Politika

INTERVJU: Aleksa Ivanović, predsjednik Državne izborne komisije

S OEBS-om radimo na aplikaciji za praćenje izbora, spreman sam da otvorim sjednice za medije

Smatram da je potrebno izmijeniti akt o sistematizaciji radnih mjesta, prije svega u cilju efikasnijeg i kvalitetnijeg funkcionisanja DIK-a, a što je direktno vezano za jačanje administrativnih kapaciteta – navodi naš sagovornik

S OEBS-om radimo na aplikaciji za praćenje izbora, spreman sam da otvorim sjednice za medije Foto: Foto: D. Mijatović/Pobjeda
Nikola Dragaš
Nikola DragašAutor
Izvor

Predsjednik Državne izborne komisije (DIK), Aleksa Ivanović, kazao je da je ta institucija, u saradnji s OEBS-om, otpočela rad na aplikaciji koja će omogućiti objavljivanje podataka o izlaznosti na izborima, kao i privremene i konačne rezultate glasanja na svakom biračkom mjestu.

On smatra da u Crnoj Gori postoje uslovi za fer i slobodne izbore. Podvlači da su preporuke OEBS/ODHIR-a dobra osnova za unaprjeđenje povjerenja u izborni proces.

„Rješenja treba da budu usaglašena s Ustavom i cjelokupnim pravnim sistemom Crne Gore, a moraju biti održiva i primjenljiva u praksi. Rješenja treba da budu usaglašena i s preporukama ODIHR-a i Savjeta Evrope i utemeljena u uporednim iskustvima evropskih država. U tom pravcu, spreman sam da otvorim sjednice DIK-a za medije“, rekao je Ivanović Portalu Analitika.

Čelnik DIK-a ističe da je nastavak dijaloga vlasti i opozicije o izbornim zakonima neophodan, te da vjeruje da će do njega uskoro doći.

ANALITIKA: Zašto ste se kandidovali za predsjednika DIK-a?

IVANOVIĆ: Profesionalna orijentacija od početka moje radne biografije bila je usmjerena ka poslovima vezanim za vladavinu prava i ostvarivanje ljudskih prava. Nakon desetogodišnjeg bavljenja pravom na privatnost i pristup informacijama, tragao sam za sljedećim profesionalnim izazovom. Biti na čelu DIK-a nesumnjivo je velik izazov i odgovornost, i to je bio razlog zašto sam se kandidovao. Svi imamo motive i podsticaje da vjerujemo u neku ideju, a moja se oslanja na stav da se profesionalna moralnost i legitimnost djelovanja mjere borbom za vladavinu prava i poštovanje ljudskih prava i sloboda, što je vrijedan razlog za ostvarenje tog cilja.

ANALITIKA: Smeta li Vam što opozicija osporava način na koji ste izabrani na čelo DIK-a?

IVANOVIĆ: Bio bih neiskren kad bih rekao da mi nije zasmetalo osporavanje načina mog izbora od strane opozicije. Ispunio sam sve što je bilo propisano konkursom za izbor predsjednika DIK-a. Zaista bih volio da sam imao priliku da pred nadležnim odborom odgovorim poslanicima na sva njihova pitanja. To bi bila meni prijatna i olakšavajuća mogućnost za sticanje povjerenja u očima opozicionih poslanika.

ANALITIKA: Kakvo stanje ste zatekli u instituciji po stupanju na funkciju?

IVANOVIĆ: Prvi utisci, koji su više puta potvrđeni za ovih mjesec dana rada u DIK-u, su da je jedanaestočlana stručna služba sastavljena od kompetentnih i vrijednih službenika posvećenih ažurnom i kvalitetnom obavljanju radnih zadataka. Najviše poslovnih obaveza sproveo sam u saradnji sa sekretarom DIK-a, gospodinom Veljom Čađenovićem, koji i rukovodi stručnom službom.

DIK je održao dvije sjednice, na kojima su usvojeni akti vezani za pripremu sprovođenja opštinskih izbora u Tivtu, koji se odnose na glasanje u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS).

Najvažniji utisak je da su članovi DIK-a izvanredni poznavaoci izbornog zakonodavstva, a kolege su to pokazale na prvoj sjednici i znanjem i ozbiljnošću.

Smatram da je potrebno izmijeniti akt o sistematizaciji radnih mjesta, prije svega u cilju efikasnijeg i kvalitetnijeg funkcionisanja DIK-a, a što je direktno vezano za jačanje administrativnih kapaciteta.

