Društvo

Vremeplov: 2. oktobar 1831.

Na današnji dan: Formiran odred Perjanici

Danas je Dan policije Crne Gore, a obilježava se uz podsjećanje na formiranje odreda Perjanici koje s dogodilo na današnji dan prije 190 godina.

Na današnji dan:  Formiran odred Perjanici Foto: Wikimedia Commons
Vremeplov Analitike
Vremeplov AnalitikeAutor
Portal Analitika - ArhivaIzvor

U cilju modernizacije crnogorske države, jačanja i usavršavanja organa državne vlasti, na opštecrnogorskom zboru održanom na Cetinju, odlučeno je da se formira nova sudsko-upravna vlast i njeni izvršni organi. Iz redova ranijeg Praviteljstva suda crnogorskog i brdskog i Centralnog vijeća izabran je Praviteljstvujušči (upravljajući) senat crnogorski i brdski, poznat u narodu kao Velji sud, koji je u početku činilo 16 glavara na čelu sa Ivanom Vukotićem kao prezidentom i Matijom Petrovićem kao viceprezidentom.

Obavljao je najvišu zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast. Pored Senata, formirane su i dvije službe – Gvardija, neka vrsta policije od 156 članova, kojom su komandovali Stevan Perkov Vukotić i Grujica Lopičić, i perjanička služba od osam članova, koja je predstavljala Njegoševu tjelesnu gardu i stajala na usluzi predsjedniku Senata.

Pripadnici Crnogorske garde su za svoj posao dobijali plate, a imali su ne samo vojno-policijska ovlašćenja, već izvjesne sudske kompetencije da obavljaju umir krvi među Crnogorcima, da rješavaju raznorazne sporove, te izriču presude za manje prestupe. Iz nje je krajem 19. vijeka izrasla Crnogorska policija. Danas je 2. oktobar Dan policije.

Ovo je treći put da se u Crnoj Gori osniva Gvardija (garda). Prvi put je osnovao Šćepan Mali, a drugi Petar Prvi Petrović. Sada je trebalo da "čuva unutrašnji mir, red i narodnu bezbjednost i da izvršava vladičine i senatske odluke i odluke glavara". 

Istovremeno, umjesto dotadašnjih knezova, za plemenske glavare postavljeni su kapetani. Ubrzo potom na Cetinju je formiran posebni oružani odred – Perjanici, najprije od osam, a kasnije od 30 perjanika. Oni su imali zadatak da sužavaju vlast plemenskih starješina i izvršavaju smrtne kazne. Imali su značajnu ulogu u uspostavljanju centralne vlasti i države i postojali su do kraja postojanja crnogorske države.

Portal Analitika