Društvo

ŽIVOT U DOBA KORONE: Oni ne mogu poslove da obavljaju od kuće

Rade bez obzira na opasnost od infekcije, naši svakodnevni heroji

Zamislite da svaki dan idete na posao, i strahujete da ćete možda biti zaraženi, a onda se vraćate svojoj kući, djeci, roditeljima, porodici...

Rade bez obzira na opasnost od infekcije, naši svakodnevni heroji Foto: Portal Analitika
Biljana Roćen-Knežević
Biljana Roćen-KneževićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Medicinski radnici, policija, vatrogasci, ali i apotekari, trgovci, pekari, vozači, dostavljači to rade svakodnevno. I oni su heroji današnjice i borbe sa koronavirusom. Oni su naši - svakodnevni heroji.

Zahvaljujući radu svih ovih ljudi, možemo trgovati svježu hranu, kupovati ljekove, hemiju, kretati se čistim ulicama, a na poziv roba stiže do naših domova. Na radnom mjestu provode najmanje osam sati, a zbog trenutne situacije su dodatno oprezni.

Razgovarali smo sa nekima od njih.

Strah za ljude u okruženju

,,Ne plašim se za sebe, već za starije ljude u mom okruženju. Dok radimo, možemo da dođemo u kontakt sa osobom koja ima virus i da se zarazimo, a potom prenesemo i porodici“, kaže Svetlana Đukić, radnica jednog podgoričkog supermaketa.

Napominje da vodi računa o maksimalnoj zaštićenosti, koliko je to uopšte moguće.

“Čuvamo se, nosimo rukavice i maske, trudimo se da ne dodirujemo lice. Prije pauze za kafu ili ručak, dobro operemo ruke. Sve površine temeljno i često čistimo”, objašnjava Đukić.

Pri povratku kući ima precizne ,,rituale“.

,,Čim dođem kući, prvo ulazim u kupatilo, svu robu koju nosim na poslu stavim u mašinu da se opere. Odmah operem ruke, okupam se, dezinfikujem sve što sam nosila na poslu, pa tek ulazim u dnevnu sobu, kod djeteta i muža“, navodi naša sagovornica.

Bez panike, a neki i bez distance

Apotekarka Andrea Lukačević kaže da je na početku bilo više panike, ali da se vremenom navikla na rad u ovim uslovima.

,,Nijesam pretjerano rigorozna. U početku sam prala i naočare i masku svakodnevno. Sada ne, a i čim uđem u kuću, naravno da operem ruke”, podvlači Lukačević.

I dok je grad poluprazan, u prodajnim objektima se rad nastavlja. Građani nerijetko, u strahu od epidemije i nestašice hrane, kupuju i više nego što im je potrebno.

,,Kod potrošača još ima panike, iako mnogo manje nego na početku, ali su prisutni strah i nervoza. Gužve su dosta velike, naročito pred kraj smjene. Ljudi prave zalihe hrane. Imamo dosta posla, robe ne fali, redovno dopunjavamo“ , kaže Žana Bijelić, radnica podgoričkog marketa.

Prilikom trgovine, većina kupaca nosi masku, neki i masku i rukavice, ali ima onih koji čak ne žele da čekaju red, niti poštuju fizičku distancu od dva metra - žale se naši sagovornici.

,,Ima nervoznih potrošača. Nekada su veoma neljubazni, spremni na svađu, ako im kažemo da sačekaju red. Nakon upozorenja, neki sačekaju red i ispoštuju, a ima i onih koji odustanu i odu”, kaže Svetlana Đukić.

Nešto je dugačija, nekako mirnija, situacuija u apotekama. Farmaceutkinja Lukačević kaže da uvijek napominju mušterije da u apoteci može biti samo jedna osoba.

Da grad bude čist

Bez obzira na epidemiju i trenutnu situaciju, gradske ulice su čiste, radnici Čistoće doo redovno odvoze smeće, peru javne površine, skupljaju otpatke… I u ovim danima kada nije lako biti izložen mogućoj infekciji, pokušavaju da rade profesilonalno - možda čak i sa više truda - i nastoje da naš grad bude čist.

Radeći ovaj nimalo lak posao, radnici moraju brinuti i o sopstvenom zdravlju.

,,Radni dan mi počinje u 7 sati i do 14h obavljam svoje poslove. Teže je samo iz razloga malo veće opreznosti a inače sve radimo kao uvijek, da grad bude što čistiji“, kaže Blagoje Starčević, koji u ovoj firmi radi već 23 godine, na poziciji odvoza komunalnog otpada.

On dodaje, da i tokom redovne situacije, mnogo vode računa o ličnoj higijeni: „Kad dođem kući odmah perem ili izvjetrim uniformu, perem ruke i lice… To su neke navike koje i inače imam, a ono što je važno - sjedim kući i ne izlazim osim kad nešto treba. Idem na posao i u trgovinu, ostalo nije toliko bitno da se mora izaći, tako da se trudim da što više budem kući“, objašnjava Starčević, i kaže da im je sada, osim zaštitne uniforme koju inače nosi, firma obezbijedila dodatno rukavice i maske, kako bi se zaštitili na radnom mjestu.

Svi sagovornici Portala Analitika mole sugrađane da poštuju propisane mjere, drže odstojanje, nose maske, ne približavaju se radnicima na kasama više nego što je neophodno i ono najvažnije - da ostanu svojim kućama.

Portal Analitika