Zdravlje

Mokar kupaći kriv za infekcije

Izvor

- Jedan od vodećih uzroka neprijatnosti na odmoru jesu nezaštićeni seksualni odnosi, koji mogu da naprave velike zdravstvene probleme svakoj ženi - kaže dr spec. Slavica Vasiljević, ginekolog akušer iz ordinacije "Merida" za Blic, i savjetuje kako da se zaštite od najčešćih ljetnjih bolesti žena.

Upala bešike

Uzrok: Nagle promjene temperature, tačnije izlazak iz klimatizovanih prostorija na vreo vazduh ili ulazak u hladnu vodu posle sunčanja i duži boravak u bazenu u kome voda nije pravilno pročišćavana mogu da budu krivci za upalu bešike.
Treba da vodite računa i kako koristite javni WC, gdje se opasnost krije ne samo na dasci WC-šolje, već i na kvakama, česmama i toalet-papiru.

Simptomi: Učestalo mokrenje, bol pri završetku mokrenja, a ako je reč o jakoj infekciji, mogu da se pojave tragovi krvi na kraju mokrenja.

Liečenje: Ako primjetite simptome, idite kod ljekara koji će vam dati odgovaraću antibiotike - "ciprocinal", "baktrim", "palisept".

Izbjegavajte: Začinjenu i ljutu hranu i gazirana pića koja dodatno nadražuju sluzokožu bešike. Ne bi trebalo da se kupate dok ste pod terapijom.

Koristite: Unosite bar dva litra tečnosti da bi se bakterije isprale. Pijte topao čaj od uve, jedite bareno povrće i supice.

Gljivične infekcije


Uzrok: Najčešće se dobija u bazenu (zbog prljave vode), a rjeđe u moru. Najugroženije su osobe koje jedu puno slatkiša, piju alkohol i imaju slab imunitet. Najučestalija gljivica koja je ujedno i najupornija i najduže se liječi jeste kandida.
Ova gljivica umije da se javi i posle korišćenje antibiotika.

Simptomi: Crvenilo, svrab, otok, naslage gustog bjeličastog krpastog sekreta koji prekriva zid vagine. Tokom mokrenja se javlja neprijatno peckanje.

Liječenje: Neophodan je bris da bi se utvrdilo postojanje gljivica. Sledi vaginalno ispiranje, u irigator se stavi malo tople vode sa sodom bikarbonom, ili čajem od nevena, kantariona ili hajdučke trave. Zatim se koriste vaginalete "nistatin", "kanesten", "ginodaktanol" ili "kanesten" krema, koji sprječavaju dalji razvoj gljivica.

Izbjegavajte: Obratite pažnju na higijenu u hotelu ili apartmanu. Krivci za ovaj problem su i prljavi peškiri, mokar kupaći kostim, dnevni ulošci, tange, sintetički veš, a smanjiti i unos slatkiša i alkohola...

Poželjno: Ponesite asepsol i poprskajte dasku WC-šolje i presvlačite kupaći kostim kada izađete iz vode i uveče ga perite.

Upala jajnika

Uzrok: Ako je napolju temperatura visoka, a voda u kojoj se kupate hladna dobili ste idealnu kombinaciju za upalu jajnika. Takođe, ljetnja kiša u kombinaciji sa vjetrom može da izazove upalu.

Simptomi: Bolovi u donjem delu trbuha, predio jajnika lijevo ili desno ili obostrano. Nekada se javi i temperatura.

Liječenje: Antibiotici kao što su "panlav", "domicin", "hemomicin" liječe ove upale, ali uz tu terapiju obavezno koristite i vaginalete za sprječavanje pojave gljivica. Ako jak bol ne prestane za 24 sata, potrebne su injekcije.

Izbjegavajte: Hladne napitke, i ne hodajte bosi.

Poželjno je: Tokom upale važno je da noge i stomak budu suvi i da se jajnici što više sunčaju.

Ciklus i kupanje

Ukoliko imate tu nesreću da tokom boravka na moru imate ciklus, ginekolozi savjetuju da se ipak ne kupate. Možete na kraju, u vodu da uđete kratko, sa pamučnim tamponom koji odmah treba da zamenite čim izađete iz vode. Izbjegavajte sunčanje, jer ćete samo pojačati krvarenje. Ciklus možete da odložite, najviše 12 dana, pomoću tableta, ali samo uz savjetovanje sa ginekologom. Kada prestanete sa terapijom, ciklus nastupa u roku od sedam dana ili odmah po prestanku korišćenja. Zapamtite, ova terapije nije kontracepcija.

 

Portal Analitika