Sci/Tech

U Južnoj Koreji

Novi rekord: Naučnici 48 sekundi održavali temperaturu od 100 miliona stepeni

Naučnici u Južnoj Koreji uspjeli su, tokom eksperimenta nuklearne fuzije, srušiti rekord u održavanju temperature od 100 miliona stepeni Celzijusa, sedam puta toplije od Sunčevog jezgra. Kažu da je to važan korak za razvoj tehnologije koja bi trebala omogućiti komercijalno korištenje fuzije.

Novi rekord: Naučnici 48 sekundi održavali temperaturu od 100 miliona stepeni Foto: EPA
Portal AnalitikaIzvor

Nuklearna fuzija nastoji replicirati reakciju koja se događa na Suncu i drugim zvijezdama spajanjem dvaju atoma kako bi se oslobodile ogromne količine energije. Često se naziva svetim gralom čiste energije, piše CNN.

"Ovo nije bilo lako dokazati"

Proces najčešće uključuje reaktor u obliku krafne s rupom u sredini, a u kojem se vodik zagrijava do iznimno visokih temperatura kako bi se stvorila plazma.

Plazma visoke temperature i visoke gustoće, u kojoj se reakcije mogu odvijati dugo, vitalna je za budućnost reaktora nuklearne fuzije, rekao je Yoon Si-woo, direktor KSTAR istraživačkog centra pri Korejskom institutu za fuzijsku energiju (KFE).

Održavanje ovako visokih temperatura "nije bilo lako dokazati zbog nestabilne prirode visokotemperaturne plazme, rekao je za CNN, zbog čega je ovaj nedavni rekord toliko značajan.

KSTAR, KFE-ov uređaj za istraživanje fuzije koji se naziva "vještačkim suncem", uspio je održati temperaturu plazme od 100 miliona stepeni Celzijusa 48 sekundi tokom testova između decembra 2023. i februara 2024, oborivši rekord od 30 sekundi postavljen 2021. godine.

Naučnici s KFE-a rekli su da su uspjeli produžiti vrijeme podešavanjem procesa, uključujući korištenje volframa umjesto ugljenika u "preusmjerivačima" koji izvlače toplotu i nečistoće nastale reakcijom fuzije.

Cilj je do 2026. doći do 300 sekundi

Konačni cilj je da KSTAR bude u stanju održati temperaturu plazme od 100 miliona stupnjeva tokom 300 sekundi do 2026, što je kritična tačka, rekao je Yoon Si-woo.

Ono što naučnici rade u Južnoj Koreji poslužiće razvoju Međunarodnog termonuklearnog eksperimentalnog reaktora u južnoj Francuskoj, poznatog kao ITER, najvećeg takvog reaktora na svijetu čiji je cilj dokazati izvedivost fuzije.

KSTAR-ov rad biće od velike pomoći da se na vrijeme osiguraju predviđene performanse u radu ITER-a i da se unaprijedi komercijalizacija fuzijske energije, rekao je Yoon Si-woo.

Portal Analitika