Abiznis

Izvršni direktor Monteputa Jonuz Mujević za Portal Analitika

Tunel Sozina je u aprilu imao najmanje prolazaka za 15 godina funkcionisanja

Posljedice epidemije kovid-19 odrazile su se na poslovanje gotovo svakog preduzeća u Crnoj Gori, a naročito se osjetio pad saobraćaja kroz poslovanje tunela Sozina. "Zatvaranja tunela nije bilo, cijene ostaju iste, a prethodni period - dok je trajala epidemija - iskorišćen je da se sprovede redovno održavanje", kazao je za Portal Analitika izvršni direktor Monteputa Jonuz Mujević.

Tunel Sozina Foto: Monteput
Tunel Sozina
Zlatko Šebek
Zlatko ŠebekAutor
Izvor

Tekuća godina započela je povećanjem prometa saobraćaja u tunelu Sozina u odnosu na godinu ranije pa je tako u januaru porast iznosio nešto više od dva odsto (2,04%), a u februaru čak 6,63%. Ipak, pojava koronavirusa uslovila je nezapamćen pad i najnižu stopu prolazaka od otvaranja tunela, a dan sa najmanje vozila je bila - nedjelja 19. april - samo 204 prolaska! Najviše prolazaka je evidentirano 23. maja 2020. godine - 6.696 prolazaka – odgovorili su iz Monteputa na upite Portala Analitika i podacima potvrdili da su tokom vremena pandemije gotovo sva preduzeća bila izuzetno pogođena i otežano im poslovanje.


O tome svjedoče uporedni podaci.


Pad prolazaka: U martu bilježimo pad prolaska vozila u odnosu na 2019. godinu i to u martu 34,2%, aprilu 72,83% i u maju 40,77%. Dakle, ukupan pad u odnosu na 2019. godinu u periodu januar-maj 2020. godine iznosi 31,02% - saopštili su za naš portal iz preduzeća Monteput.


Koronavirus je uzrokovao opadanje obima saobraćaja, ali za vrijeme pandemije nije bilo zatvaranja, niti zabrane saobraćaja kroz tunel Sozina, pa je upravo period smanjenja broja vozila iskorišćen za radove koji se tiču redovnog održavanja, ističe direktor Monteputa Jonuz Mujević. 


- Shodno usvojenom finansijskom planu i planu Javnih nabavki za ovu godinu, na objektima tunela Sozina i Raš, kao i prilaznim saobraćajnicama, izvođeni su određeni poslovi tekućeg održavanja. Takođe, u ovom periodu je isplaćena prva rata kredita za ovu godinu, za tunel Sozinu - kazao je Mujević za Portal Analitika.


On je podsjetio kako je preduzeće „Monteput“ d.o.o sa danom osnivanja preuzelo obavezu za vraćanje kredita Evropskoj investicionoj banci korišćenog za finansiranje izgradnje prilaznih saobraćajnica tunela „Sozina“ i „Raš“.


Redovno servisiranje obaveza: Ukupno preuzeto kreditno zaduženje iznosilo je 47.287.776 eura i to za glavnicu 24.000.000 eura i za kamatu 17.287.776 eura.

Do osnivanja Monteputa obaveze po kreditu EIB, plaćala je Direkcija za izgradnju autoputeva. U periodu 15. 04. 2005-15. 04. 2006. godine, rashod po tom osnovu iznosio je 1.239.033 eura, a odnosio se na kamatu po kreditu.


- Ostatak obaveza u iznosu 40.048.743 eura, preuzeo je Monteput i u periodu od aprla 2006. do aprila 2020. godine izmirio je obaveze u iznosu 25.569.761 eura, i to za glavnicu 11.186.650 eura a za kamatu 14.383.111 eura. Ostatak obaveze 15.718.015 eura, odnosi se na glavnicu 12.813.350 eura i na kamatu 2.904.665. eura i plaća se dva puta godišnje. Posljednja rata kredita dospijeva 15. 04. 2030. godine - pojasnio je Mujević.


Kada su u pitanju rashodi preduzeća Monteput, značajan dio odnosi se na troškove direktnog ulaganja u izgradnju prve dionice autoputa.


-Troškovi se odnose na finansiranje svih troškova poslovne jedinice za implementaciju projekta autoputa Bar – Boljare, troškova laboratorije za ispitivanje kvaliteta ugrađenih materijala, troškova za projekte, geodetskih i hidro-geoloških istraživanja za potrebe realizacije projekta prve dionice autoputa. Takođe, kroz javne nabavke ugovoreno je Idejno rješenje trase autoputa Andrijevica - Boljare- kazao je Mujević.


Poslovi na auto-putu: U 2019. godini, Vlada je preduzeću Monteput dodijelila projekat izgradnje trajnog napajanja električnom energijom prve dionice autoputa Smokovac – Mateševo.


U tenderskoj proceduri, ovo preduzeće je izvršilo izbor Izvođača, potpisalo ugovore sa istim i uvelo u posao sve Izvođače radova 30. 09. 2019 godine.


- U cilju praćenja realizacije ove investicije, Monteput se kod nadležnih ministarstava registrovao za poslove revizije i nadzora za složene inženjerske objekte. Angažovanjem sopstvenih kadrovskih resursa sa kojim raspolažemo, samo za nadzor na realizaciji ove investicije uštedjećemo značajna sredstva i smanjiti troškove po ovom pitanju - saopštio je Mujević.


Zbog trajnog napajanja električnom energijom auto-puta, Monteput je morao da se kreditno zaduži kod IRF-a više od 38 miliona eura, a rok za realizaciju je dvanaest mjeseci i ističe 30. septembra ove godine.


- Nakon izgradnje ovih objekata i tehničkog prijema istih, Monteput će u ovoj godini iste predati, u skladu sa propisanim ugovorima, nadležnim preduzećima, odnosno, CEDIS-u i CGES-u sa svim pravima i obavezama ugovora – poručio je Mujević.

Cijene iste od otvaranja: Kako se u javnosti često polemiše o cijeni naplate prolaska kroz tunel Sozina, direktor Mujević podsjeća na činjenicu da je cjenovnik definisan Odlukom Vlade Crne Gore, te da iste nijesu mijenjane od otvaranja tunela 2006. godine.


-Cijene nijesu mijenjane iako je stopa PDV-a dva puta mijenjana. U ovom momentu se ne može razmišljati o usklađivanu cijena, odnosno smanjivanju istih - ističe Mujević.


Podsjećamo, za prolazak sa motociklom kroz tunel Sozina platićete 1 euro, ukoliko ste za volanom putničkog automobila iznos putarine je 2,5 eura, autobusi plaćaju 10 eura, dok najveću cijenu od 18 eura plaćaju kamioni i autobusi sa prikolicom.

I za kraj podsjećanje da je tunel “Sozina” od svog otvaranja 13.jula 2005 godine pa do 01.06.2020.godine najveći promet vozila ostvario na dan 21.07.2019.godine sa dnevnim prolaskom 17.838 vozila.

Portal Analitika