Politika

Uoči lokalnih izbora u Tivtu

Test da li su litije oslabile DPS, građanske liste i ekonomska priča o aerodromu Tivat

Imajući u vidu da u Tivtu živi 20 odsto građane katoličke vjere i pet odsto muslimana, to ukazuje da ideja opozicije o tome da im mitropolit Amfilohije daje blagoslov za izbore i Zakon o slobodi vjeroispovijesti bude lajt motiv kampanje, baš i nije najmudrija odluka, kaže politički analitičar Boris Raonić.

Tivat Foto: Foto: Aerodromi Crne Gore
Tivat
Predrag Zečević
Predrag ZečevićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Izbori u Tivtu, koji će biti održani 5. aprila, prevazilaze značaj lokalnih budući da će predstavljati test da li su litije Srpske pravoslavne crkve oslabile DPS i koliko će prosrpske opozicione partije, na krilima crkvenih protesta, uspjeti da se približe osvajanju vlasti u ovoj primorskoj opštini.

MALE ŠANSE DA OPOZICIJA NASTUPI JEDINSTVENO

Lider Pokreta za promjene Nebojša Medojević nije iznenadio crnogorsku javnost kada je tokom Fejsbuk prepiske, prije desetak dana, saopštio da imaju blagoslov mitopolita Amfilohija da se opozicija pojavi na jedinstvenoj listi.

"Mitropolit nam je dao blagoslov da izađemo u Tivtu, a da ako ne možemo kao jedna, da izađemo kao dvije liste. DF se zalaže za jedinstvenu listu. Čekamo odgovor Demokrata”, napisao je Medojević.

U međuvremenu su se šanse da opozicija izađe jedinstveno svele na domen teorije, i ne samo to.

Prema saznanjima Portala Analitika, šanse da Demokratski front nastupi jedinstveno su se značajno smanjile, jer i DNP i PZP razmišljaju o bojkotu upravo iz razloga što nema jedinstvene liste.

“Situacija se mijenja iz časa u čas, vidjećemo šta će na kraju biti”, saopštio nam je visokopozicionirani sagovornik iz opozicije.

Naravno, glavna tema opozicionih pravaka biće litije i Zakon o slobodi vjeroispovijesti.

RAONIĆ: SVI NESPREMNI ZA IZBORE

Politički analitičar Boris Raonić ne smatra najmudrijom odluku da Zakon o slobodi vjeroispovijesti bude lajtmotiv kampanje za lokalne izbore.

“Izvjesno je da teme u ovakvoj atmosferi ne mogu biti lokalne, ali imajući u vidu da u Tivtu živi 20 odsto katolika i pet odsto muslimana, ukazuje da ideja opozicije o tome da im mitropolit MCP daje blagoslov za izbore i Zakon o slobodi vjeroispovijesti bude lajt motiv kampanje, baš i nije najmudrija odluka”, rekao je Raonić, inače direktor Građanske alijanse.

Prema njegovim riječima, na tivatske izbore svi subjekti izlaze nespremni, iz turbulentnog perioda, sa mnogo nepoznanica.

“Izbori kojice biti za mjesec dana se organizuju nakon prethodnih koji su najveći subjekti u opoziciji bojkotovali, a manji to neuspješno pokušali da kapitalizuju. U vladajućim strukturama imamo veliki broj afera, loših kadrovskih rješenja, ali i neispunjenih obećanja,tako da je veoma teško predvidjeti u ovom trentku u kome pravcu će to ići, iako su to izbori koji treba da pokažu trendove političkog mnjenja, pred parlamentrane izbore koji su za pola godine”, objasnio je Raonić.

GRAĐANSKE LISTE

Građanske liste su na prošlim tivatskim lokalnim izborima imale zapažen nastup.

Tivatska akcija je prije četiri godine osvojila 7,2%, 544 glasova odnosno dva mandata, Bokeški forum je osvojio 4,3%, 327 glasova odnosno jedan mandat, dok je Arsenal za Tivat je osvojio 4,2%, 320 glasova i takođe jedan mandat.

Raonić smatra da će zbog svega izborna utakmica u Tivtu biti veoma zanimljiva gdje je teško predvidjeti ishod.

“Tivat je sredina u kojoj ni jedna etnička zajednica nema trećinu, imamo jake lokalne liste, a kada se pri tome u računicu doda činjenica da pojedini politički subjekti koji imaju mogućnost zapošljavanja radnika tokom ljeta, a na parlamentarnim izborima su izgubili veliki broj glasova… sve to govori u prilog tome da će ovo biti veoma zanimljiva politička utakmica, zanimljivija od prošle”, poručio je Raonić.

IZBORI 2016. GODINE

Na prošlim lokalnim izborima 2016. godine, Demokratska partija socijalista (DPS) je osvojila j 44,7 %, 3.373 glasova odnosno 17 mandata čime je dobila apsolutnu vlast. Socijaldemokrate (SD) su osvojile 10,4%, 787 glasova odnosno četiri mandata, Demokratska srpska stranka (DSS) je osvojila 4,8%, 365 glasova, odnosno jedan mandat, SNP je osvojila 6,2%, 471 glasovam odnosno dva mandat, HGI je osvojila 5,2%, 394 glas odnosno dva mandata.

Na istim izborima, Socijaldemokratska partija (SDP) je osvojila 7,5%, 563 glasova, odnosno dva mandata.

TIVAT NAJBOGATIJA OPŠTINA

Ako opoziciji idu u prilog litije, onda vladajućim partijama ide u prilog ekonomska situacija u Tivtu. To je lokalna samouprava koja je od nerazvijene prešla put do jedne od najbogatijih opština u Crnoj Gori. Sve zahvaljujući ogromnim ulaganjima u turističke komplekse.

Prosječna zarada u tivatskoj opštini je 693 eura i ubjedljivo je najveća u cijeloj državi. U Tivtu je stopa nezaposlenosti najmanja u Crnoj Gori.

Najava daljih ulaganja u Porto Montengro i u ostale komplekse koji gravitiraju opštini Tivat govori u prilog da će ova opština i dalje biti veoma uspješna ekonomska priča.

AERODROM TIVAT

Značajna priča oko koje će se lomiti koplja u predizbornoj kampanji je zakup Aerodroma Tivat.

Jaki tivatski odbor Socijaldemokrata, koji su na državnom i lokalnom nivou vlast, protive se ideji izdavanja u zakup Aerodroma Tivat. Na istoj platformi nastupiće i SDP čiji čelnici su se takođe usprotivili koncesioniranju tivatskog aerodroma.

Sve ovo govori da u Tivtu predstoji zanimljiva predizborna kampanja i izborna utakmica čiji je ishod teško prognozirati.

Portal Analitika