,,Uradili smo reviziju za 2018. godinu, ali smo dio dokumentacije vidjeli i iz 2019., čak i dio dokumentacije iz 2020. godine. To je sve prezentirano u izvještaju”, naveo je on.
Plantaže su, kako je pojasnio, dužne da im u roku od mjesec dostave plan aktivnosti, a u roku od šest mjeseci da realizuju preporuke koje je dala Državna revizorska institucija.
,,DRI će potom, shodno svojoj metodologiji rada, doći u kontrolnu reviziju Plantaža”, naglasio je Jelić.
Prema njegovim riječima, zbog epidemije koronavirusa određeni broj revizija se neće moći realizovati u tekućoj godini- tako će, recimo, revizije poslovanja diplomatskih konzularnih predstavništava Crne Gore biti pomjerene za narednu godinu.
Što se tiče inicijative Centra za građansko obrazovanje (CGO) da se u plan revizija za 2021. uvrsti revizija Državne izborne komisije, Jelić kaže da će nadležni sektor predložiti Senatu DRI da se DIK uvrsti u Godišnji plan DRI za 2021. godinu.
Naš sagovornik je ocijenio da izdvajanja za DRI iz Budžeta treba da budu veća, posebno kada su u pitanju sredstva koja se odnose na razvojne projekte,
ANALITIKA: Da li će Državna revizorska institucija ispuniti ovogodišnji projektovani plan revizija, s obzirom na epidemiju koronavirusa?
JELIĆ: Godišnji plan revizija za 2020. godinu se sprovodi u skladu sa razvojem epidemiološke situacije. S tim u vezi, Državna revizorska institucija je prilagodila svoj pristup rada na revizijama predviđenim Godišnjim planom za 2020. godinu.
Uz obavezno pridržavanje svih propisanih epidemioloških mjera Državna revizorska institucija je značajno smanjila terenske aktivnosti kod subjekata revizije tako da se prikupljanje dokumentacije i dokaza u početku vršilo koristeći elektronske kanale komunikacije. Samo prikupljanje dokumentacije je u početku bilo otežano jer su zaposleni kod subjekata revizije radili od kuće, što je zahtjevalo trošenje više vremena na terenskom radu nego što je planirano. Određen broj revizija, kao što su revizije poslovanja diplomatskih konzularnih predstavništava Crne Gore se neće moći realizovati u tekućoj godini, tako da će se iste planirati Godišnjim planom revizija za 2021. godinu.
Svima nama, kako subjektima revizije tako i našim revizorima, otežan je rad u ovim vanrednim okolnostima. Vjerujem, međutim, da ćemo savladati ovaj izazov i da ćemo nastojati da u većoj mjeri do kraja tekuće godine ispunimo Godišnji plan revizija.
ANALITIKA: Da li će u plan revizija za narednu godinu biti uvrštena revizija Državne izborne komisije, na zahtjev Centra za građansko obrazovanje?
JELIĆ: Senat Državne revizorske institucije je razmotrio zahtjev NVO Centar za građansko obrazovanje i, s tim u vezi, donijeta je odluka da se zahtjev uzme u obzir od strane nadležnog sektora prilikom planiranja revizija za 2021.godinu. U skladu sa usvojenim Smjernicama za predlaganje i izbor finansijskih revizija i revizija pravilnosti za Godišnji plan revizija DRI, a imajući u vidu činjenicu da subjekat revizije nije do sada revidiran, da je opredijeljen velik iznos budžetskih sredstva za 2020. godinu i da postoji interesovanje javnosti za ovu reviziju, nadležni sektor će predložiti Senatu da se ovaj subjekat revizije uvrsti u Godišnji plan DRI za 2021. godinu.
U skladu sa Zakonom i Poslovnikom DRI, Senat donosi i usvaja Godišnji plan revizija do kraja tekuće godine za narednu godinu.
ANALITIKA: Da li će biti ispunjen kadrovski plan DRI za 2020. godinu, na osnovu kojeg je planirano zapošljavanje 12 službenika?
JELIĆ: DRI je u skladu sa Kadrovskim planom za 2020. godinu do sada zaposlila dva lica, a u toku su javni oglasi za popunu još dva radna mjesta. Zahtjev za izdavanje potvrde o obezbijeđenim sredstvima upućen je Ministarstvu finansijaza popunu još dva radna mjesta, međutim zbog mjera Vlade Crne Gore i zaključaka oko zabrane zapošljavanja, ista nije dobijena. Na osnovudinamike zapošljavanja u 2020. godini, koja je uslovljena naprijed navedenim,Kadrovski plan DRI za 2020. godinu vjerovatno se neće ispuniti.
ANALITIKA: Da li manjak kadra može uticati na obaveze DRI koje se odnose na pristupanje Crne Gore EU, imajući u vidu da DRI učestvuje u radu četiri pregovaračke radne grupe- poglavlje pet (Javne nabavke), 23 (Pravosuđe), 32 (Finansijska kontrola) i 33 (Finansijske i budžetske odredbe)?
JELIĆ: Državna revizorska institucija je posvećena ispunjavanju obaveza iz Programa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji i to pokazuju ocjene Evropske komisije i ostvaren napredak u oblasti eksterne revizije. Obaveze koje proističu iz procesa pristupanja EU zahtjevaju za sve učesnike ozbiljan angažman resursa.
