Abiznis
  • Portal Analitika/
  • Abiznis /
  • Novi nacionalni stadion, istočna tribina, atletski stadion, dvorana za borilačke sportove, olimpijska kuća...(II)

Strateški plan razvoja Podgorice

Novi nacionalni stadion, istočna tribina, atletski stadion, dvorana za borilačke sportove, olimpijska kuća...(II)

Glavni grad planirao je da u narednih pet godina radikalno poboljša sportsku infrastrukturu. U saradnji sa nadležnim sportskim institucijama i Ministarstvom sporta, planirao je izgradnju Nacionalnog stadiona na Starom aerodromu, posebnog atletskog stadiona, dvoranu za borilačke sportove ali i dugo najavljivanu Istočnu tribinu Stadiona pod Goricom.

Novi nacionalni stadion, istočna tribina, atletski stadion, dvorana za borilačke sportove, olimpijska kuća...(II) Foto: Ilustracija: Flickr/Alexknip
Predrag Zečević
Predrag ZečevićAutor
Portal AnalitikaIzvor

NACIONALNI STADION NA STAROM AERODROMU

Na Starom aerodromu je, shodno Strateškom planu razvoja Podgorice do 2025. godine, planirana izgradnja nacionalnog stadiona koji će zadovoljiti najsavremenije potrebe i standarde za ovako velike sportske objekte.

Fizibiliti studija će pokazati vrijednost investicije (radi se o desetinama miliona eura) ali i kapacitet Nacionalnog stadiona koji sigurno neće niti ispod 15.000 mjesta.

Cilj izgradnje Nacionalnog stadiona je da se dobije objekat koji će pružati mogućnosti održavanja mnogobrojnih manifestacija kako sportskih tako i kulturnih.

Biće projektovan po najvišim standardima FIFA i UEFA za održavanje međunarodnih fudbalskih utakmica ali i drugih soprtskih događaja na otvorenom, kao i kulturnih dešavanja kao što su koncerti velikih svjetskih i domaćih zvijezda. Time se stiču uslovi da nakon završetka izgradnje stadion bude sertifikovan kao objekat visokog ranga za zadati kapacitet.

„U današnje vrijeme pored atraktivnosti, postoje i zahtjevi za ekonomskom isplativošću investiranih sredstava. S toga pristup projektovanju ovog stadiona podrazumjeva da i u danima kada se ne odvijaju sportski i kulturni događaji, da isti bude mjesto svakodnevnih okupljanja, mjesto za rekreaciju, zabavu i odmor a da zatvoreni korisni prostori stadiona budu maksimalno iskorišćeni, tako da u isto vrijeme predstavljaju i centar dešavanja kada na programu nisu sportski i kulturni događaji“, navode autori Strateškog plana.

Imajući u vidu da se ubrzo očekuje početak izgradnje istočne tribine Gradskog stadiona, čijim se završetkom stvaraju još bolji uslovi za odigravanje reprezentativnih i međunarodnih klupskih utakmica, u prvoj fazi priprema izgradnje Nacionalnog stadion neophodno je izraditi Studiju izvodljivosti sa idejnim rješenjem.

„Koja zahtijeva rješavanje planskih, imovinskih i ekonomskih pitanja kojima treba pristupati studiozno i sistemski, jer se radi o dokument na osnovu kojeg će moći da se raspiše tender za odabir najbolje ekonomske ponude za izgradnju stadiona“, navodi se u Planu.

IZGRADNJA ISTOČNE TRIBINE GRADSKOG STADIONA

Glavni grad ponovo je aktivirao pomalo zaboravljeni projekat izgradnje Istočne tribine gradskog stadiona.

Trenutno, na Gradskom stadionu Podgorica se održavaju utakmice fudbalske reprezentacije Crne Gore, i domaće i međunarodne klubske utakmice.

Za utakmice koje se održavaju pod okriljem FIFA I UEFA moraju se ispoštovati visoki standardi koje objekat Gradskog stadiona mora zadovoljiti. Shodno tome, neophodno je završiti izgradnju istočne tribine u što kraćem roku.

