Poljoprivreda

Miloš Golubović, izvršni direktor Veleteksa

Krizna situacija ukazuje na značaj sopstvene poljoprivredne proizvodnje

U deficitu uvoznih roba koje su ipak dominantne na našem tržištu, postojaće velika tražnja za domaćim proizvodima. Svi koji imaju mogućnost trebalo bi da prošire svoje poljoprivredne kapacitete, jer će za njihove proizvode postojati tražnja – govori za Portal Analitika, Miloš Golubović, izvršni direktor kompanije Veleteks

Krizna situacija ukazuje na značaj sopstvene poljoprivredne proizvodnje Foto: Privatna arhiva
Luka Đurić
Luka ĐurićAutor
Izvor

Veoma blaga zima je za nama i proljećna sjetva je u toku. Voće je u određenim djelovima Crne Gore već počelo da cvjeta i slijedi borba sa potencijalnim proljećnim mrazevima. Dodatno, pred poljoprivrednicima je i strah od potencijalne ekonomske krize koja može nastupiti kao posljedica borbe sa koronavirusom. Ipak, kako za Portal Analitika govori Miloš Golubović, izvršni direktor kompanije Veleteks, krizne situacije nam uvijek ukazuju na značaj sopstvene poljoprviredne proizvodnje, te je njegovo mišljenje da će za sve domaće proizvode postojati tražnja.

ANALITIKA: Kako je veoma topla zima sa rijetkim padavinama uticala na poljoprivredu? Da li ima kakvih rezultata i kakva su očekivanja za proljećni i ljetni period?

GOLUBOVIĆ: Ovako topla zima obezbijedila je da se pripremni radovi mogu blagovremeno i dosta lakše sprovoditi. Međutim, ona predstavlja veliki rizik jer vegetacija kreće dosta rano. Voće u određenim djelovima Crne Gore je već počelo da cvjeta i trenutno postoji veliki rizik od ranih proljećnih mrazeva. Ukoliko narednih mjesec do mjesec i po dana prođe bez mraza, prinosi ne bi trebalo da budu oštećeni, ali to danas ne možemo znati jer su vremenske prilike nepredvidljive.

ANALITIKA: Brojni stručnjaci tvrde da postoji velika mogućnost ekonomske krize nakon što se svijet izbori sa koronavirusom. Da li po Vašem mišljenju domaća poljoprivreda može biti na udaru ili se može desiti suprotno, da se zabilježi porast domaće proizvodnje i da se ljudi više okrenu ka tim proizvodima?

GOLUBOVIĆ: Krizna situacija kao što je, nažalost, ova koju sada imamo dodatno nas opominje i ukazuje na značaj sopstvene poljoprivredne proizvodnje. Mišljenja sam da će, u deficitu uvoznih roba koje su ipak dominantne na našem tržištu, postojati velika tražnja za domaćim proizvodima. U tom smislu bih sugerisao svima koji imaju mogućnost, da prošire svoje kapacitete jer će za njihov proizvod postojati tražnja.

ANALITIKA: Šta se može preduzeti da poljoprivrednicima olakšamo funkcionisanje i prodaju u ovim kriznim trenucima, naročito jer je mnogima od njih to jedini izvor zarade?

GOLUBOVIĆ: Održavanje kontinuiteta nabavki roba za potrebe poljoprivrede je naš prioritet, posebno sredstava za zaštitu bilja i mineralnih i organiskih đubriva. Vrtni centri KALIA su dobro snadbjeveni jer smo uspjeli da formiramo adekvatnu zalihu određenih roba prije problema koji su nedavno nastali. Takođe, stručne službe naših agronoma su svima na raspolaganju i neprestano daju savjete svim zainteresovanim kupcima. Trudićemo se da, koliko je to u ovoj situaciji moguće, nastavimo da obezbjeđjujemo dovoljne količine potrebnih materijala kako bi proizvođači nesmetano nastavili proizvodni proces.

