Scena

Podgorica s Dalijem bliža kulturnim centrima Evrope

Izvor

U prepunom prostoru podgoričkih Muzeja i galerije od subote je izloženo više od 200 radova koje čine opus Božanstvena komedija i Biblia sacra.

- „Božanstveni svjetovi Salvadora Dalija“ je jedan događaj koji je pobudio interesovanje u stučnoj i široj javnosti. Srećni smo što smo domaćini ovakve izuzetne izložbe, jer je to jedinstvena prilika da se na jednom mjestu vide dva vrlo značajna ciklusa Dalijevog grafičkog stvaralaštva – 106 litografija iz ciklusa Biblia sacra i 100 iz ciklusa Božanstvena komedija. Ovdje se nalazi i više dekompozicija grafika iz ciklusa Božanstvena komedija, gdje se vidi kompletan postupak kako nastaje litografija, jedna od tehnika kojom se Dali služio – pojasnila je aktuelnu postavku Petrica Duletić, kustoskinja izložbe i dodala kako likovna publika na jednom mjestu može vidjeti „spektar Dalijevog tumačenja Danteovog djela i Biblije“.

Manifestaciju koju u Muzejima i galerijama organizuje podgorička firma Analytica Consulting u saradnji sa slovenačkom galerijom „Deva Puri“, okupila je brojne zvanice, među kojima, ipak, nije bilo zvaničnih predstavnika Ministarstva kulture. Jedan od članova diplomatskog kora u Crnoj Gori, ambasador Republike Slovačke u Crnoj Gori František Lipka, kazao je da koristi svaku priliku da obiđe izložbe u Podgorici.

- Ovog puta sam iskoristio priliku da dođem i vidim Dalijeve crteže, ilustracije, jer uvijek uživam u njegovom umjetničkom djelu. Bio je umjetnik koji je obilježio razvoj modernog slikarstva u svijetu. To je čovjek - neograničene mašte i posebno je uživanje pratiti neke njegove linije mašte, snove koji su ostvareni kičicom i perom. Treba pohvaliti Muzej i organizatore da su doveli ovu izložbu. Mislim da će mnogi Podgoričani i Crnogorci uživati isto kao ja - s oduševljenjem je izjavio Lipka.

Likovna kritičarka Nataša Nikčević smatra da je otvaranje ovakve izložbe „rijetka prilika da se vide djela jednog od izuzetnih umjetnika 20. stoljeća“.

- Ono što bih i ja akcentovala jeste nevjerovatna Dalijeva imaginacija i virtuoznost. Uz to, nadam da se ovog puta forsira ono što smo imali prilike da vidimo samo jednim Karavađovim „Narcisom“, kapitalnim remek-djelom, da Podgorica i Crna Gora, ipak, nijesu periferija kada su kulturna događanja u pitanju. I nadam se da će ovakvi umjetnički hepeninzi biti još češći.

Nikola Vujošević, poznati podgorički slikar, takođe potcrtava značaj prezentovanja djela Dalija i Karavađa u njegovom rodnom gradu, i podsjeća:

- Ovakva izložba takođe pokazuje njegovu genijalnost, ali to nije ravno doživljaju kada bi mogli da vidimo njegova čuvena, velika platna. Ovo je izuzetno vrijedno i jasno govori da se radi o ličnosti koja je u likovnoj umjetnosti 20. vijeka pri samom vrhu. Dobro je poznato ko je Salvador Dali i ovoliko prisustvo, koje mislim da će potrajati i u narednim danima. Uostalom, ova izložba je jedna od onih rijetkih koje su se na ovim prostorima organizovale i organizatorima treba odati priznanje. Cijeli događaj je značajan i za Podgoricu, jer će ovom izložbom ona ući u tokove umjetnosti i likovnih događaja na širem području.

Slikar Mihail - Milo Pavlović, koji se usavršavao u Francuskoj i Španiji, zemljama u kojima je Dali živio i stvarao, dodaje zbog čega je ova izložba, svakako, oktrovenje za Podgoricu i Crnu Goru.

- Meni je posebno drago što Crna Gora prvi put ima ovakvu izložbu jednog francuskog, odnosno španskog velikog umjetnika. Ja sam sa ovim opusom upoznat ranije, dok sam boravio u Španiji i Francuskoj. Međutim, vidjeti ga ovdje predstavlja zaista izvanredan događaj.

Još jedan slikar, Igor Rakčević, aktuelni predsjednik Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore, na kraju je skrenuo pažnju na još jedan aspekt izložbe – onaj organizacioni.

- Jako mi je drago što je Podgorica najzad doživjela tu čast da ima jednog velikana likovne umjetnosti, jer Salvador Dali to jeste. Ono što me takođe raduje jeste konačno partnerstvo između jakih firmi i kulturnih organizacija, što se prvi put pokazalo na nedavnoj godišnjoj izložbi ULUCG u Umjetničkom paviljonu, a sada i ovdje. Čini mi se da je to nešto što bi trebalo da nas raduje, kao i činjenica da takva „koalicija“ postaje zastupljena. I to jeste nešto što će crnogorsku kulturu, u jednom dijelu, napraviti održivom.

Podsjećamo, izloženo je 100 grafičkih ilustracija Božanstvene komedije iz 1964. godine, zatim 106 grafika iz 1967. godine iz ciklusa Biblia sacra, 70 grafičkih listova na kojima je predstavljena dekompozicija drvoreza nekoliko grafika iz Božanstvene komedije, šeset knjiga prvog, originalnog izdanja Božanstvene komedije i markice sa Dalijevim grafikama koje je štampala italijanska vlada povodom 700 godišnjice Danteovog rođenja. Posjetioci će moći da pogledaju djela svakog dana osim ponedjeljkom, od 10 do 20 časova. Cijena ulaznice je 2,5 eura, odnosno 1,5 euro za studente i đake.

Organizaciju programa su pomogli Atlas fondacija, Erste banka, Hipotekarna banka, NLB Montenegro banka, 13. jul - Plantaže, Aqua Monta i Vapor.

K.J.

23dali3

23dali623dali523dali4

23dali2


Portal Analitika