Kao što se moglo pretpostaviti, bio je to dobar koncert sa izuzetnim Gringolcem, koji je pokazao zbog čega je danas veoma cijenjeni violinista. S druge strane, u publici su se našli pravi ljubitelji klasike, među kojima su bili ambasador Austrije Martin Pamer, rediteljka Radmila Vojvodić i, naravno, čelni ljudi dvije kuće koje organizuju ovo aprilsko događanje - Janko Ljumović i Žarko Mirković.
Program je otvorio nacionalni ansambl, kojim je dirigovao Grigorij Krasko, izvođenjem dvije epizode iz „Rozamunde“ Franca Šuberta. Simfoničari (u nešto smanjenom obimu) su izvođenjem ovih fragmenata otvorili vrata ovogodišnjem centralnom muzičkom događaju u CNP-u. A kako bi cijeli događaj bio zaokružena cjelina, pobrinuli su se da i posljednje djelo izvedeno na 11. A tempu bude Šubertovo – i to Simfonija br. 5 u B-duru.
Za sve ljubitelje violinskih dionica koje samo izvođači sa izuzetnom tehnikom mogu izvesti, u Podgoricu je stigao Ilja Gringolc, nekada najmlađi pobjednik Konkura „Paganini“. Publiku je „počastio“ Koncertom za violinu i orkestar br. 5 u A-duru Volfganga Amadeusa Mocarta. Kao što je to već običaj prilikom gostovanja solista uz CSO, i Gringolc je imao bis nakon izvedenog koncerta – naravno, Paganinijeve varijacije, u kojima je pokazao još svoje dobre tehnike.
- Za mene je bilo interesantno da budem ovdje, i zadovoljstvo da sviram sa ovim mladim orkestrom, punim entuzijazma. Uvijek je zadovoljstvo svirati na ovakvim mjestima – rekao je Gringolc nakon koncerta.
Podsjećajući da je Mocart specifičan po mnogo čemu, da je „njegova muzika veoma zabavna, puno ideja“- To nikada nije nešto „iz knjige“ – ne možeš pretpostaviti što će biti naredno. I zato za mene Mocartova djela predstavljaju iznenađenje svaki put kada ga izvodim.
Za njega ne postoji izbor Paganini ili Mocart, jer obojicu voli zbog njihovih specifičnosti.
- Upravo u onome po čemu su drugačiji, uvijek nalazim nešto što mi se, lično, više dopada kod jednog od njih. Jednostavno, djela, po meni, ne mogu se takmičiti niti poređivati. U svakom djelu treba nalaziti i to malo ljepote i radosti koje ono donosi. A to se tiče i djela savremenih kompozitora. Jedino što je bitno jeste da li je ta muzika dobra ili ne, bez obzira kojem žanru pripada – ističe Gringolc.
Iako ima mnogo prijatelja koji „miješaju“ klasiku sa brzim ritmovima kroz crossover muziku, nije razmišljao da im se i sam pridruži.
- Ako bi mi dali deset miliona eura, možda bih razmislio da pređem u crossover muzičare – našalio se on i dodao:
- Ne mogu reći da to nikada neću uraditi, ali do sada nisam. Nisam, prije svega, nikada izašao iz onih okvira koje sam sam sebi postavio. Mislim da je to stvar sudbine i mogućnosti da vas život odvede u pravcu gdje će vam dati šansu za takav rad – zaključuje ruski violinista koji živi i radi u Švajcarskoj.
Crnogorski simfonijski orkestar je na smio i dopadljiv način zatvorio prvo veče A tempa, izvođenjem Simfonije br. 45 u fis-molu Franca Jozefa Hajdna, gdje su svijeće (uz koje se nerijetko izvodi ovo djelo), koje pred kraj četvrtog stava počnu da gasnu – kao i instrumenti – zamijenjene lampicama. Polako su nestajali i izvođači, ali se nadamo da publika to shvatila kao simbolično prepuštanje scene narednim solistima i gostima. Tako će večeras na istoj sceni solistički koncert imati Vedrana Kovač, pijanistkinja odrasla u Podgorici, koja je znanje i reputaciju stekla u Rusiji, a sada živi i radi u Austriji. Poželimo joj dobrodošlicu u rodni grad na najbolji način - prepunim gledalištem!
K.J.
(Foto: Duško Miljanić - CNP)