Sci/Tech

NASA otkrila plan o kolonizaciji Marsa

Izvor

Zvaničnica NASA-e potvrdili su da su u toku testovi kako bi se ustanovili da li bi astronauti mogli da budu trajno poslati na crvenu planetu ili njene mjesece, gdje bi osnovali ljudske kolonije.

Misiju vrijednu više milijardi funti, nazvana "Stogodišnji svemirski brod" (Hundred Years Starship), pokrenuo je jedan od glavnih istraživačkih centara NASA-e "Ejms", baziran u Mofet fildu u Kaliforniji.

Zvaničnici Agencije za napredne odbrambene istraživačke projekte (DARPA) u Pentagonu takođe su umiješani u ovaj projekat kolonizacije. Portparol DARPA rekao je da će polovinom 2011. biti iznijeto više detalja o misiji.

Prve procjene pokazuju da će ova misija, koja je "tek započela", koštati više od sedam milijardi funti, a cilj bi mogao da bude dostignut do 2030. godine.
Naučnici su od vlade dobili 600.000 funti, uključujući 100.000 funti od NASA-e, da započnu sa istraživanjem ideje, navode američki mediji, prenosi Blic.

Pit Vorden, direktor "Ejmsa", potvrdio je planove NASA-e na konferenciji u San Francisku proteklog vikenda.

"Ljudski svemirski program sada je stvarno uperen ka naseljavanju drugih svjetova. U roku od nekoliko godina vidjećemo prvi pravi prototip svemirskog broda koji će nas prenositi između svjetova", istakao je on.

Za takvo svemirsko putovanje dobrovoljcima će trebati oko devet mjeseci da krenu na misiju sa koje se nikada neće vratiti na Zemlju. Ovo je zato što bi troškovi povratka astronauta na matičnu planetu učinili projekat nevjerovatno skupim.

Vorden priznaje, međutim, da ne zna kako će se ta misija odvijati u stvarnosti.
"Kako se živi na drugom svijetu? Nemam pojma", rekao je on. "Ako ste konzervativni, brinućete da li će nas to ubiti, ako ste liberalni, brinućete da li ćemo mi ubiti to".


"Mislim da stvari poput sintetičke biologije imaju mnogo potencijala za tako nešto. Bolje nego da pravimo okolinu na Marsu prema Zemljinoj, zašto ne bismo modifikovali život, uključujući ljudski genom, kako bi bio bolje prilagođen Marsu?" upitao je Vorden.

Portal Analitika