Sci/Tech

Stvoreni super-pilići koji ne prenose virus ptičijeg gripa

Izvor

Istraživanje objavljeno u novom broju prestižnog časopisa Science, otvara put stvaranju genetski modifikovane živine, svinja i stoke koja bi bila otporna na različite virusne bolesti.

Naučnici su u embrion pileta umetnuli sintetski fragment DNK, zahvaljujući kome super-pilići zaraženi virusom ptičijeg gripa H5N1 nisu širili zarazu na ostalu perad.

Ptičiji grip poznata je više od jednog vijeka i sve do 1997. od nje su obolijevali samo perad i ptice. Ali, prije 13 godina virus H5N1 prvi put je prešao i na čovjeka, od čega je u Hong Kongu preminulo 18 ljudi. U jesen 2003. godine H5N1 ponovno je počeo da hara živinarskim farmama u jugoistočnoj Aziji, odnoseći živote ljudi koji su bili u kontaktu sa zaraženim životinjama. Kako bi se spriječilo širenje ptičijeg gripa, od 2003. do 2006. u svim zemljama gdje se pojavila zaraza, masovno je ubijana perad. Tako je i živinska industrija pretpjela velike gubitke.

Otkriće britanskih naučnika otvara mogućnost da se ubuduće spriječe slični scenariji. Naučnici ističu kako bi genetski modifikovani pilići bili potpunije zaštićeni nego oni koji su vakcinisani. Naime, genetske modifikacije bile su djelotvorne čak i kad bi došlo do mutacije virusa. Naučnici takođe ističu kako je ovakva živina potpuno sigurna za prehranu.

- Genetskim modifikacijama mogli bismo zaštititi cijelo jato ptica ili pilića od zaraze ptičijim gripom - izjavila je za BBC profesorka Helen Sang iz Instituta Roslin, koja je učestvovala na projektu stvaranja genetski modifikovanog pileta.

Inače, Institut Roslin poznat je po tome što je u njemu 1996. godine na svijet došla ovca Doli, prvi klonirani sisar.

Portal Analitika