Ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin opet je ponovio mantru o stvaranju 'srpskog sveta' i potrebi da Srbija ima vojsku koja je u stanju da sačuva i nju i Srbe gdje god živjeli. Ovog puta, to je učinio na proslavi godišnjice njegovog Pokreta socijalista, i to, naravno, u prisustvu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.
Vulinove riječi aplauzom su ispratili stranački aktivisti od kojih dobar dio vjerovatno nije ni bio rođen u doba turobnog i krvavog raspada Jugoslavije.
O tome koliko Vulinovi nastupi imaju težinu i da li, zapravo, predstavljaju probne balone koje susjedima povremeno voli da pošalje Vučić, razgovarali smo sa intelektualcima iz tri države na čije teritorije pretenduje koncept 'srpskog sveta'.
Za Portal Analitika na ovu temu govore politikolog i portparol Lige socijaldemokrata Vojvodine Aleksandar Marton, glavni urednik bosansko-hercegovačkog portala "InfoRadar" Almedin Šišić i prodekan za nastavu na Fakultetu za crnogorski jezik i književnost Aleksandar Radoman.
Idolopoklonstvo velikom vođi
Naši sagovornici na početku su se osvrnuli na lik i djelo Aleksandra Vulina. Aktuelnog ministra unutrašnjih poslova Srbije vide kao ne naročito ozbiljnu pojavu, no kada je riječ o izjavama – smatraju da one, ipak, i nijesu plod pukog diletantizma.
"Vulina prevashodno vidim kao čovjeka koji bi, u nekom drugom sistemu i vremenu, bio kontrolor u vozilima javnog prevoza, ili stražar u nekoj firmi. Sama činjenica da je čovjek bez odsluženog vojnog roka bio tolike godine ministar odbrane jedne države govori više od bilo čega. Kada je, pak, riječ o novim Vulinovim izjavama, koje su tek nastavak retorike na koju smo navikli, duboko vjerujem da je on Vučićev džojstik, neka vrsta dvorske lude, s kojom Vučić s vremena na vrijeme izlazi u javnost i ispipava teren. Kao pragmatičnom političaru, Vučiću nikako ne odgovara sukob sa Zapadom s jedne strane, a opet, s druge, njegova izrazito narcisoidna vladavina se i zasniva na stalnom držanju tenzija kroz idolopoklonstvo velikom vođi, koje očekuje od svojih potčinjenih. Vulin je idealna osoba za to i svi su Vučićevi glavni saradnici zapravo isti profil ljudi", smatra Šišić.
Sa njegovim stavovima saglasan je i naš sagovornik iz Srbije, koji upozorava kako sve češće ponavljanje teze o ‘srpskom svetu’ može voditi ka potencijalnim problemima.
"Vulin je poznat kao političar koji iznosi sulude ideje, pa je tako i ideja o 'srpskom svetu' suluda, ali i opasna. Ona potencijalno može dovesti do novih sukoba na Balkanu. Riječ je o političaru koji je uvijek jasno pokazivao da je lažni patriota. Kod njega je sve lažno. On je išao u vojsku 10 dana, a kada je trebalo da je služi regularno, izvlačio se na neku nesposobnost. Ipak, kod ove ideje treba biti oprezan i vidjeti ko iza nje stoji. Javnost u Srbiji treba to da osudi, kako vlast, tako i opozicija. Zar nam nije bilo dosta ubijanja i stradanja devedesetih", pita se Marton.
Radoman je mišljenja kako ‘srpski svet’ nije ništa do ‘drugo poluvrijeme’ projekta Velike Srbije. Komentarišući Vulinov govor, on je za Portal Analitika povukao paralele između današnjice i devedesetih godina.
“Riječ je o izjavi koja ne čudi, ali mora da zabrine svakog dobronamjernog građanina Zapadnoga Balkana. Koncept stvaranja ‘srpskog sveta’ zapravo je samo drugo poluvrijeme projekta koji su započeli duhovni oci današnjih vladara Srbije. Krajem devedesetih, kad je opštim krahom okončano prvo poluvrijeme projekta Velika Srbija, Aleksandar Vučić bio je generalni sekretar Srpske radikalne stranke, Ivica Dačić portparol Miloševićeve Socijalističke partije Srbije, a Aleksandar Vulin takođe portparol Jugoslovenske levice Mirjane Marković. Danas oni kao čelni ljudi Srpske vlasti imaju pred sobom zadatak da ispune amanet svojih političkih otaca”, ocjenjuje Radoman.
Miloševićeve misli u izvedbi neozbiljnog čovjeka
Ministar unutrašnjih poslova Srbije u nedjelju je kazao i kako ta država mora imati armiju spremnu da zaštiti i nju i Srbe gdje god živjeli. Neki će reći kako ta retorika jezivo podsjeća na razdoblje koje je bilo uvod u raspad Jugoslavije, drugi kako Vulina, a time i njegove izjave, ne treba uzimati za ozbiljno. Ni naši sagovornici nijesu imali jedinstven stav o njima.
“Toj izjavi nije potrebno dodatno objašnjenje. Ona je, u stvari, parafraza čuvenog Miloševićevog govora sa Gazimestana i poruke – danas, opet smo u bitkama i pred bitkama; one nisu oružane, mada i takve još nisu isključene”, podsjeća Radoman.
Dok naš sagovornik iz Sarajeva ocjenjuje kako to i ne zavrijeđuje posebnu opasku, Marton naglašava da Vulin, iako je obavljao dužnost ministra odbrane, i nije najpozvaniji da govori o vojsci.
