Od početka pandemije kovid-19, pripadnici Vazduhoplovstva Vojske Crne Gore su učestvovali u brojnim akcijama: pomagali su stanovništvu, transportovali medicinsku opremu u svaki Kutak Crne Gore, prevozili oboljele na liječenje u inostranstvo; tu su i ,,redovne obaveze” – pomažu u gašenju požara ili prevoze vojnike...
Razgovarali smo sa pilotom Darkom Pavlovićem i letačem tehničarom Dejanom Perovićem kako izgleda jedan njihov radni dan i koliko je izazovno raditi u uslovima pandemije korona virusa.
Kako postati pilot i letač tehničar: Još kao dijete, major Darko Pavlović maštao je o letjenju visoko među oblacima i tome da jednoga dana postane pilot. Njegov dječački san je počeo da se ostvaruje onda kada je upisao Vojnu gimnaziju.
„Nakon nje sam završio i Vojnu akademiju. Od 2001. godine sam na aerodromu Podgorica i od tada živim svoj san. Mislim da je u ovom poslu najbitnija ljubav, jer na taj način to više neće biti posao, već zadovoljstvo, a kada znaš da nešto radiš iz zadovoljstva, onda ostatak svog života provedeš u nečemu što te ispunjava“, kaže on.
Vojni pilot ne može da postane svako, da bi se obavljao taj odgovorni posao, potrebno je zadovoljiti brojne kriterijume.
„Prije svega, pilot mora da bude zdrav, prođe sve medicinske preglede, ima određeni uspjeh u školi, ali i da položi različite testove“, ističe Pavlović.
Iako su najvidljiviji, piloti nijesu jedini koji čuvaju našu zemlju iz vazduha, dio su ekipe. Kako nam objašnjava zastavnik Dejan Perović, letači tehničari vode računa da vazduhoplov bude ispravan i sprema za akciju u bilo koje doba i u raznim vremenskim uslovima. Održavanje motora, elektronike, djelova, sistema i dodatne opreme koji čine letilicu - samo su neki od poslova koje oni obavljaju.
Nakon završetka četvorogodišnje Vojne vazduhoplovno tehničke škole, Perović je počeo da radi na popravci mlaznih aviona i helikoptera. Već više od 20 godina je u vojsci, ističe da je za dobro obavljanje ovog posla najbitnija - ljubav.
„Takođe, treba imati smisla za tehniku, što se vremenom nadograđuje. Istovremeno treba biti oprezan, a imati to neophodno samopouzdanje... Prošao sam više obuka, različite medicinske preglede, tako da sam sada letač-tehničar, zadužen za sve u vezi sa helikopterom, osim za pilotiranje. Pripremamo helikopter u zavisnosti od toga što radimo toga dana, da li je to prevoz, transport, gašenje požara, spašavanje ljudstva. Ovo je lijep, ali odgovoran posao“, ističe on.
Iako je drugačije raditi u novim okolnostima, ne plaši se virusa.
„Moramo nositi zaštitnu opremu koja malo otežava rad na samom helikopteru, ali nemam strah da ćemo se zaraziti ako smo u kontaktu sa osobom bolesnom od virusa, jer preduzimamo sve mjere predostrožnosti. Međutim, čovjek uvijek treba da bude na oprezu“, navodi Perović.
Rad u vrijeme korona virusa: Vojska Crne Gore raspolaže sa tri savremeno opremljena helikoptera, dva BELL 412 EPI i jedan 412 EP, koji su u periodu pandemije korona virusa na raspolaganju Nacionalnom koordinacionom tijelu za zarazne bolesti.
Naši sagovornici su prije dvije godine prošli obuke za upravljanje ovim tipovima helikoptera.
Pilot Pavlović ističe da u toku svakog letjenja zna unaprijed korake koje treba da učini, a ima i adekvatan odgovor na sve što se u toku leta može zahtijevati od njega.
„Može se reći da je posao isprogramiran, iako se često desi da u toku leta ne tražimo onaj odgovor za koji smo bili pripremani. Svaki takav let se može nazvati neobičnim, ali za sve se nađe pravo rješenje, a to je i bio dio selekcije svih nas za pilote, da u kritičnom momentu reagujemo na pravi način i da sigurno i bezbjedno dovedemo helikopter na planirano mjesto“, navodi Pavlović.
On priznaje da je „letjenje u vrijeme korona virusa novi izazov, nova dimenzija njihovog posla i veliki izazov, koji uspješno rješavaju“.
„Zadatke smo dobijali kasnije nego inače, pa smo imali manje vremena za njihovu pripremu“, kaže on.
Saradnja uslov za obavljanje svih zadataka: Za letjenje u periodu pandemije je obavezna i zaštitna oprema, koja im je dala veliku dozu sigurnosti. Naime, tri helikoptera sa kojima raspolaže Vojska Crne Gore opremljena su savremenom medicinskom opremom, vrijednom 290.000 eura.
„Ovdje želim da naglasim nesebičnu pomoć kolega iz Ministarstva zdravlja, KBC-a i bolnice, koji su nam izašli u susret što se tiče zaštitne opreme, ali i preporuka - na koji način oblačiti i skidati je - dali su nam neke smjernice kako bi mogli da se osjećamo sigurno, da učinimo sve što je do nas, da povjereni zadatak odradimo uspješno… I, naravno, kako bi mirni došli kući da nećemo prenijeti nešto svojoj porodici ili prijateljima...“, kaže on.
Naš sagovornik je poručio mladima, koji žele da postanu piloti, da je najbitnija ljubav prema svojoj državi i ovom poslu.
„Tada ni rad nije toliko težak i može se sa zadovoljstvom reći da smo ispunjeni svakog dana na radnim zadacima u kojima smo angažovani. Specifičnost vojnog pilota jeste ljubav prema ovom pozivu i prema Crnoj Gori - jer ne može biti vojni pilot neko ko ne voli svoju državu i ko nije spreman da, ako treba, umre za nju“, zaključuje Pavlović za Portal Analitika.