Svijet

Vremeplov: 6. januar 1941.

Na današnji dan: Definisane „četiri slobode“

Američki predsjednik Frenklin Delano Ruzvelt održao je 6. januara 1941. pred Kongresom godišnji govor o stanju nacije u kojem su pomenute „četiri slobode“, koje će kasnije postati globalni ideal savremenog društva. 

Na današnji dan: Definisane „četiri slobode“ Foto: Creative Commons
Vremeplov Analitike
Vremeplov AnalitikeAutor
Portal AnalitikaIzvor

Ruzveltov govor od prije tačno 80 godina je, pored ostalog, zauvijek definisao pravac vođenja američke spoljnje politike.

Četiri slobode koje je Ruyvelt predstavio kao važne u ovom govoru su uvjerenja da svako ljudsko biće bilo gdje u svijetu treba da ima da ima prava na:

Slobodu izražavanja;

Slobodu religije;

Slobodu od siromaštva;

Slobodu od straha.

Prve dvije slobode odražavaju one koje su utvrđene Prvim amandmanom Ustava SAD, dok su druge dvije – garant prava ekonomske sigurnosti i internacionalistička vizija spoljne politike – osnova moderne američke liberalne doktrine.

Ruzvelt je održao govor 11 mjeseci prije iznenadnog japanskog napada na američke snage u Pearl Harboru na Havajima zbog kojeg su SAD objavile rat Japanu, 8. decembra 1941. Govor se uglavnom odnosio na nacionalnu sigurnost SAD i prijetnje drugim demokratijama iz svjetskog rata koji se vodio širom kontinenata na istočnoj hemisferi. U govoru je prekinuo dugogodišnju tradiciju američkog neintervencionizma. Predstavio je američku ulogu u pomaganju saveznicima koji su već bili uključeni u ratovanje.

U tom kontekstu, on je sumirao vrijednosti demokratije iza bipartijskog konsenzusa o međunarodnoj uključenosti koja je postojala u to vrijeme. U drugoj polovini govora navedene su prednosti demokratije, koje uključuju ekonomske mogućnosti, zapošljavanje, socijalnu sigurnost i obećanje adekvatne zdravstvene zaštite.

Koncept četiri slobode takođe je uticao na Povelju Ujedinjenih nacija, koja je usvojena 26. juna 1945.godine. Zatim je preuzeta i stavljena u opis Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, koja je usvojena 10. decembra 1948. godine u Ujedinjenim nacijama.


Portal Analitika