U toku je izrada projektnog zadatka. Nakon izrade Glavnog projekta definisaće se iznos sredstava i izvor finansiranja, ali je sigurno da neće biti ispod desetak miliona eura.

Kad je napravljen gradski stadion 1945. godine kapacitet mu je iznosio 7.000 mjesta. Nekoliko puta je renoviran, a prema zvanuičnim podacima trenutni kapacitet stadiona je 11.264 mjesta. Rekordna posjeta je zabilježena 1975. godine kada je utakmici Budućnost – Hajduk prisustvovalo čak 20.000 gledalaca.

DVORANA ZA BORILAČKE SPORTOVE

Glavni grad je prepoznao i potrebu razvoja borilačkih sportova kroz izgradnju dvorane za tu vrstu sporta.

U cilju stvaranja adekvatnog ambijenta za razvoj i unapređenje borilačkih sportova u Podgorici, planirana je izgradnja Dvorane za borilačke sportove sa pratećim sadržajima.

Sala za borenja biće u službi razvoja tekvonda, džudoa, boksa, karatea i ostalih borilačkih sportova.

Projektovana vrijednost dvorane je 800.000 eura, a biće finansiran iz Budžeta Glavnog grada Podgorice.

IZGRADNJA ATLETSKOG STADIONA 

Atletika je polazište i temelj za sve ostale spotove. Da bi crnogorska atletika imala još bolje rezultate i nastavila sa trendom uspjeha potrebno je izgraditi atletski stadion u Podgorici, najvjerovatnije na Starom aerodromu.

„Crna Gora kao zemlja sa malim brojem stanovnika, a posebno brojem atletskih klubova i gotovo zanemarljivom bazom ima odlične rezultate kada je u pitanju kraljica sportova. Ti benefiti su neprocenjivi jer će atletsku stazu koristiti i najmlađi, predškolci koji će na tom mjestu moći da nauče prve sportske korake, a naravno i svi sportisti, kako u pojedinačnim tako i ekipnim sportovima, jer će moći da sprovode kondicione pripreme“, navodi se u Strateškom planu razvoja Podgorice do 2025. godine.

Partneri na ovom projektu biće Glavni grad, Atletski savez Crne Gore i privatno-javni partner, a vrijednost atletskog stadiona je procijenjena na dva miliona eura.

OLIMPIJSKI PARK

U Strateškom planu našla se i izgradnja olimpijske kuće u okviru olimpijskog parka.

Olimpjska kuća imala bi površinu 1.000m2 i bila bi na tri sprata. Na prvom spratu nalazio bi se Olimpijski muzej, na drugom spratu multifnkcionalne sale za sastanke, skupštine itd a na trećem spratu kancelarije. Svi sadržaji bili bi na raspolaganju nacionalnim savezima. Olimpijska kuća imala bi svoj parking i svoje dvorište i iznosu od 2.000m2.

Potreba je svakog ozbiljnog društva koje baštini sport i njegove izvorne vrijednosti je da ima svoj kutak, mjesto koje će slaviti crnogorski sport, inspirisati generacije koje dolaze i okupljati građane, sportiste, klubove i nacionalne saveze.

„Izgradnjom Olimpijskog parka, sa Olimpijskom kućom i pratećim sadržajima Glavni grad Podgorica i Crna Gora jasno pokazuju svoju opredijeljenost da ulaganjem u sport podstiču razvoj cjelokupnog društva“, piše u Planu.

Procjena COK-a je da bi vrijednost radova iznosila oko 1,5 miliona eura. Prije svega neophodno je definisati prostor na kojem će se graditi Olimpijska kuća a zatim pristupiti izradi neophodne planske dokumentacije.

Glavni grad započeo je rekontrukciju Stadona malih sportova, pa bi u već izgrađeni bazen, i navedene projekte stvorio vrlo dobre uslove za razvoj sporta u Crnoj Gori.

Portal Analitika