Jedna od najpoznatijih pjesama benda Nirvana, a prema ocjeni čuvenog britanskog muzičkog magazna New Musical Express najbolja pjesma svih vremena „Smells Like Teen Spirit“ izvedena je prvi put uživo na današnji dan 1991. godine u OK Hotelu u Sijetlu.
Ovaj nastup bio je opredjeljujući da se pjesma nađe iste godine kao naslovna na albumu „Nevermind“. Snimljena je nedugo nakon prvog izvođenja, a studijski snimak je prvi put objavljen u septembru 1991. godine.
Himna Generacije X
Zahvaljujući ovoj numeri mejnstrim muzika promijenila se preko noći. Mnogi je i dalje smatraju himnom Generacije X, dok se istovremeno vjeruje da je ona označila trenutak u kojem je alternativni rock stekao široku popularnost.
Pjesma se u početku nije nalazila na top listama, pa je prodata samo u djelovima SAD u kojima su bile ustanovljene fan grupe sastava. Nije se očekivalo da će postati hit, budući da se predviđalo da će naredni singl „Come as You Are“ postati popularan.
Međutim, pjesma je često puštana na studentskim i rock radio stanicama, zbog čega se singl počeo dobro prodavati. Spot za ovu pjesmu premijerno je prikazan na MTV-u u noćnoj emisiji 120 Minutes, a kada se pokazalo da je toliko popularna, počelo je prikazivanje i u dnevnom terminu.
Neke radio stanice su u početku odbijale da je puštaju, zato što riječi pjesme nijesu zvučale jasno. Stihovi, koji se sastoje od nepovezanih riječi, kao i način pjevanja Kurta Kobejna mnogim slušaocima činili su pjesmu nerazumljivom, a uz to kada je album izdat riječi pjesama se nijesu nalazile na omotu. Izdavaču su mediji često poručivali „Ne možemo ovo da puštamo, jer ne razumijemo o čemu pjeva“.
Značenje riječi
Tek vremenom kroz razgovore sa članovima benda i analize muzičke kritike utvrđene su neke pojedinosti vezane za nastanak i značenje pjesme. Kada je u pitanju naziv pjesme, nastao je nakon što je Kobejn sa prijateljicom, pjevačicom benda Riot Grrrl Ketlin Hanom, razgovarao o anarhizmu, nakon čega je ona na zidu napisala „Kurt miriše na Teen Spirit“, pri čemu je u pitanju bio dezodorans koji je tada koristila njegova djevojka Tobi Vail.
Budući da odmah nije shvatio da je riječ o nazivu proizvoda koji koristi, a na koji nije obraćao pažnju, njemu su se te riječi učinile revolucionarnim, zbog čega je odlučio da njima nazove pjesmu u kojoj se pojam iz naslova ne pominje. Tek naknadno je ustanovio da je u pitanju šala, ali je naziv već bio prihvaćen i odlično se uklapao u ideju o zadržavanju tinejdžerskog duha.
Kasnije je i za riječi pjesme, za koje je muzička kritikovala govorila da imaju duboko značenje rekao da je u pitanju samo zabava „zbog pomisli da imamo revoluciju“. Riječi pjesme zaista i jesu bile naširoko interpretirane kao himna tinejdžerske revolucije, krik generacije bez budućnosti, što je potkrijepljeno i spotom koji je kasnije urađen.
Tinejdžerski duh
U intervjuu nakon objavljivanja albuma Kobejn je istakao da je pjesma o njegovim prijateljima, koji se i dalje osjećaju kao tinejdžeri.
„Ne prihvatamo pravila koja se očekuju od nas kao odraslih“, poručio je tada, iako je u kasnijim intervjuima rijetko govorio o značenju pjesme. „Cijela pjesma je sastavljena od kontadiktornih ideja... To je samo ismijavanje pomisli o revoluciji, ali, to je lijepa pomisao“, rekao je kasnije.
Rad na spotu za ovu pjesmu prepušten je reditelju Semjuelu Bajeru koji je kasnije rekao da vjeruje da su njega angažovali zato što su članovi benda Nirvana očekivali da će njegova produkcija biti „nekorporativna“, s obzirom na to da je u to vrijeme dolazilo do sve uočljivije komercijalizacije čak i u rock muzici. Spot počinje školskim koncertom koji završava u anarhiji i neredima.