ANALITIKA: Proljeća sjetva je u toku, s jeseni je uglavnom izvršena priprema zemljišta. Koje kulture se sada siju?

GOLUBOVIĆ: Imali smo veoma blagu zimu, tako da je proljećna sezona krenula nešto ranije nego inače, posebno u centralnom dijelu i jugu Crne Gore. Trenutno, je najinteresantnija sjetva povrća, prvenstveno krompira i luka, a pored toga i proljećna sadnja sadnica voća.

ANALITIKA: Kakav sjemenski materijal sada nudite – da li ima domaćih sjemena?

GOLUBOVIĆ: U ponudi jos uvijek imamo puni asortiman proljećnog sadnog materijala voća, povrća i cvijeća. Uprkos otežanoj logistici, uspjeli smo da obezbijedimo adekvatne količine sjemenske robe, a nove isporuke i dalje pristižu. Naglasak je stavljen na sjemenski krompir od domaćih proizvođača koji je odličnog kvaliteta, kao i krompir iz Holandije i Škotske. Velika tražnja je i za sjemenskim lukom koji svake nedjelje stiže iz Holandije iako su i tamo količine deficitarne. Sjemena svog ostalog povrća su takođe u ponudi u punom asortimanu, a nova isporuka je na putu ka nama.

ANALITIKA: Kakva je procedura kupovine sjemena ili vaših proizvoda ako neko od zainteresovanih kupaca zbog zabrana ne može pristupiti do vašeg prodajnog centra?

GOLUBOVIĆ: Lanac Vrtnih centara KALIA sopstvenim maloprodajnim objektima pokriva najveći dio teritorije Crne Gore sa centrima u Podgorici, Baru, Herceg Novom, Danilovgradu, Bijelom Polju, Beranama, Pljevljima, Nikšiću i nikšićkoj Župi, tako da potrošači mogu lično preuzeti sve sto im je potrebno iz našeg asortmana. Takođe, kroz veleprodajnu mrežu, naša roba je prisutna i u ostalim gradovima koje ne pokrivamo direktno, a u granicama svojih mogućnosti izlazimo u susret i kupcima kojima je moguće dostaviti robu u okviru postojećih linija snabdijevanja.

ANALITIKA: Koje su smjernice rada Veletex-a u narednom periodu?

GOLUBOVIĆ: Bezbjednost i zdravlje svih zaposlenih i kupaca su prioritet. Poštujemo smjernice Nacionalnog koordinacionog tijela i Instituta za javno zdravlje i dajemo doprinos u skladu sa svojim mogućnostima. Prošle nedjelje, donirali smo NKT iznos od 5.000 EUR i 1.000 EUR za pomoć Opštoj bolnici "Danilo I" sa Cetinja. Tokom narednog perioda trudićemo se da odrzimo poslovne procese na adekvatnom nivou, da obezbijedimo dovoljne zalihe roba, prvenstvno onih najosjetljivijih, kao i da prilagodimo organizaciju procesa rada novonastaloj situaciji.

ANALITIKA: Koje mjere zaštite primjenjujete u svojim objektima? Kako reaguju potrošači?

GOLUBOVIĆ: Ograničili smo broj kupaca koji istovremeno mogu biti u maloprodajnom objektu shodno smjernicama NKT i zaposlenima obezbijedili zaštitnu opremu i sredstva za pojačano održavanje higijene. Takođe, postavili smo oznake na podovima i sugerišemo na održavanje distance od minimum 2m izmedju potrošača i zaposlenih. Od srijede 25.03.2020. redukovali smo radno vrijeme na rad od 9h do 18h svim radnim danima i subotom, kako bi dio zaposlenih mogao da ostane u kućnoj izolaciji i nakon dvije nedjelje dođe na rad, tj. zamijeni postojeću smjenu. Potrošači se pridrzavaju datih smjernica i do sada nismo imali nikakvih problema.


Portal Analitika