Muzika

Na današnji dan Otis Reding snimio prvu verziju čuvenog hita

„Respect“ – himna rodne ravnopravnosti kojoj se ne zna autor

Prvo izvođenje velikog hita „Respect“ snimio je na današnji dan 1955. američki soul umjetnik Otis Reding. Mnogo veći uspjeh doživjela je u izvođenju Arete Frenklin, nakon čega je postala muzički simbol borbe za rodnu ravnopravnost, a poseban značaj imala je u feminističkom pokretu.

„Respect“ – himna rodne ravnopravnosti kojoj se ne zna autor Foto: discogs.com
Vremeplov Analitike
Vremeplov AnalitikeAutor
Portal AnalitikaIzvor

Objavljena je kao singl sa njegovog trećeg albuma Otis Blue / Otis Redding Sings Soul, a postala je crossover hit. Već 1967. soul pjevačica Areta Frenklin obradila je i preuredila „Respect“, što je rezultiralo većim hitom i njenom potpisom. Muzika u dvjema verzijama se značajno razlikuje, dok je nekoliko promjena u tekstovima rezultiralo različitim narativima oko teme ljudskog dostojanstva koji su protumačeni kao komentari na tradicionalne rodne uloge.


Kasnije je interpretacija Arete Frenkin postala je himna feminističkog pokreta 1970-ih. Često se smatra jednom od najboljih R&B pjesama tog doba, a za Franklin bila je razlog dviju Grammy nagrada 1968. godine za „najbolji ritam i bluz snimak“ i „najbolje ritam i bluz solo ženski vokalni performans“, a primljena je u Grammy Hall slave 1987. Verzija koju izvodi Frenklin ima dio teksta u kojem se speluje ova riječ između refrena, a često se na nosačima zvuka na kojima je snimljena ispisuje kao R-E-S-P-E-C-T.


Stavljena je na peto mjesto liste „500 najvećih pjesama svih vremena“ časopisa Rolling Stone. Takođe je uvrštena na spisak „Pjesme vijeka“ Američkog udruženja zvučne industrije i Nacionalne zadužbine za umjetnost.

Prvo je baladu, „Respect“, Redingu donio Spido Sims, koji je namjeravao da je snimi sa svojim bendom Singing Demons. Niko zaista nije siguran ko je napisao originalnu verziju pjesme. Frontmen ovog benda Persi Velč rekao je da je bio gitarista u studiju za snimanje Bobija Smita u Mekonu. Reding je uzeo Simsovu verziju, prepisao tekstove i ubrzao tempo. Sims je išao sa bendom u studio Muscle Shoals, ali nije uspio da proizvede dobru verziju.

Reding je tada odlučio da sam otpjeva pjesmu, na šta je Sims pristao. Takođe, Reding je obećao da će zasluge pripisati Simsu, ali to se nikada nije dogodilo. Sims nikada nije pritiskao Redinga po tom pitanju, vjerovatno zato što on sam uopšte nije napisao pjesmu. Originalnu verziju "Respect" producirao je Stiv Kroper, koji je takođe svirao instrumentale za hit numeru sa Vilijamom Belom i Erlom Simsom na rezervnim vokalima.

„Respect“ se pojavio u desetinama filmova i dan-danas se neprestano pušta na radio stanicama širom svijeta. Producent Džeri Veksler rekao je u intervjuu za Rolling Stone da je pjesma „globalnog uticaja, s prizvukom pokreta za građanska prava i rodne ravnopravnosti. Bio je to apel za dostojanstvo“.

Vizuelna umjernica sa Jamajke Rejčel Mos uradila je seriju ilustracija prema motivima koji se pominju u stihovima i predstavila ih u formi slikovnice za djecu koja na maštovit način istražuje koncept uzajamnog poštovanja.

respect-slikovnica



Portal Analitika