Zdravlje

Pametno do preplanulog tena

Izvor

 

 

Volite preplanuli ten? Uživate u sunčanju? Ne treba da uskrate sebi radosti ljeta, ali sa suncem treba da postupate pametno. Uz nekoliko zaštitnih mjera imaćete lijep, tamni ten, ali bez posljedica po zdravlje.

Uprkos svim upozorenjima o njegovoj štetnosti, bez sunca ne možemo. Budući da smo meteoropate, na naše raspoloženje itekako utiče činjenica je li sunčan ili oblačan dan, a osim za podizanje raspoloženja, sunce je zaslužno i za fizičko zdravlje. Bez njegovih UVB zraka organizam ne može da proizvede vitamin D.

sunce02Svima bitan vitamin D: Opšte je poznato da vitamin D štiti od osteoporoze i lomova kostiju, infektivnih oboljenja kao što su grip i upala pluća, ali i od dijabetesa tipa 1 kod djece i kardiovaskularnih bolesti. Prema najnovijim, ali još nedovoljno istraženim

spoznajama, njegov manjak se dovodi u vezu s većom vjerojatnoćom mogućnosti kancerogenih oboljenja.

Zato bi od jeseni do proljeća svakodnevno trebalo da lovimo škrte sunčane zrake barem 10 minuta u podne, a tokom ljetnih mjeseci dva-tri puta sedmično i onda se zaštititi svim dostupnim sredstvima. Jer nema toga ljekara koji bi vam radi akumulacije vitamina D preporučio da rizikujete crvenilo kože, a kamoli opekotine.

Preporuka ljekara je da tokom ljetnih mjeseci barem pola sata prije izlaska nanesete svoj preparat za zaštitu od sunca kako bi koža mogla da ga upije. I da ne izlazite na sunce bez šešira, majice i naočara za sunce, a i tada je bolje da se držite hlada. Evo još savjeta za zdravo tamnjenje bez kobnih posljedica.

sunce05

Priprema kože: Prije izlaganja suncu, kožu valja dobro pripremiti. To ne znači odlazak u solarijum, nego dobar piling i čišćenje. Priprema je važna, jer uklanja mrtve ćelije epitela, pojačava cirkulaciju i podstiče regeneraciju kože. Nakon pilinga, kožu valja namazati kremama koje sadrže vitamin C, A i E, kao i konezim Q10. Takve kreme kožu će dobro hidrirati i povećati njezinu elastičnost.

Bez sunca između 11 i 16 sati: Najintenzivnije štetno zračenje je u vremenu od 11 do 16 sati. Stoga u to vrijeme valja izbjegavati izlaganje suncu. Koliko god bile jake zaštitne kreme, od nekih štetnih utjecaja u ovih pet sati tijekom dana neće vas zaštititi. Jedina je zaštita da u tom vremenu u potpunosti izbjegavate sunčanje.

sunce03Tečnost i lagana hrana: Kako ne bi došlo do dehidracije, važno je da pijete puno tečnosti. Stručnjaci kažu - ne manje od dva litra dnevno. Najbolji su voda i prirodni sokovi. Uz to dobro pripazite i na prehranu. Neka bude lagana, s puno voća i povrća. Organizam će tako biti spremniji za izazove vrućina i sunca.

Zaštite nikad dosta: Ne treba posebno napominjati da su kreme za sunčanje nužnost. Najbolje je koristiti one sa što višim zaštitnim faktorom. Iako se na prvi pogled čini suvišnim dodatno objašnjavati koliko zaštitnog sredstva treba nanijeti, istraživanja pokazuju da je većina veoma škrta. Kada kreme, mlijeko i losione sa zaštitnim faktorima nanosimo željeni efekat je moguć samo ako prilikom svakog mazanja odrasla osoba potroši petinu uobičajenog zaštitnog proizvoda. Ako tome dodamo preporuku da bi svaka dva sata trebalo da obnavljamo naneseni sloj, ispada da sunčanje baš i nije jeftino. Dakle, ako želite da prođete jeftino i ostanete zdravi, jednostavno prestanite da se pojavljujete na suncu između 10 i 16 sati.

Visoki zaštitni faktori: Ne treba posebno napominjati da su kreme za sunčanje nužnost. Najbolje je koristiti one sa što višim zaštitnim faktorom. Međutim, ni one nisu svemoćne, pa ih valja nanositi svaki put kada izađete iz vode i u pravilu svaka dva sata, neovisno jeste li se kupali ili niste. Naime, s vremenom se aktivni sastojci kreme počinju raspadati, pa je zato važno da se što češće mažete.

sunce04

Zaštitite i oči: Mnogi za vrijeme sunčanja ne razmišljaju o vlastitim očima, ali i njih je važno zaštititi. Kvalitetne sunčane naočare koje štite od UV-zračenja su imperativ! Bilo bi dobro i da na glavi imate šešir sa širim obodom. Nekvalitetne naočare bez UV zaštite mogle bi skupo da vas koštaju, a zdravlje ipak treba da bude na prvom mjestu.

Njega nakon sunčanja: Briga za kožu ne završava se odlaskom sa plaže. Važno je da se nakon sunčanja i kupanja istuširate. Nakon toga, kožu namažite hidratantnom kremom bogatom vitaminima. Na taj način koža će sačuvati vlagu i elastičnost.

(Preuzeto: T Portal)

Portal Analitika