Ministar za kapitalne investicije Mladen Bojanić obavijestio je javnost 24. decembra prošle godine da država nije više u mogućnosti da pokriva dugove nacionalnog avio-prevoznika „Montenegro Airlines“-a i da će ta kompanija nakon više od četvrt vijeka rada biti ugašena.
Takođe, tom prilikom, Bojanić je najavio formiranje novog avio-prevoznika pod imenom „To Monetengro“ („Za Crnu Goru“). Vrijednost troškova osnivanja nove kompanije procijenjena je na 30 miliona eura.
Avioni, sa upečatljivim plavo-bijelim logom orla na repu, prizemljeni su dva dana nakon ministrove objave.
Izvršni direktor „Montenegro Airlines“-a Vlastimir Ristić kazao je tada za Radio-televiziju Crne Gore da velika šteta po kompaniju može nastupiti kroz tri sedmice.
„Devedesetprvi dan pilot ne može u avion. Da bi opet ušao u avion mora da ide u simulator koji je vrlo složena mašina koja košta koliko jedan avion. To je najveća opasnost koju ja sada vidim. To je ključ svega, jer ako imamo posade možemo raditi“, poručio je Ristić.
NOVI POČETAK
Veliki broj pojedinaca, u Crnoj Gori i regionu, iz domena vazduhoplovstva, politike, biznisa, ali i običnih građana, kritikovao je ovu odluku Vlade ocjenivši je ishitrenom i prenagljenom. Mnogi su smatrali da se gašenjem „Montenegro Airlines“-a isuviše rizikuje.
Tehnički direktor „Prince Aviation“ koja se bavi avio-taksi saobraćajem i obukom pilota Srđan Kragojević kazao je za Portal Analitika da je nacionalna avio-kompanija stvar potrebe i prestiža svake države, naročito one gdje je turizam jedan od osnovnih pokretača ekonomije.
„Na našim prostorima nije sporno osnovati nacionalnog avio-prevoznika, sporna je organizacija i upravljanje jednim takvim složenim i skupim sistemom, za koji je osnovni preduslov - stručnost i znanje“, ističe Kragojević.
Prema njegovoj ocjeni, slotovi „Montenegro Airlines“-a se neće izgubiti tako brzo. Naš sagovornik navodi i da se to pitanje može regulisati u direktnim pregovorima koje će voditi predstavnik Vlade Crne Gore u ime nacionalne avio-komapnije.
„Prava na slotove se mogu prenijeti na nasljednika. Što se tiče prodaje slotova - cijene koje su bile nekada sada se teško mogu očekivati, jer obim avio-saobraćaja neće doći na prethodni nivo u narednih nekoliko godina“, ocijenio je Kragojević.
U TRCI S VREMENOM
On smatra da bi se proces formiranja nove kompanije, pod uslovom da zadrži isti tip vazduhoplova, odnosno postojeće pilote, kabinsko osoblje i mehaničare, mogao zvršiti do početka ljetnje turističke sezone.
„Iskustvo kaže da bi vazduhoplovnim vlastima trebalo do šest mjeseci za odobrenje nove Potvrde vazduhoplovnog operatora (Air Operator's Certificate AOC), ukoliko bi kompanija koja zahtjeva izdavanje Uvjerenja u nekim normalnim rokovima odgovarala na primjedbe“, kazao je naš sagovornik.
Dalje ističe kako bi rok za formiranje nove kompanije, obzirom na to da je u pitanju projekat od državnog značaja i imajući u vidu da osnova i esencija (dokumentacija, priručnici, ljudstvo, osnovna infrastruktura) već postoji, mogao biti i kraći.
„Ako bi se ostalo na istom tipu vazduhoplova, i u pokretanje novog AOC-a krenulo brzo (prije nego isteknu ovlašćenja i dozvole osoblja) moglo bi se očekivati da cijeli posao bude završen do ljetnje sezone“, podvukao je Kragojević.
NISKOTARIFNI PREVOZNICI NE MOGU ZAMIJENITI NACIONALNE AVIO-KOMPANIJE
Kragojević je mišljenja da, uprkos trenutnoj krizi, neće doći do značajnih promjena u načinu poslovanja avio-kompanija jer se, kako je kazao, „radi o ustaljenim i dugotrajnim poslovnim modelima“.
„Prvo je potrebno vrijeme za oporavak privrede na nacionalnom i globalnom nivou u periodu od dvije do tri godine, nakon čega će avio-saobraćaj ponovo početi da bilježi privredni rast. Do promjena, ukrupnjavanja i globalizacije će doći, ali ne očekujem značajne promjene u modelima poslovanja, jer se radi o ustaljenim i dugotrajnim poslovnim modelima“, navodi naš sagovornik.
Promjene će se, istakao je, najviše ticati uslova koji će putnici i roba morati da ispunjavaju (npr. zdravstveni pasoši), kako bi mogli da putuju.
Prilikom gašenja „Montenegro Airlines“-a bilo je i onih koji su dovodili u pitanje nephodnost postojanja nacionalne avio-kompanije pored velikog broja niskotarifnih prevoznika koji lete u, i iz Crne Gore. Ipak, prema riječima Kragojevića, niskotarifni prevoznici ne mogu zamijeniti nacionalne avio-kompanije.
„Ne, niskotarfini avio-prevoznici neće moći da odmjene nacionalne prevoznike, jer su ova dva vida avio-saobraćaja komplementarna i dopunjavaju se. Avio-taksi i prevoz poslovnim avionima može da doživi veću ekspanziju nakon okončanja pandemije“, objašnjava Kragojević.
Takođe, dodaje on, niskotarifni prevoznici biraju rute i aerodrome samo na osnovu - finansijskih parametara i broja putnika.
„U slučaju Crne Gore, to može da bude vrlo sezonski, pa je postojanje nacionalne avio-kompanije od posebnog značaja zbog stalne povezanosti“, zaključio je sagovornik Portala Analitika.