Sci/Tech

Naučnici otkrili oluje koje stvaraju antimateriju

Izvor

Za posmatranje ove oluje širom planete, Nasini stručnjaci koristili su Fermijev svemirski teleskop sa gama-zracima. Ovaj teleskop omogućio je istraživanje zemaljskih fleševa gama-zraka (TGF), do kojih dolazi kada se dešava eksplozija energije antimaterije unutar oluje.

Procjenjuje se da se oko 500 TGF pojavljuje dnevno širom planete, ali većina ostane neprimijećena i nijedna nije do sada bila proučavana.

Istraživači se nadaju da će studija baciti više svijetla na teoriju da čitav univerzum antimaterije postoji uporedo sa našim univerzumom.

okantimaterijadvaDžozef Dvajer sa Floridskog tehnološkog instituta u Melburnu kaže: “Iako Fermi nije mogao vidjeti oluju, teleskop je bio sa njom povezan preko magnetnog polja. TFG proizvode elektrone i pozitrone velike brzine, koji potom napuštaju Zemljino magnetno polje i udaraju u teleskop.”

Majkl Brigs, sa Univerziteta u Alabami, objašnjava: “Ovi signali predstavljaju prvi direktan dokaz da oluje proizvode snopove čestica antimaterije”.

Naučnici su dugo pretpostavljali da TGF nastaju u jakim električnim poljima u blizini gornjih slojeva oluje. Pod odgovarajućim uslovima, kažu naučnici, polje postaje dovoljno jako da privuče bujicu elektrona. Dostižući gotovo brzinu svjetlosti, elektroni velike energije ispuštaju gama-zrake prilikom njihovog odbijanja o molekule vazduha. U normalnim uslovima, ovi gama zraci detektuju se kao odblesci zemaljskih gama-zraka.

 

 

Portal Analitika