Abiznis
  • Portal Analitika/
  • Abiznis /
  • Prihodi EKIP-a projektovani na četiri miliona eura, uvodi se inspekcijski nadzor u oblasti elektronskih komunikacija

Vlada dala pozitivno mišljenje na plan rada Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost za 2021. godinu

Prihodi EKIP-a projektovani na četiri miliona eura, uvodi se inspekcijski nadzor u oblasti elektronskih komunikacija

Vlada Crne Gore je, 5. novembra, bez održavanja sjednice, dala pozitivno mišljenje na Predlog plana rada s finansijskim planom Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost (EKIP) za 2021. godinu. Kako je najavljeno u vladinom Predlogu mišljenja na plan rada EKIP-a za 2021., Agencija za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost će, nakon usvajanja izmjena i dopuna Zakona o elektronskim komunikacijama, obavljati inspekcijski nadzor u oblasti elektronskih komunikacija. 

Prihodi EKIP-a projektovani na četiri miliona eura, uvodi se inspekcijski nadzor u oblasti elektronskih komunikacija Foto: radiomap.eu
Siniša Goranović
Siniša GoranovićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Takođe, EKIP će tokom 2021. godine sprovoditi niz aktivnosti koje proizilaze iz njenih obaveza utvrđenih Akcionim planom. Najznačajnije aktivnosti biće prenošenje, odnosno transponovanje Direktive (EU) 2018/644 Evropskog parlamenta i Savjeta, koja se odnosi na usluge prekogranične dostave paketa, u regulativu koja uređuje oblast pružanja poštanskih usluga u Crnoj Gori, kako bi se omogućila potpuna primjena relevantnih evropskih standarda u ovoj oblasti.

Vlada nema primjedbi na finansijski plan EKIP-a za 2021. godinu

Uvidom u finansijski plan utvrđeno je da su ukupni prihodi EKIP-a za 2021. godinu planirani u iznosu od 3,99 miliona eura i da su za 7,37 odsto manji u odnosu na plan prihoda za 2020. godinu. Planom je predviđeno da u strukturi ukupnih prihoda Agencije naknade za regulaciju i nadzor tržišta elektronskih komunikacija čini najznačajniji dio ukupnih prihoda (44,88%), naknade za korišćenja radio­ frekvencija, brojeva i adresa (37,64%), na numeraciju i adrese (12,47%), za naknade propisane Zakonom o poštanskim uslugama (4,26%) i ostale naknade i drugi izvori u skladu sa Zakonom (0,75%).

Ukupni rashodi Agencije za 2021. godinu planirani su u iznosu od 3.99 miliona eura. U strukturi ukupnih rashoda Agencije najveće učešće ima stavka koja se odnosi na bruto zarade zaposlenih (45,2 odsto).

Dat je plan investicija za 2021. godinu u iznosu od 0,46 miliona eura, što predstavlja 11,5 odsto u okviru ukupnih planiranih rashoda. Takođe, dat je pregled investicija, projekata, poslova i organizacije konferencija koji će se finansirati iz sredstava iz prethodnog perioda, u iznosu od 0,96 miliona eura.

Plan rada Agencije usklađen sa strategijama razvoja

“Agencija će tokom 2021. godine sprovoditi niz aktivnosti koje proizilaze iz njenih obaveza utvrđenih Akcionim planom. Najznačajnije aktivnosti biće prenošenje, odnosno transponovanje Direktive (EU) 2018/644 Evropskog parlamenta i Savjeta, koja se odnosi na usluge prekogranične dostave paketa, u regulativu koja uređuje oblast pružanja poštanskih usluga u Crnoj Gori, kako bi se omogućila potpuna primjena relevantnih evropskih standarda u ovoj oblasti”, navodi se u vladinom Predlogu mišljenja na plan rada Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost za 2021. godinu.

Plan rada Agencije usklađen je i sa njenim obavezama koje proizilaze iz Strategije razvoja informacionog društva Crne Gore do 2020. godine, odnosno Akcionog plana za sprovođenje Strategije razvoja informacionog društva do 2020. godine., kao i Strategije razvoja poštanske djelatnosti u Crnoj Gori za period 2019- 2023. godine.

