Društvo

Kriminolog i profesor na Pravnom fakultetu za Portal Analitika o sve učestalijim dojavama o bombama

Rakočević: Psihološki i propagandni rat s ciljem da se Crna Gora destabilizuje

Prijetnje poprimaju ozbiljne razmjere i znak su za uzbunu. Nedopustivo za ozbiljnu državu. Institucije treba ovo da spriječe, poručuje naš sagovornik

Rakočević: Psihološki i propagandni rat s ciljem da se Crna Gora destabilizuje Foto: Gradski portal
Biljana Roćen-Knežević
Biljana Roćen-KneževićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Crnu Goru u srijedu su uznemirile (srećom, lažne) dojave o bombama u obrazovnim ustanovama širom države. Na adrese više desetina škola i vrtića u 17 crnogorskih opština elektronskom poštom stigla je jeziva prijetnja da su u njima postavljene eksplozivne naprave i da će "gradovi krvariti". Zastrašujuće, meta su, baš kao i nedavno, bili najmlađi. 

Sagovornik Portala Analitika ovim povodom bio je kriminolog, osnivač i rukovodilac studijskog programa Bezbjednost i kriminalistika na Pravnom fakultetu UCG prof. Velimir Rakočević. 

„Kada napadaju najosjetljivije grupe, potpuno je jasno kakve su namjere vinovnika - krajnje nedobronamjerne. Ovdje se radi u jednoj vrsti pravog psihološkog, propagandnog rata, subverzivne djelatnosti protiv naše države i njenih građana, a sve s ciljem da se destabilizuje Crna Gora, naročito njene vitalne strukture“, ocjenjuje Rakočević. 

Napominje da se širenjem panike, odnosno prijetnjama bombama, zapravo želi izazvati osjećaj nesigurnosti, nespokojstva i straha kod građana. 

Znak za uzbunu

Cilj onih koji šalju dojave o bombama, kako smatra naš sagovornik, jeste da se taj strah generiše i tako stvori nepovjerenje u institucije sistema, kako bi se stekao utisak da one ne funkcionišu. 

Dodaje, ipak, i da institucije pod hitno treba da reaguju - odlučnije.

„Ovo je, zaista, već poprimilo ozbiljne razmjere. Sve je učestalije i znak je za uzbunu. Treba, konačno, ovome stati na put. Nevjerovatno je da je toliko škola zatvoreno, da djeca nijesu u školi, te da se i kod njih uvlači strah. To je nedopustivo za ozbiljnu državu. Institucije treba ovo da spriječe“, kategoričan je Rakočević. 

Na pitanje koliko se sveučetsalije prijetnje bombama mogu povezati sa terorizom, Rakočević ističe kako se nada da nije riječ o tome. 

„Terorizam jeste povezan sa izazivanjem straha među građanima, ali kod terorizma je obično namjera da se ugroze vitalne političke, ekonomske, bezbjednosne strukture. I to se najčešće radi iz pobuda čiji je cilj da se naruši bezbjednost države, odnosno njeno ustavno uređenje. Hoću da vjerujem da, ipak, nijesu u pitanju terorističke organizacije ili grupa“, napominje naš sagovornik.

Na djelu kriminalne strukture

Rakočević dodaje da kako je izvjesno da postoje određene grupacije ili pojedinci čiji je cilj izazivanje nestabilnosti u našoj zemlji. 

„Očigledno je da na djelu vidimo određene kriminalne strukture, koje iz različitih razloga pokušavaju da situaciju u Crnoj Gori učine nepodnošljivom. Zbog upornosti i obijesti prilikom izvršenja ovih krivičnih djela radi se očigledno o osobama koje su istrajne da naprave štetu, prvenstveno na psihološkom planu“, pojašnjava Rakočević. 

U cilju pronalaženja eksplozivnih naprava i otklanjanja opasnosti, pripradnici policije izvršili su pregled svih objekata. Srećom, nisu pronađeni sumnjivi ili opasni predmeti, odnosno u svim ustanovama utvrđeno je da se radi o lažnim dojavama. 

„Dobro je što je policija odmah reagovala, čak sam i ranije pozdravio kada su obezbjeđivali određene škole, iako znam da nema toliko kapaciteta da se svima pruži fizička zaštita“, kazao je Rakočević.

Neprocesuiranje prethodnih ohrabruje nove počinioce

Policija, kako je juče saopšteno, za sada ima samo podatak da su prijeteći mejlovi, kojima je dojavljeno da su bombe postavljene u školama i institucijama širom Crne Gore, poslati sa jedne IP adrese i jedne lokacije. Takođe, kako su saopštili, prijetnje nijesu stigle sa iste adrese kao prošlog puta, a prema njihovim saznanjima mejlovi su poslati iz inostranstva. 

No, i dalje ne znaju da li je riječ o, kako kažu, neslanoj šali nekog tinejdžera ili ozbiljnoj kriminalnoj nakani.

Za to vrijeme, iz Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta obavijestili su da djeca mogu da se vrate u školske klupe, a mandatar Abazović poručio kako „nema razloga za paniku“, tj. da „dojave stižu od struktura koje ne žele promjene“. 

Problematično je, ipak, što još uvijek nijesu niti identifikovani niti procesuirani pošiljaoci prethodnih prijetnji bombama. Na to posebno ukazuje naš sagovornik.

„Jako je bitno da vinovnici što prije budu otkriveni i privedeni pravdi, jer to je najbolji način odvraćanja potencijalnih novih izvršilaca ovakvih kriminalnih djela. Kada jedan slučaj nije razotkriven i krivac ostane neprocesuiran, to ohrabruje ostale. Upravo zbog toga što mnoge od ranijih počinilaca nijesmo uspjeli da identifikujemo, sada imamo situaciju da su prijetnje bombama sve učestalije“, ističe Rakočević. 

S druge strane, kategoričan je, to ne znači da treba izazivati paniku među građanima. Time bismo, smatra on, samo išli na ruku vinovnicima. 

„Posebno djecu moramo ohrabiriti da nema razloga da se plaše i da su škole, ipak, njihovo sigurno okruženje. Nikako ne bismo smjeli da podlegnemo tome što hoće da postignu vinovnici ovih kriminalnih aktivnosti. A oni hoće da nas strah parališe, da se institucije blokiraju i da se u državi kreira atmosera beznađa. Ni u težim trenucima nijesmo to dozvolili, pa nećemo valjda ni sad“, zaključio je Rakočević. 

Portal Analitika