Sastavljen je od karbonskih nanocjevčica koje su uzgojene na titanijumu. Cjevčice su šuplje i oko 10.000 puta tanje od ljudske kose, prenosi Blic.
Kada se usavrši proizvodnja, novi materijal biće korišten za prekrivanje unutrašnjosti kamera i teleskopa u svemiru.
Ti uređaji trenutno koriste NASA-inu boju Z306, nevjerovatno crnu boju koja smanjuje zagađivanje fotonima tako što upija svijetlo koje se odbija po unutrašnjosti objektiva i kamere.
Iako je i institut iz Njujorka došao do sličnog otkrića, ovaj projekat nudi materijal koji je ujedno i dovoljno robustan za korišćenje u svemiru. Međutim, "Z306" nije dovoljno crna. Oko 40 odsto podataka iz svemirskih kamera praktički je neupotrebljivo, upravo zbog zagađenosti svijetlom.
Sa novom zaštitom promijeniće se i način kako vidimo svemir. Novi materijal upija 99,5 odsto svijetla, koje zatoči u malenom međuprostoru između cjevčica.
Osim boje otkriven je i novi materijal na kojem se nanocjevčice uzgajaju - umjesto gvožđa korišćen je titanijum. Takav sloj nakon obrade bolje drži nanocjevčice, koje bi se inače lako otkinule.
Proizvodnja samo što nije završena, a NASA razmatra i mogućnost upotrebe u ostalim projektima, kao što je ORKA - uređaj za mjerenje fotosinteze u moru.