“Tokom 2021. godine Agencija će raditi na realizaciji Strategije suzbijanja nasilnog ekstremizma 2020- 2024, Strategije za prevenciju i suzbijanje terorizma, pranja novca i finansiranja terorizma 2019- 2024, kao i Akcionog plana Nacionalnog programa zaštite potrošača. Pored toga, u okviru tekućih aktivnosti, od naročite važnosti je i vršenje stručnog nadzora Agencije u oblasti elektronskih komunikacija i poštanske djelatnosti, pa u tom smislu Vlada podržava kontinuirane aktivnosti Agencije na zaštiti i obezbjeđivanju sigurnosti i integriteta elektronskih komunikacionih mreža i usluga, na sprečavanju i suzbijanju zloupotreba i prevara u pružanju usluga elektronske paste, a posebno na sprovođenju mjera i aktivnosti usmjerenih na zastitu prava i interesa korisnika”, ističe se u vladinom Predlogu mišljenja na plan rada EKIP-a za 2021. godinu i podsjeća da je ove godine pripremljen Predlog izmjena i dopuna Zakona o elektronskim komunikacijama kojim je predviđeno da inspekcijski nadzor u oblasti elektronskih komunikacija vrši Agencija za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost. 

“Agencija će nakon donošenja pomenutog zakona uskladiti svoj rad sa odredbama koje se odnose na inspekcijski nadzor”, konstatuje se u Predlogu mišljenja na plan rada EKIP-a za 2021. godinu. 

Sagledavanjem aktivnosti EKIP-a predviđenih planom rada u vladinom Predlogu mišljenja posebno izdvajaju:

Sistem za prikupljanje i obradu podataka o tržištu elektronskih komunikacionih usluga i tržištu poštanskih usluga

U 2021. godini Agencija će raditi na daljem poboljšanju sistema, u smislu povećanja njegove sigurnosti, povećanja broja automatski generisanih izvještaja, izrade novih upitnika i njegovom prilagođavanju kretanjima na tržištu elektronskih komunikacija, tržištu poštanskih usluga i tehnološkim promjenama, a sve sa ciljem da se svi podaci o tržištu elektronskih komunikacija i poštanskih usluga mogu dobiti iz sistema.

Aktivnosti na sprovođenju Sporazuma o sniženju cijena usluga rominga u javnim mobilnim komunikacionim mrežama u regionu Zapadnog Balkana 

Tokom 2021. godine nastaviće se sprovođenje Odluke EKIP-a u skladu sa potpisanim sporazumom, kojom je predviđeno smanjenje cijena određenih maloprodajnih i veleprodajnih roming usluga. Počev od 1. 7. 2021. godine biće implementirana nova odluka Agencije, a u skladu sa potpisanim Sporazumom, kojom će biti potpuno definisana primjena ,,Roming kao kod kuće" (,,Roaming like at home") režima naplate usluga rominga u državama Zapadnog Balkana sa kojima je Crna Gora potpisala Sporazum.

Razvoj sistema za mjerenje brzine pristupa lnternetu

Agencija će u 2021. godini pratiti rad ovog sistema, održavati ga i raditi na njegovom daljem razvoju, a dobijene podatke koristiti za razne analize u svrhu ispunjavanja svojih regulatornih obaveza.

Praćenje poštovanja principa mrežne neutralnosti (Net neutrality) u Crnoj Gori

U 2021. godini Agencija će pratiti poštovanje principa mrežne neutralnosti, predlagati mjere za njegovo poboljšanje i u slučajevima utvrđene diskriminacije i regulacije mrežnog saobraćaja preduzimati odgovarajuće mjere.

