Zdravlje

Namirnice koje zamjenjuju meso

Izvor


Sadrže čak 91 odsto vode, imaju mineralne sastojke, a posebno kalijum, kalcijum, fosfor, gvožđe, magnezijum i vitamin B2, D i C, kao i celulozu.



Međutim, biološki su posebno vrijedne zbog bjelančevina koje sadrže važne aminokiseline.



Zanimljivo je da svježe pečurke posjeduju dva odsto bjelančevina, a sušene 22! Ipak, sa pečurkama u ishrani trebalo bi da budu oprezne osobe sa stomačnim tegobama, jer se njihove bjelančevine teže vare, ali su zato odlično sredstvo protiv holesterola i pročišćavaju krv.



Konzumiranje 100 grama pečuraka dnevno tokom sedam dana, snižava nivo holesterola za čak 12 odsto, pokazale su naučne studije.



Grupa ispitanika koja je za isto vrijeme jela oko 60 grama putera dnevno, povećala je holesterol za čak 14 odsto.



A kontrolna grupa, koja je jela istu količinu maslaca sa 100 grama pečuraka, smanjila je holesterol za četiri procenta.



Osim pečuraka, žitarice su takođe dobra zamijena za meso. Predstavljaju važan izvor kompleksnih ugljenih hidrata, biljnih bjelančevina, dijetetskih vlakana i vitamina. Budući da bjelančevine žitarica oskudijevaju esencijalnim aminokiselinama, trebalo bi ih kombinovati sa bjelančevinama životinjskog porijekla kao što su jaja, mlijeko i mliječni proizvodi.



Blagodeti dijetetskih vlakana (mekinje) kao dobrog regulatora probave poznate se od davnina, ističu nutricionisti. Ali, ni sa njima ne treba pretjerivati, jer celuloza, zbog fitinske kiseline, ometa apsorpciju gvožđa, kalcijuma, cinka i bakra. Najbolje je zato da se unose zajedno sa mlijekom.



Voće zbog važnih hranljivih i zaštitnih sastojaka važno je da u ishrani bude zastupljeno tokom cijele godine. Voćni i grožđani šećer organizmu daju veliku energetsku vrijednost. Zbog visokog sadržaja vitamina C, A i B, voće ima i ljekovito dejstvo, pa ga je najbolje koristiti u svježem obliku, bez termičke obrade.

tekst i foto: Novosti.rs

Portal Analitika