"Srbija je siromašna država, a Vulin običan pajac. Sa vojskom i bezbjednošću ima veze taman koliko i tih 10 dana koje je proveo na "vojnom roku". On prosto pokušava da se nametne kao patriota, ali je sve to toliko tužno da je teško i komentarisati. Teško je očekivati od nekoga ko je bio Julovac i portparol Mire Marković da kaže bilo šta ozbiljno", ocjenjuje Marton.
Profašistička retorika uvijek nađe plodno tlo
Iako su naši sagovornici u saglasju kako se u Vulinu i ne može naći primjer ozbiljnog političara, jedno od pitanja je i da li on, zapravo, samo saopštava ono što zvanični Beograd misli, ali ne izgovara.
"Vjerujem da Vulinove riječi imaju težinu prevashodno za lokalpatriotsku upotrebu. Mada, ne smijemo okretati glavu od takve vrste profašističke retorike koja uvijek nađe plodno tlo, pogotovo u državi kakva je Srbija, i dalje. I da ponovim - Vulin govori ono što Vučić želi da kaže, ali neće jer je mudar i, kako bismo mi to u Bosni rekli, namazan političar, kojem nikako i ni pod koju cijenu ne odgovara sukob sa Zapadom", ocjenjuje Šišić.
Radoman akcentuje činjenicu kako je Vulin nosilac jedne od najznačajnijih funkcija u Vladi Srbije, te stoga smatra da ih – makar dok god se neko ne ogradi - treba doživjeti i kao zvanični stav Republike Srbije.
“Vulin je ministar unutrašnjih poslova Republike Srbije. Riječ je, dakle, o visokom zvaničniku države, koji u kontinuitetu šalje iste poruke od kojih se još niko nije ogradio. Zato se ne mogu shvatiti nikako drugačije do kao zvanični stav Republike Srbije”, naglašava on.
I Marton zastupa stav da je neophodno da se politički vrh Srbije ogradi od Vulinovih izjava.
"Ovdašnja vlast mora da osudi govor mržnje Aleksandra Vulina, a to mora uraditi i opozicija. Samo tako će jasno pokazati šta misle o tome. Ćutanje bi bilo loš signal, jer na glupost i opasne ideje treba brzo odgovoriti. 'Srpski svet' je moguća tačka destabilizacije, zato ga treba i kao samu ideju u startu onemogućiti. Jer, zar neko misli da nakon 'srpskog' neće uslijediti i neki 'albanski', 'hrvatski', 'mađarski' ili 'bugarski' svijet? A toliko svjetova znači samo velike probleme", zaključuje Marton.
Zabrinjava ćutnje crnogorskih vlasti
Na kraju razgovora, Radoman se dotakao i odnosa crnogorskih političkih subjekata prema onome što se juče moglo čuti u beogradskoj dvorani “Šumice”.
“Ako Vulinove izjave ne čude jer su konstanta velikodržavne politike, ne može da nas ne zabrine ćutnja crnogorske vlasti, koja pred najavama prekrajanja granica na Balkanu ponovo pokazuje punu servilnost tuđim hegemonističkim aspiracijama. Jedina je razlika među konstituentima crnogorske vlasti u tome što Demokratski front neskriveno podržava projekat ‘srpskog sveta’, dok Demokrate i Građanski pokret URA to zasad rade isto tako punom parom, ali perfidnije, nastojeći da ukriju tragove svoje bjelodano izdajničke uloge”, ističe Radoman.
Podsjetimo, upravo je jedan od lidera Demokratskog fronta Andrija Mandić nakon jučerašnje proslave Pokreta socijalista, kojoj je i sam prisustvovao, za beogradske medije izjavio kako “već rade na njenom ostvarenju”.
"Šizofreni lajavac iz minornog Pokreta socijalista"
Ranije danas, za Portal Analitika na pomenutu situaciju osvrnuo se i beogradski novinar Slaviša Lekić, koji je Vulina okarakterisao kao “Vučićev megafon zla”.
“Veliku Srbiju zamijenio je narativ o nekakvom ‘srpskom svetu, a to ne propagira ratni zločinac Šešelj, već isključivo Vučićev megafon zla i ministar za svađe u regionu Aleksandar Vulin. Za razliku od Šešelja i njegovog huškanja, koje je bilo u temelju ideologije gotovo dvije decenije moćne, a sad gotovo nestale Srpske radikalne stranke – agitator svesrpskog ujedinjenja je šizofreni lajavac iz minornog Pokreta socijalista, čiji su članovi on i Zorica Brunclik. Naravno da normalnog čovjeka muči pitanje – čemu sve to? Pa, baš zato da se onda pojavi Vučić i ‘spusti loptu’ riječima kako neće dozvoliti da se srpskim majkama djeca vraćaju u kovčezima. Čist marketing, koliko i zao. Rata, dakle, neće biti, ali nam makar mržnje ne manjka”, rekao je on.
Vulinov Pokret socijalista, utemeljen prije 13 godina, nikada nije samostalno izašao na državne izbore u Srbiji. Lider te partije uskoro će obilježiti deceniju otkako obavlja najviše državne funkcije – prvo kao šef Vladine Kancelarije za Kosovo, a potom kao ministar rada, te ministar odbrane, sve do pozicije ministra unutrašnjih poslova, na kojoj je od prošle godine.