Realizacija mjera iz Akcionog plana za sprovodenje Strategije razvoja informacionog drustva do 2020 . godine

Agencija će i u 2021. godini: prikupljati podatke potrebne za proračun strateskih indikatora; Učestvovati u realizaciji preporuka iz Plana migracije na protokol 1Pv6 u Crnoj Gori, koji je urađen u 2019 . godini, u skladu sa svojim nadležnostima, koji će u 2021. godini obuhvatati i organizovanje radionice o uvođenju 1Pv6 u Crnoj Gori; nastaviti sa radom na identifikaciji područja bez adekvatne ili bez bilo kakve dostupnosti širokopojasnog pristupa, u kojima operatori nemaju ekonomski interes (ruralna i slabo naseljena područja) da razvijaju mreže, preko mapiranja dostupnosti širokopojasnog pristupa i mapiranja NGA mreza i LTE radio baznih stanica; edukovati korisnike u vezi sa širokopojasnim pristupom internetu.

Uvođenje digitalnog radija u Crnoj Gori

Tokom 2021 . godine planira se nastavak aktivnosti svih aktera uključenih u relevantne segmente procesa uvođenja digitalnog radija, a u tom smislu Agencija će nastaviti aktivnosti započete tokom 2020. godine s posebnim fokusom u 2021 . godini na potrebna prilagođavanja regulatornog okvira u okviru daljeg rada međuresorskih radnih grupa kao i na osnovu nadležnosti Agencije koje proizilaze iz Zakona o elektronskih komunikacijama.

Sprovođenje postupka dodjele raspoloživih radio-frekvencija za MFCN sisteme

U prvoj polovini 2021. godine Agencija će pripremiti dokumentaciju za javno nadmetanje s predlogom strategije dodjele raspoloživih radio-frekvencija za MFCN sisteme, ključnih elemenata dodjele, formata javnog nadmetanja i pravila postupka, koji će biti predmet javnih konsultacija. Nakon toga, Agencija planira da pokrene postupak javnog nadmetanja za dodjelu odobrenja za korišćenje radio­ frekvencija za realizaciju javnih mobilnih elektronskih komunikacionih mreža u IV kvartalu 2021. godine i da dodijeli odgovarajuća odobrenja krajem 2021 . godine i početkom 2022. godine.

lzrada dokumenta Smjernice za autorizaciju 5G baznih stanica sa aspekta EM zračenja

Agencija planira da tokom 2021 . godine obezbijedi izradu stručno-naučnog dokumenta koji će Agenciji pružiti smjernice za procjenu u kojim scenarijima je instalacija 5G baznih stanica moguća bez detaljnih analiza, u kojim scenarijima je potrebno sprovesti detaljne analize i na koji način, a u kojim situacijama nije moguća instalacija 5G bazne stanice na planiranoj lokaciji.

Obezbjeđenje numeričkih resursa za komunikaciju između mašina - M2M

U toku 2021. godine biće nastavljeno praćenje potrebe za numeričkim resursima za M2M i u slučaju potrebe biće pripremljen predlog mjera za obezbjeđenje odgovarajućih regulatornih uslova i odgovarajućih numeričkih resursa.

Analiza relevantnih tržišta i praćenje implementacije regulatornih obaveza nametnutih operatorima sa znacajnom tržišnom snagom

Agencija ce tokom 2021. godine sprovesti drugi krug analiza relevantnih tržišta u skladu sa Odlukom Agencije o relevantnim tržištima. Takođe, Agencija će pratiti implementaciju regulatornih obaveza nametnutih operatorima sa značajnom tržišnom snagom na navedenim tržištima, kao i na drugim relevantnim tržištima u kojima su na osnovu prethodno sprovedenih analiza tržišta operatorima sa značajnom snagom na tržištu nametnute regulatorne mjere.

EKIP će tokom 2021. godine, u saradnji sa izabranim konsultantom, pristupiti razvoju troškovnih modela po ,,bottom up" LRIC metodologiji, koji regulatorima omogućava da odrede troškovno orijentisane cijene regulisanih usluga.

Agencija će u 2021. godini, u saradnji sa izabranim konsultantom, pristupiti pripremi metodologije i modela za ,,Margin squeeze". Tokom 2021. godine nastaviće se dalje aktivnosti u cilju realizacije inicijative za sniženje cijena međunarodne terminacije.

EKIP će u toku 2021. godine nastaviti aktivnosti na praćenju implementacije vođenja odvojenog računovodstva i obračuna neto troška obavljanja univerzalne poštanske usluge.

Portal Analitika