Društvo

Vremeplov: 3. avgust 1904.

Na današnji dan: U Baru puštena u rad prva bežična radio-telegrafska stanica na Balkanu

Na današnji dan 1904. svečano je puštena u rad prva bežična radio-telegrafska stanica u Baru, koja je bila smještena na brdu Volujici po čemu je i dobila ime.

Na današnji dan: U Baru puštena u rad prva bežična radio-telegrafska stanica na Balkanu Foto: Arhiva PA
Vremeplov Analitike
Vremeplov AnalitikeAutor
Portal Analitika - ArhivaIzvor

„Volujica“ je bila povezana sa radio-stanicom u Bariju, a preko nje i sa Zapadnom Evropom. Na ovom brdu bila je smještena stanična zgrada sa opremom i antenski sistem od dva rešetkasta stuba visine pedesetak metara i žičane antene između njih, dok je ona u Bariju imala ime "San Kataldo".

Bila je to prva radio-telegrafska stanica u Crnoj Gori, ali i na Balkanu.

Svečanosti u čast puštanja u rad radio-stanice prisustvovao je knjaz Nikola uz ministre, a od predstavnika kompanije tu je bio i Giljermo Markoni, koji je montirao stanicu, italijanski poslanik Kuzani, kao i veliki broj diplomatskih radnika iz Dubrovnika. 

O događaju je Glas Crnogorca opšimo pisao: 

„Već u ranu zoru okupilo se na Volujici, na kojoj je štacija podignuta, hiljadama naroda, kako iz mjesta i okoline mu, tako i iz susjednih pograničnih krajeva. U 9 sati iz jutra stigao je tamo nj. kr. v. Gospodar s pratnjom i dočekan je od okupljenog naroda najburnijim ovacijama“. 

Nakon obavljenog crkvenog obreda vojvoda Gavro Vuković održao je govor na koji mu je odgovorio Kuzani, a na kraju se Markoni zahvalio knjazu Nikoli na lijepom dočeku i ukazanim počastima. 

Nakon ovoga, slijedio je pregled radiotelegrafske stanice i na kraju se prišlo zakuski u paviljonu naročito podignutom za tu priliku. Prilikom zakuske, knjaz Nikola je nazdravio kralju Italije i poželio sreću i napredak italijanskom narodu, a Markoni, uzvraćajući zdravicu, to isto je poželio knjazu Nikoli i crnogorskom narodu. 

Drugu zdravicu knjaz je podigao u zdravlje Franca Josifa, vladara susjedne monarhije. Na kraju su pročitane depeše koje je knjaz Nikola tom prilikom uputio italijanskom kralju, austrijskom caru, ruskom caru i kralju Srbije Petru I, crnogorskom suverenu su istog dana na depeše stigli odgovori.

Portal Analitika