropskoj uniji“, poručuje Vukčević.

Portal Analitika