"Time" je izume razvrstao po kategorijama, pa je u području tehnologije prvo mjesto izborio novi adut kompanije “Apple” - iPad koji je opčinio milione kupaca širom svijeta. Na pitanje kako “Apple” stalno uspijeva nadmašiti ostatak tehnološke industrije u izumima, "Time" odgovara kako je tajna u stalnom unapređivanju proizvoda, od čega je konkurencija odustala, prenosi biznis.ba.
Transport: Voz na teletinu: Jedan od zanimljivijih pronalazaka na listi svakako je voz na teletinu kompanije “Amtrek”. Voz “Heartland Flyer”, koji povezuje Oklahoma City i Fort Worth kao gorivo koristi biodizel od prerađenog stočnog sala. Ovo gorivo izgara čistije od biodizela baziranog na biljkama, ali je pitanje hoće li imati širu upotrebu izvan Teksasa...
Medicina: Komarci otporni na malariju:Naučnici Univerziteta u Arizoni razvili su genetski modificiranog komarca koji je otporan na parazit “plasmodium”, agens koji izaziva malariju i prenosi se ugrizom. Sljedeći korak koji naučnici planiraju je da se ova nova vrsta komaraca ojača u odnosu na ostale pa da se za desetak godina pusti u prirodu, kako bi u potpunosti potisnula smrtonosne komarce. Osim toga, bivši menadžer “Microsofta” razvio je poseban laser koji spaljuje komarce bez ozljeđivanja drugih živih bića iz njihove okoline. Laser komarce cilja na osnovi veličine i broja treptaja krila, a kada ih nacilja, spaljuje ih u letu.
Bioinženjering: Sintetičke ćelije: Stvaranje života u laboratoriju nije poseban problem za J. Craig Ventera, koji je bio u timu koji je 2001. godine mapirao ljudski genom. Nakon 15 godina mukotrpna rada, on je uspio od hemikalija rekonstruisati genom bakterije koja se uspješno razmnožava. Ovo otkriće moglo bi pomoći u proizvodnji biogoriva i vakcina.
Zelena energija: Podvodni zmaj “Deep Green” : Iako podvodni zmajevi švedske kompanije “Minesto” izgledaju kao igračke za djecu, riječ je zapravo o vrlo korisnim izvorima energije. Budući da je morska voda 800 puta gušća od vazduha, ovi zmajevi koji su pričvršćeni za morsko dno proizvode 800 puta više energije nego što bi radili kada bi se nalazili na površini. Šveđani tvrde kako ovi zmajevi proizvode i do 500 kilovata električne energije i u mirnim vodama.
Moda: Bioodjeća: Profesorica londonskog koledža za umjetnost i dizajn “Saint Martin” Suzanne Lee razvila je materijal koji prave bakterije koje inače od zelenog čaja stvaraju napitak kombuča. Kada provare šećer, ove bakterije proizvode celulozu, koju je moguće pokupiti i osušiti. Od toga je moguće napraviti tkaninu vrlo sličnu koži, a može biti ušivena u majice i kapute. Jedina mana ove tkanine je nedovoljna otpornost na vodu, ali naučnici ističu kako je ipak mnogo bolja od poliestera
Roboti i softver: Lažljivi roboti: Naučniciici Tehnološkog fakulteta u Georgiji razvili su novog robota koji algoritmima prepoznaje sukobe, a onda bira najbolje metode da ih izbjegne, i to ostavljajući lažni trag slanjem pogrešnih poruka i krijući se od neprijatelja. Iako će se ovaj robot najvjerojatnije primjenjivati u vojnim akcijama spašavanja, njegove sposobnosti mogle bi približiti interakciju robota i ljudi.
Vojna industrija: Pištolji na vodu: Pištolji na vodu postali su profesionalno oružje. Vojnici u Afganistanu počeli su koristiti nove vodene pištolje kako bi demontirali nagazne mine. Ove sprave punjene su vodom, ali imaju i eksplozivno punjenje koje prilikom ispaljivanja izbacuje uzak mlaz vode, što uništava metu. Pištolj su razvili naučniici iz Nacionalnog laboratorija u Novom Meksiku. Do sada je za potrebe ratišta u Afganistanu isporučeno 7000 komada ovog oružja.
Film: ‘Avatar’: U području umjetnosti tehnologija je doživjela veću upotrebu nego ikada, a to je posebno vidljivo na primjeru jednog filma. Filmski kritičar "Time-a" kaže kako je u filmskoj industriji godinu obilježio SF-spektakl Jamesa Camerona “Avatar”.