ANALITIKA: Da li ste za mjesec dana na funkciji uspjeli da uradite nešto?

IVANOVIĆ: Pripreme za opštinske izbore u Tivtu bile su prvi dobar test spremnosti DIK-a za ispunjavanje obaveza iz svoje nadležnosti. Kad to kažem, onda mislim i na zakonske obaveze koje se tiču organizovanja izbora u UIKS-u, ali i na provjerenu dobru praksu koja se tiče aktivnosti zapošljenih u DIK-u na planu edukacije biračkih odbora. Na ovom planu značajna je bila dobra saradnja s Opštinskom izbornom komisijom (OIK) Tivat.

Polazeći od preporuka OEBS/ODIHR-a, na planu transparentnosti objavljivali smo i odluke i zapisnike sa sjednica DIK-a. Ostvarili smo komunikaciju s OEBS-om, ubrzo ćemo organizovati sastanke vezane za dalju saradnju, takođe smo imali i kontakte s Venecijanskom komisijom u vezi međunarodne saradnje, a imamo i najavu sastanaka s drugim inostranim institucijama.

Saradnja s MUP-om u vezi planiranih izbora u Tivtu nastavljena je na obostrano zadovoljstvo. Trenutno se radne aktivnosti odvijaju na dnevnoj osnovi, ažurno, ali uz puno poštovanje preporuka Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti.

ANALITIKA: Šta ćete smatrati svojim uspjehom, a šta neuspjehom u DIK-u?

IVANOVIĆ: Kad se radi o nadležnostima DIK-a, uspjehom ću prije svega smatrati povećanje povjerenja u rad DIK-a, ocjenu domaće i inostrane javnosti o uspješnom sprovođenju nastupajućih izbora. Uspjesi se ne postižu samo zaslugom predsjednika, već svih u DIK-u, a moja odgovornost je da dam sve od sebe da se stvori atmosfera koja vodi uspješnom rezultatu i da u takvoj atmosferi svi damo najbolje što možemo. O neuspjehu ne razmišljam, jer vjerujem da je uspjeh interes svih.

ANALITIKA: Kako DIK može unaprijediti povjerenje u izborni proces?

IVANOVIĆ: Smatram da su preporuke OEBS-a dobra osnova za unaprjeđenje povjerenja u izborni proces.

Rješenja treba da budu usaglašena s Ustavom i cjelokupnim pravnim sistemom Crne Gore, a moraju biti održiva i primjenljiva u praksi. Rješenja treba da budu usaglašena i s preporukama ODIHR-a i Savjeta Evrope i utemeljena u uporednim iskustvima evropskih država. U tom pravcu, spreman sam da otvorim sjednice DIK-a za medije.

Saradnjom s OEBS-om započete su aktivnosti na uspostavljanju aplikacije koja bi omogućila objavljivanje podataka o izlaznosti, kao i privremene i konačne rezultate glasanja na svakom biračkom mjestu. Rad na aplikaciji će se nastaviti.

Posebno treba istaći da se saradnja s Misijom OEBS-a u Crnoj Gori odvija se u kontinuitetu i rezultira vidljivim napretkom u svim zajedničkim aktivnostima. Posebno me raduje što su DIK i OEBS, uz podršku NVO Udruženje mladih sa hendikepom, inicirali niz sastanaka s OIK Tivat koji treba da rezultiraju da svih 19 biračkih mjesta na teritoriji te opštine budu dostupna licima s invaliditetom, što je u ovom značajnom segmentu važno za unaprjeđenje povjerenja u izborni proces. Siguran sam da ćemo u nastavku izbornog procesa ovu zajedničku inicijativu DIK-a i OEBS-a uspješno realizovati.

ANALITIKA: Postoje li u Crnoj Gori uslovi za fer i slobodne izbore?

IVANOVIĆ: U Crnoj Gori i u ovom trenutku postoje uslovi za fer i slobodne izbore. Što se tiče DIK-a, ti uslovi će biti još unaprjeđeniji.

ANALITIKA: Očekujete li nastavak dijaloga vlasti i opozicije o izbornim zakonima?

 IVANOVIĆ: Nastavak dijaloga vlasti i opozicije je neophodan i vjerujem da će do njega uskoro doći. Nastavak dijaloga i postizanje saglasnosti oko rješenja o izbornim zakonima dobri su za sve građane Crne Gore i razvoj demokratije.

Portal Analitika