Iako se Državna revizorska institucija suočava sa nedovoljnim revizorskim kapacitetima usljed ograničenih prostornih kapaciteta, vjerujem da će Državna revizorska institucija uspješno savladati ovaj izazov i ispuniti sve preuzete obaveze.
ANALITIKA: Koliko dugo ste radili reviziju godišnjeg finansijskog izvještaja Plantaža zajedno sa revizijom usklađenosti sa zakonskim propisima?
JELIĆ: Dopisom od 12.7. 2019. Državna revizorska institucija je obavijestila Plantaže kao subjekta revizije o započinjanju revizije. Istovremeno smo zatražili dostavljanje potrebne dokumentacije koja nam je potrebna da bismo otvorili čitav proces revizije.
Ta dokumentacija se odnosi na glavnu knjigu bilansa i sve ono što je značajno za proces revizije. Plantaže su to dostavile tokom osmog i devetog mjeseca prošle godine, nakon čega je DRI napravila testne kontrole i mi smo u novembru obavili testiranje unutrašnjih kontrola u Plantažama, a terensku reviziju smo izvršili u decembru 2019. godine.
Malo nas je poremetila epidemija koronavirusa u martu, tako da smo morali poštovati mjere NKT-a i nijesmo mogli ići kod subjekta revizije, već je to više išlo elektronski. Ali morate nekad doći na lice mjesta, da provjerite neke podatke itd.
Revizija je objavljena sad u septembru, tako da smo ovu reviziju radili 14 mjeseci. Plantaže su zaista veliki subjekt revizije, koji ima širok aspekt i dijapazon svojih poslovnih aktivnosti, tako da je bilo potrebno da se revizori sa dužnom pažnjom i profesionalnim uvjerenjem uvjere u sve ono što je prezentirano i nađeno u Plantažama.
Uradili smo reviziju za 2018. godinu, ali smo dio dokumentacije vidjeli i iz 2019., čak i dio dokumentacije iz 2020. godine. To je sve prezentirano u izvještaju.
Plantaže su dužne da nam u roku od mjesec dana dostave plan aktivnosti, a u roku od šest mjeseci da realizuju preporuke koje je dala Državna revizorska institucija.DRI će potom, shodno svojoj metodologiji rada, doći u kontrolnu reviziju Plantaža.
ANALITIKA: Da li je bilo nekih prepreka vezano za rad na tom revizorskom izvještaju?
JELIĆ: Bilo je nekih tehničkih nedostataka- nije na vrijeme dostavljena glavna knjiga, kao i neka podzakonska akta i dokumenti koje smo tražili. Uglavnom, u ono što je dostavljeno smo imali uvid, a ono što nije dostavljeno smo konstatovali u izvještaju.
ANALITIKA: Koji su osnovni ciljevi Komunikacione strategije DRI za period 2020 – 2024. godine?
JELIĆ: Državna revizorska institucija je ove godine u okviru realizacije IPA Projekta „Razvoj i jačanje kapaciteta Državne revizorske institucije i Revizorskog tijela“ izradila Komunikacionu strategiju DRI za naredni četvorogodišnji period, kojom se utvrđuju dugoročni razvojni prioriteti u komunikaciji sa zajedničkim interesnim stranama – Skupštinom, Vladom i informisanim društvom odnosno medijima, akademskom zajednicom, stručnim udruženjima i civilnim sektorom. Veća otvorenost Institucije kroz implementaciju Komunikacione strategije doprinijeće dodatnom jačanju povjerenja i kredibiliteta javnosti prema našem radu.
Kao opšti cilj ovog strateškog dokumenta jeste izgradnja povjerenja ključnih zainteresovanih strana u rad DRI kao izvor nezavisnih, tačnih i politički nepristrasnih informacija, kao i povećanje vidljivosti i nivoa informisanosti i razumijevanja ključnih zainteresovanih strana o revizorskim izvještajima. U kontekstu ispunjavanja strateških ciljeva i aktivnosti, posebna pažnja je usmjerena na finalizaciji Akcionog plana za sprovođenje Komunikacione strategije za period 2020 – 2024. godine, koji se izrađuje u saradnji sa ekspertima SIGMA-e.
ANALITIKA: Da li je definisan nacrt budžeta DRI za 2021., koji predlaže Senat i dostavlja ga parlamentarnom odboru za ekonomiju, finansije i budžet?
JELIĆ: Senat DRI je na sjednici održanoj 27.08.2020. godine usvojio nacrt Budžeta DRI za 2021. godinu. Usvojeni Nacrt budžeta je u formi prijedloga dostavljen 31.avgusta 2020. godine Skupštini Crne Gore - Odboru Odboru za ekonomiju, finansije i budžet, na razmatranje i usvajanje.
ANALITIKA: Generalno, da li ste zadovoljni izdvajanjima iz budžeta za DRI?
JELIĆ: Izdvajanja za DRI iz Budžeta trebaju biti veća, a posebno kada su u pitanju sredstva koja se odnose na razvojne projekte, a koja se ne mogu uključiti u Nacrt Budžeta zbog unaprijed definisanih limita za planiranje Budžeta.